Ivo Pospíšil
10. srpna 2016 • 15:33

Olympijský šéf Kejval: Kauza Sáblíková se už nikdy nesmí opakovat!

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?
Nezmarova vize a Kaniovy peníze: nový Liberec. Co Kulenovič a Slavia?
VŠECHNA VIDEA ZDE

PŘÍMO Z RIA Po neúspěšné snaze Martiny Sáblíkové proklouznout do cyklistické časovky je možné, že Český olympijský výbor pro příště najme odborníky, kteří by dokázali vykomunikovat s příslušnými mezinárodními federacemi kvalifikační kritéria. „Musíme se poučit a netvářit se, že se to stalo teď a už se to nebude opakovat,“ uvědomuje si Jiří Kejval, šéf ČOV. Připouští, že Český cyklistický svaz vnímá Sáblíkovou jako rychlobruslařku, což se odráží na její podpoře.



Jaké lze očekávat důsledky celé kauzy?
„Byl bych nerad, kdybychom se rozhádali a ten příběh běžel ještě někde u soudu. Těch soudů už bylo dost. Já to nemám rád, ale musíme se z toho poučit. Taková situace se už nesmí opakovat.“

Tým kolem Sáblíkové investoval dost peněz do přípravy i do závodů a dá se z toho vyvodit, že soud naopak jednou z variant bude.
„Takové náznaky jsem vnímal. To už je ale taková komerčně-legislativní záležitost, do které my (ČOV) nemůžeme vstupovat. Samozřejmě mám tendenci všechny strany usmiřovat, abychom v rámci sportovního prostředí neměli žádné spory, ale to se může stát.“

Vnímáte verdikt arbitráže jako křivdu?
„Takhle bych nechtěl mluvit. Máme tady soud, všichni ho absolutně respektujeme. Je to tak, musíme se z toho poučit.“

Všechno směřuje k tomu, že chyba vznikla v první řadě na české straně.
„Nepochybně. Chyba se stala na začátku a pak už jsme to akorát dobíhali. Začínali jsme, jak pan doktor Štovíček (člen legislativy ČOV) říkal, za stavu 0:5, a v jednu chvíli to i vypadalo, že bychom mohli vyhrát. Nakonec jsme o prsa prohráli. Už to, že se nám podařilo dostat k arbitrážnímu soudu, že tady v Riu ten soud probíhal a tak dále… Pro nás to byla zajímavá zkušenost, vybojovávali jsme to z nulové pozice a nakonec jsme to prohráli v cílové rovince. Musím říct, že tým kolem Martiny byl celý profesionální.“

Martina Sáblíková se dlouho připravovala v Riu na olympijskou časovku, do ní jí ale nepustila ani arbitráž CAS
Martina Sáblíková se dlouho připravovala v Riu na olympijskou časovku, do ní jí ale nepustila ani arbitráž CAS

Mluvme o možných vinících. Petr Novák jako trenér Martiny Sáblíkové asi těžko může komunikovat s Mezinárodní cyklistickou federací, souhlasíte?
„Je pochopitelné, že trenér Petr Novák není pro UCI partnerem ke komunikaci. Nechci komentovat práci Českého svazu cyklistiky. Uvědomme si, že Martina je mimořádný případ. Pouze 34 sportovců dokázalo startovat na zimní i letní olympiádě. Tohle byla složitá věc, protože Martina není čistokrevná cyklistka. V rámci tréninkové přípravy zjistila, že má mimořádné dispozice pro kolo a v časovce je fenomenální. Řešíme pořád, kdo bude hradit její letní přípravu, protože cyklisté říkají, že spadá pod rychlobruslařský svaz. Ten zase argumentuje, aby cyklistickou přípravu hradili cyklisté. Pořád řešíme, co se sportovními obojživelníky.“

Chová se cyklistický svaz k Martině Sáblíkové přezíravě?
„To nechci kvalifikovat. Martinu všichni vnímají jako rychlobruslařku. A cyklistický svaz to vnímá stejně. Všichni mají málo peněz, a když chce rychlobruslařka peníze po cyklistickém svazu, tak tam nejsou nadšení. Já tu situaci chápu. Je to anomálie a náš systém na ni není nastavený. Bohužel kauza nešťastně vyvrcholila, což jsme neočekávali. V případě Martiny se to už nemůže stát, ale bojím se, aby podobná situace nenastala někdy jindy. Každopádně do budoucna budeme v rámci olympijských kvalifikací jako olympijský výbor daleko aktivněji postupovat, dávat dotazy mezinárodním federacím. Ale nemohu říct, že se situace už nikdy nebude opakovat.“

