Detaily jednání o lize. Co s nakaženými hráči, půjde urychlit start? | iSport.cz
Jan Podroužek
28. dubna 2020 • 05:00

Detaily jednání o lize. Co s nakaženými hráči, půjde urychlit start?

Vstoupit do diskuse
4
TOP VIDEA
Baník - Plzeň: Tohle mohla být geniální rozlučka! Baroš v samotném závěru mohl rozhodnout utkání
Sparta - Jablonec: Nádherný gól! Karabcova skvělá přihrávka a Hložkův gól patičkou, 1:0!
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ani ne za měsíc zase začne profesionální fotbal v Česku. Pokud to tedy 12. května odkývá klubové grémium. Ligový výbor Ligové fotbalové asociace včera schválil nový start dvou nejvyšších soutěží v zemi na 25. května. Nicméně vedení LFA má v úterý zahájit jednání o případném ještě dřívějším začátku. A co když se jednotlivec nakazí? Možná je i varianta oddělit postiženého hráče od týmu a jet dál...Zhruba tříhodinové jednání sedmičlenného Ligového výboru nepřineslo konkrétní termínovou listinu, ale upevnil se nový start profi soutěží. Ten vychází ze zrychleného uvolňování vládních opatření proti koronaviru.

Takže 25. května nejpozději do kopaček. Vedení LFA má mít připravené konkrétní scénáře, jak má vypadat termínová listina zbytku sezony. Zatím se dá ovšem chytit jen těchto obrysů.

Svobodovi a spol. se pravděpodobně podaří prosadit si start ještě o den až dva dřív před zmíněným 25. květnem. Na víkend 23. až 24. května by nejspíš připadla už dohrávka 23. kola FORTUNA:LIGY Teplice–Liberec. Dál by se frčelo zběsile středa-neděle, potažmo úterý-sobota tak, aby se obě profi soutěže kompletně nepřekrývaly. Třeba kvůli delegaci rozhodčích a taky kvůli televizním přenosům.

V MOL Cupu zbývá dohrát semifinále a finále. Semifinále asi zapadne mezi základní část a nadstavbu první ligy. Finále se nejspíš zasadí souběžně k barážovým zápasům o postup do nejvyšší soutěže. Tohle ale půjde definitivně potvrdit až 12. května. Tehdy se sejde Ligové grémium, tedy celá první a druhá liga.

„Budeme žádat grémium o to, aby bylo umožněno prodloužení stávající sezony přes datum 30.6. Je to především z důvodu toho, že v případě startu 25. května není možné ročník do konce června dohrát,“ vysvětluje Dušan Svoboda.

Rozběhnou se jednání o dřívějším startu

Nová termínovka projde jedině tak, že ji nejdřív odhlasuje nadpoloviční většinou první liga, a pak stejně i druhá. Pokud kalendář grémiem neprojde, znovu zasedne Ligový výbor a pojede se nanovo...

„Já předpokládám, že všichni chceme hrát fotbal, a že ho hrát budeme, když tu možnost máme. Já o tom nebudu spekulovat, jestli to projde, nebo neprojde. Bylo by smutné, kdybychom byli snad jediná liga, která by svou soutěže nechtěla dohrát,“ odmítá špatný konec Svoboda.

Přesto se má podle informací deníku Sport trochu jistit. Počínaje úterkem by vedení LFA mělo začít jednat i o dřívějším začátku, údajně až o deset dní. V takovém případě by se totiž sezona povedla dohrát před koncem června. Těsně, ale povedla.

Taky je klidně možné, že se vládní opatření začnou uvolňovat ještě rychleji, pokud to umožní okolnosti. Vedle toho je ale stejně zapotřebí vyřešit dvě složité otázky. Financování plošného testování jednotlivých hráčů. Zatím nemá LFA jistotu, že dokáže testy pokrýt každý zápas.

A pak případná nákaza. Podle zákulisních zpráv zatím vychází plán ze scénáře, který se podobá i tomu, jaký chystají v Německu. Tedy, že jestli půjde o jednotlivce, bude oddělen od týmu a zahájí léčbu, zatímco zbytek mužstva pojede dál. Jedině kdyby se počet nakažených v jednom týmu přehoupl přes tři fotbalisty, nevyhne se karanténě pravděpodobně celý tým.

„Pokud by to ale mělo být tak, že v případě jednoho nemocného hráče by musel jít celý tým do karantény na dva týdny, tak je to nejen problém pro tuto sezónu, ale rovnou i pro tu příští. Tento scénář řeší úplně všichni. Chceme o této věci prvně jednat s příslušnými úřady a až potom to prezentovat. Budeme dál komunikovat s ministerstvem, jak to správně uchopit,“ říká k tomu Dušan Svoboda.

Jak by mohla vypadat rámcová termínovka?

Deník Sport při sestavování orientačního harmonogramu vycházel z předpokladu, že obě nejvyšší soutěže nebudou souběžně probíhat ve stejný den s maximálním počtem šestnácti střetnutí mj. i kvůli větším možnostem při delegování rozhodčích. A je reálný předpoklad, že i zápasový program jednotlivých kol zejména FORTUNA:LIGY bude kvůli TV přenosům rozvrstven do více dnů, což má platit i u FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY, byť ve výrazně menší míře.

sobota/neděle, 23.-24. květen

dohrávka 23. kola FORTUNA:LIGY Teplice–Liberec
18. kolo II. ligy (FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY)

úterý/středa, 26.–27. květen

25. kolo FORTUNA:LIGY
Jablonec–Zlín, Opava–Karviná, Slovácko–Olomouc, Příbram–Baník, Ml. Boleslav–Slavia, Č. Budějovice–Liberec, Sparta–Plzeň, Bohemians–Teplice
19. kolo II. ligy

sobota/neděle, 30.- 31. květen

26. kolo FORTUNA:LIGY
Liberec–Slovácko, Zlín–Baník, Olomouc–Příbram, Slavia–Jablonec, Karviná–Sparta, Teplice–Opava, Bohemians–Č. Budějovice, Plzeň–Ml. Boleslav
20. kolo II. ligy

úterý/středa, 2.–3. červen

27. kolo FORTUNA:LIGY
Opava–Bohemians, Sparta–Teplice, Slovácko–Karviná, Jablonec–Liberec, Č. Budějovice–Olomouc, Příbram–Slavia, Ml. Boleslav–Zlín, Baník–Plzeň
21. kolo II. ligy

sobota/neděle, 6.-7. červen

28. kolo FORTUNA:LIGY
Bohemians–Sparta, Opava–Slovácko, Slavia–Plzeň, Olomouc–Baník, Liberec–Ml. Boleslav, Zlín–Příbram, Teplice–Jablonec, Karviná–Č. Budějovice
22. kolo II. ligy

úterý/středa, 9.-10. červen

29. kolo FORTUNA:LIGY
Sparta–Opava, Slovácko–Bohemians, Č. Budějovice–Teplice, Jablonec–Karviná, Příbram–Liberec, Ml. Boleslav–Olomouc, Baník–Slavia, Plzeň–Zlín
23. kolo II. ligy

sobota/neděle, 13.-14. červen

30. kolo FORTUNA:LIGY
Slovácko–Sparta, Slavia–Zlín, Olomouc–Plzeň, Liberec–Baník, Karviná–Ml. Boleslav, Teplice–Příbram, Bohemians–Jablonec, Opava–Č. Budějovice
24. kolo II. ligy

středa, 17. červen

semifinále MOL Cupu
Sparta–Plzeň, Olomouc–Liberec
25. kolo II. Ligy

sobota/neděle, 20.-21. červen

1. kolo skupiny o titul, 1. kolo skupiny o záchranu, 1. semifinále o Evropskou ligu
26. kolo II. ligy

úterý/středa, 23.-24. červen

2. kolo skupiny o titul, 2. kolo skupiny o záchranu, odvety semifinále o Evropskou ligu
27. kolo II. ligy

sobota/neděle, 27.–28. červen

3. kolo skupiny o titul, 3. kolo skupiny o záchranu, 1. finále o Evropskou ligu
28. kolo II. ligy

úterý/středa, 30.–1. červen/červenec

4. kolo skupiny o titul, 4. kolo skupiny o záchranu, odveta finále o Evropskou ligu
29. kolo II. Ligy

sobota/neděle, 4.–5. červenec

5. kolo skupiny o titul, 5. kolo skupiny o záchranu
30. kolo II. ligy

středa, 8. červenec

kvalifikace o Evropskou ligu (vítěz skupiny o EL proti 5. týmu skupiny o titul)
baráž o ligu – 1. zápasy

neděle, 12. červenec

baráž o ligu – odvety
finále MOL Cupu

Deník Sport, Sport Magazín i časopis GÓÓÓL kupujte pohodlně ONLINE na iKiosek.cz »

Titulní strana, deník Sport, 28. dubnaTitulní strana, deník Sport, 28. dubnaFoto Sport

iSport podcast: Skončí Ben Chaim ve Spartě? A co pozice trenéra Kotala?

Před pěti lety řádil v Příbrami. Zeman ale svůj potenciál zcela nenaplnil

Plány TOP soutěží na dohrání sezony: V Anglii hádka o sestup, bundesliga možná od 9. května

Vstoupit do diskuse
4

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2019/2020

Nadstavba FORTUNA:LIGA

Skupina o titul Skupina o Evropu Skupina o záchranu

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2019/2020 pokračuje v herním systému s nadstavbou: po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělily do tří skupin a hrají nadstavbu. Titul obhájila Slavia Praha, nováčkem jsou České Budějovice.

Program a rozpis zápasů Tabulka Sestřihy zápasů VIDEO momenty Tabulka střelců Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.czČlánky odjinud


Články odjinud