Schumacher o cestě z Dortmundu do Jihlavy: Hraje se tady chlapský fotbal | iSport.cz
9. března 2018 • 04:50

Schumacher o cestě z Dortmundu do Jihlavy: Hraje se tady chlapský fotbal

Autor: ,
Reklama
TOP VIDEA
Grygera už odchod Bílka neřeší. Co rozhodlo pro Pivarníka a přijde Vukadinovič? Grygera už odchod Bílka neřeší. Co rozhodlo pro Pivarníka a přijde Vukadinovič?
Vémola v pořadu Fight! Nevěděl jsem, že by byl Marpo jen potrava, říká Vémola v pořadu Fight! Nevěděl jsem, že by byl Marpo jen potrava, říká
VŠECHNA VIDEA ZDE

Z mládeže Borussie Dortmund zamířil do týmu, který v české lize bojuje o záchranu. Na první pohled udělal Till Schumacher krok zpátky, ale tenhle levý bek Vysočiny Jihlava věří, že ho v kariéře posune dál. "Je pro mě velká příležitost zahrát si proti týmům, které budou v příští sezoně v Lize mistrů," říká. "Úroveň české ligy je dobrá, hraje se tady ryzí chlapský fotbal."Byl čas na změnu. Till Schumacher se v zimě rozhodl vydat se z juniorky Dortmundu do dospělého fotbalu, a věděl, že jeho kroky budou muset vést ven z rodné země. „V Německu je extrémně moc hráčů a hodně jich do Německa chce. Chtěl jsem jít do jiné země. Potom přišel kontakt na Jihlavu, já jsem si brzy v lednu všechno prohlédl. Dlouho jsem nepřemýšlel, všechno se mi moc líbilo, prostě jsem viděl šanci, tak jsem ji využil,“ řekl pro iSport TV dvacetiletý zadák.

„Věděl jsem, že v Česku nejsou žádní další němečtí hráči. Ale právě to jsem viděl jako šanci. Když jsi v soutěži jediný Němec, můžeš tady svou zemi prezentovat,“ sdělil Schumacher. „První liga tady má opravdu dobrou úroveň. Jsou tu super týmy a to je pro mladé hráče atraktivní,“ dodal.

Vysočina nebyla jeho první možností, Schumacher měl v zimě nakročeno do druholigových Pardubic. „Řekl jsem si, OK, rozhlédneš se tam, zahraješ si, tak jsem nastoupil za Pardubice a moc se mi to líbilo. Moc jim děkuju, je to opravdu super klub. Taky doufám, že příští rok postoupí,“ vrátil se k utkání v dresu Východočechů.

Schumacher: Česká liga je dobrá. Hrajete tady ryze chlapský fotbal
720p 360p

„Asi jsem za ně odehrál slušný zápas, pak se ozvala Jihlava, a chtěla mě taky vyzkoušet. Tak jsme se domluvili. Jednání s Pardubicemi nebyla tak daleko, nebyli jsme v závěrečné fázi. Jihlava mě oslovila hned po jediném zápase, na jednání ani nebyl čas. Prostě jsem upřednostnil možnost jít do první ligy,“ řekl ke svému přesunu na Vysočinu.

Till Schumacher byl kapitánem dortmundské sedmnáctky i devatenáctky, s oběma slavil titul. Dalo by se tak očekávat, že najít angažmá v Německu pro něj nebude problém. Sám mladý bek to ale vidí jinak. „Teď v zimě jsem žádnou možnost neviděl. Byl jsem ve složité situaci, moc jsem toho nenahrál. Když pak dostaneš šanci zahrát si v první lize, vždycky ji upřednostníš. V Německu bych šel do klubu ze třetí, čtvrté ligy. To by taky nebylo špatné, ale se vším respektem, tady můžu hrát na úplně nejvyšší úrovni,“ řekl k tomu, proč neupřednostnil angažmá „doma.“

V Dortmundu zažil i trenérskou superhvězdu jménem Jürgen Klopp. „Poznal jsem ho jako neuvěřitelného typa. Můžu o něm mluvit jenom pozitivně. Jasně, nebyl jsem tam každý týden, nebyl jsem na každém mítinku, ale když jsem měl šanci trénovat s profíky pod ním, bylo to prostě neuvěřitelné,“ vzpomíná 20letý obránce. „Už jen jeho aura, když tam stojí… Nemůžee si to představit, nedá se to popsat.“

Schumacherův vstup do českého angažmá snad nemohl dopadnout lépe. Vysočině pomohl ke třem výhrám v řadě, proti Slavii, Plzni i Teplicím odehrál plný počet minut. V zatraceně náročných zápasech. „To je studený start z nuly na stovku,“ usmíval se mladý bek. „Úroveň je tady dobrá, zrovna Slavia a Plzeň jsou dva vývěsní štíty, které jsou známé i v Německu nebo jinde. Jsou to velké kluby. To, že jsme je porazili, je určitě bláznivé. Každého to překvapilo, nás asi trochu taky, bylo to super,“ liboval si.

„Fotbal se tady hraje jinak,“ prohlásil Schumacher k úrovni české ligy. „Je fyzičtější, méně výrazná je technická hra. Je to prostě ryzí chlapský fotbal, za tím si stojím,“ řekl obránce o české nejvyšší soutěži, kterou považuje za velmi dobrou.

Schumachera po prvních třech kolech ligy chválí i trenér Martin Svědík. "Pro to, aby rostl a jeho schopnosti šly někam dál, je schopen udělat i relativní krok zpátky. Styl hry je pro něj úplně jiný, ale nebál se toho. Na to, že mu je 20 let, podával velmi dobré výkony," zhodnotil 43letý kouč.

Trenér Jihlavy Svědík: Pomohlo nám, že jsme měli Slavii a Plzeň hned v únoru
720p 360p

 


Články odjinud


Články odjinud