Považujete za správné, že Martina Sáblíková v Riu až do konce případu byla?
„Bez Martiny by to nemělo smysl. To bylo jasné hned. Je strašně skromná. Před sportovní arbitráží se omlouvala, že nemluví dobře anglicky, ale pak pronesla fantastickou tři minuty trvající silnou řeč. Věřil jsem, že půjde o rozhodující věc, která nám pomůže. Nestalo se tak. Martina je výjimečný člověk. Moc trojnásobných olympijských vítězů po světě neběhá. Ona si jde za svým až do úplného konce, což je rozdíl mezi obyčejným a výjimečným člověkem. Chci k tomu říct, že možná bychom Martinu na olympiádu dostali, ale od začátku měla jednu podmínku: nechtěla být na hrách na úkor žádného českého ani zahraničního sportovce, což bylo ohromné lidské gesto. Říkala, že pokud tam být, tak tam chci být, protože si myslím, že jsem si to vybojovala, nikdy to nesmí být na úkor někoho jiného.“

Vše o LOH v Rio de Janeiru čtěte ZDE>>>

Věříte, že se pokusí probojovat na olympiádu za čtyři roky do Tokia?
„Moc bych si to přál. Věřím, že ano. Je to na jejím pohledu, jejím zdraví. Je to pořád mladá holka. V Tokiu bude mladší než Mirka Knapková v Riu.“

Poškodila její kauza český sport celkově?
„Musíme se snažit být silní, nejen na poli sportovním, ale i na poli zákulisním, protože pokud se dívám na velké sportovní federace, jakými jsou Američané nebo Angličané, tak ty jsou velmi často u zelených stolů a vyhrávají. Mají velmi dobré a renomované právníky. My si musíme vytvářet novou generaci silných sportovních právníků, aby s našimi sportovci bylo nakládáno po právu, ne aby byli otloukánci. Z tohoto pohledu to hodnotím kladně jako zkušenost. My jsme několik předchozích případů vyhráli, takže veřejnost si zvykla, že vyhráváme, tentokrát se to po nějaké době nepodařilo, ale z hlediska sportovně-funkcionářského to vidím jako cennou zkušenost. Nicméně mě mrzí, že to v případě Martiny nevyšlo.“

Arbitráž zamítla odvolání Sáblíkové, protože spor pod ní nespadal

Zvláštní komise Mezinárodní sportovní arbitráže (CAS) zamítla odvolání v kauze Martiny Sáblíkové, protože spor Českého olympijského výboru (ČOV) a Českého svazu cyklistiky vznikl dříve než deset dní před olympiádou. To je lhůta pro případy, které může tento orgán řešit. Uvádí se to ve zdůvodnění zveřejněném na webu. Podstatou odvolání, které bylo posledním pokusem dostat Sáblíkovou na start olympijské časovky, se tak komise vůbec nemohla zabývat.

Arbitři zkoumali předloženou korespondenci mezi Mezinárodní cyklistickou unií (UCI) a českou stranou. Ačkoliv se čeští právníci obraceli na UCI ještě na konci července, arbitráž se přiklonila k tomu, že spor vznikl už 18. června. Tedy v den, kdy UCI zaslala Českému svazu cyklistiky vyjádření, že záležitost kolem olympijské kvalifikace považuje za uzavřenou.

Na začátku června vyšlo najevo, že Česká republika nemá místo v olympijské časovce, protože se nekvalifikovala do silničního závodu. To je podle pravidel UCI nezbytné. Česká strana se to snažila do poslední chvíle zvrátit. Poukazovala na to, že jsou kvalifikační pravidla nejasná a diskriminační. To nakonec arbitráž vůbec neposuzovala.

"S tím, že se tribunál může přiklonit k tomuto výkladu, právní tým samozřejmě počítal, byla dokonce možnost, že bude rozhodnuto hned a bez ústního jednání," řekl ČTK Martin Maisner, člen legislativní rady ČOV, který českou stranu u arbitráže zastupoval.

Svolání ústního jednání a odklady verdiktu ale podle něj svědčí o tom, že arbitři odvolání opravdu řešili. "Důvody, které nakonec převážily, lze jen těžko odhadovat, ale roli hrál určitě i fakt, že se tribunál obával toho, že by vytvořil precedens, jehož případné důsledky lze v budoucnu těžko předvídat," doplnil Maisner.

Olympijská časovka se konala dnes. Vyhrála ji Američanka Kristin Armstrongová, která v této disciplíně získala třetí olympijské zlato za sebou.

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud