Ředitel Baníku otevřeně: Chceme být svéráz. Důraz na mládež, co Baroš? | iSport.cz
Martin Vait
4. března 2020 • 04:40

Ředitel Baníku otevřeně: Chceme být svéráz. Důraz na mládež, co Baroš?

Autor: Martin Vait
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Návraty reprezentantů: Pražská “S” cílí na velká jména
Sparta trénuje na ledě už i s Horákem. Bude na něj spoléhat. Koho chce do lajny?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Pravá ruka majitele ostravského Baníku Václava Brabce, výkonný ředitel klubu Michal Bělák v rozhovoru pro iSport Premium poodhaluje, jak se v zimě v klubu rodilo zásadní rozhodnutí vydat se na novou etapu s trenérem Lubošem Kozlem. Vytyčil také krátkodobé i dlouhodobé cíle Baníku, představy o budoucí roli Milana Baroše, nebo jak probíhá oslovování nových klubových partnerů.Zimní příprava byla kostrbatá, na začátku jara se ale Baník rozjel do výborné formy, kterou bude chtít potvrdit i v poháru na půdě pražské Sparty. Právě herní projev na hřištích soupeřů se pod novým koučem Lubošem Kozlem výrazně zlepšil. Nebyl to ale jediný, a ani ne hlavní cíl, se kterým kouč do klubu vstupoval. „Chceme, aby byl Baník jiný,” říká Michal Bělák.

Rozhodovat se mezi známou a poměrně úspěšnou cestou s koučem Páníkem a určitým rizikem v podobě vyšších cílů, ale zároveň přebudování týmu, pro vás muselo být těžké. Co vás nakonec přesvědčilo, že se vydáte na novou etapu s trenérem Kozlem?
„Tohle je primárně odpovědnost sportovního ředitele Marka Jankulovského, ale jsme spolu v blízkém kontaktu. Já, Marek i pan majitel Brabec jsme se společně rozhodli pro určitý cíl. Rozhodování bylo opravdu složité. Bob Páník se zapsal – nechci říct úplně zlatým písmem do historie Baníku, ale jeho počin byl obrovský a možná nám dojde až časem. V situaci, kdy přicházel, málokdo věřil, že se Baník zachrání. Následující sezona byla z mého pohledu opravdu veleúspěšná po výsledkové stránce. Mužstvo uhrálo hodně bodů, byli jsme ve finále poháru a účast v předkolech Evropské ligy nám utekla na poslední chvíli. Bob Páník odvedl velký kus práce. Debata, kam se vydat, nezahrnovala jen nás tři. Své hrála i role Radka Slončíka a názor ostatních lidí v klubu. Celá debata vyústila ve shodu: pokud chceme opravdu jít za vytyčeným cílem, je vhodné v této chvíli přivést Luboše Kozla. Jednání s FAČR nebyla jednoduchá, trvala nějaký čas, protože byl pod smlouvou, takže se to vleklo. Doufáme, že bude tím, který Baník... Nechci říct někam posune, aby to nedegradovalo práci předchozích trenérů. Ale že Baník bude jiný. Bude opravdu spoléhat na své DNA, to znamená na odchovance, hráče z regionu. Že bude v české lize trochu svéráz.”

Je mládež nejdůležitějším pilířem Baníku, a také důvodem, proč jste v zimě oslovili trenéra Kozla?
„Myšlenka majitele, se kterou jsme ztotožněni, je taková, že Baník je specifický klub v českém prostředí. Že dokáže nejen vychovat hráče v mládeži, ale také si je udržet. Chceme, aby Baník stál na hráčích z regionu, kteří Baníkem v nějakém věku projdou. A samozřejmě trenér Kozel je pro nás zárukou a věříme, že je tou správnou osobou, která tento cíl naplní.“

Byl důraz na mládež úplně hlavním při výběru nového trenéra?
„Ano. Víme, že trenér Kozel byl delší čas u mládežnických reprezentací, hráči mu prošli pod rukama, zná je. Samozřejmě jeho kolegové u mládežnických reprezentací znají zase další, ať už mladší či starší hráče. Chtěli jsme zahájit něco, co má mnohaletou perspektivu. Naším cílem je jednou se podívat na sestavu a mít v ní vedle zkušených hráčů i kluky, kterým je dnes 14-17 let a pro Baník teprve rostou.”

Vzhledem k vaší zimní revoluci i tomu, že Baník a jeho herní projev v přípravě byl občas neurovnaný, vám musel po úvodní výhře na Slovácku spadnout obrovský kámen ze srdce, že?
„Je to tak. Já jsem za to rád hlavně kvůli trenérovi, realizačnímu týmu a kvůli hráčům. Protože ti musí uvěřit tomu, že cesta, po které chceme společně jít, je správná. A to samozřejmě posilují pouze úspěchy. Když prohrajete jednou, dvakrát, třikrát, neměl by se měnit nastavený cíl, ale stává se, že mu podvědomě přestáváte věřit. Čekají nás ale ještě další zápasy, ve kterých musíme potvrdit, že jsme se rozhodli správně, že hráči jdou za trenérem a že trenér jde správnou cestou.”

Chceme být v Česku svéráz, říká šéf Baníku Bělák. Velký rozhovor o budoucnosti klubu
Video patří k placenému obsahu iSportu
Vybrat předplatné

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
Získejte neomezený přístup již od 1 Kč měsíčně

Chci předplatné Premium
Vstoupit do diskuse
0

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2019/2020

Nadstavba FORTUNA:LIGA

Skupina o titul Skupina o Evropu Skupina o záchranu

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2019/2020 pokračuje v herním systému s nadstavbou: po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělily do tří skupin a hrají nadstavbu. Titul obhájila Slavia Praha, nováčkem jsou České Budějovice.

Program a rozpis zápasů Tabulka Sestřihy zápasů VIDEO momenty Tabulka střelců Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.cz
Články odjinud


Články odjinud