Kdo za Součka? Slavia zkouší Holeše, ale má i „přirozenější“ varianty | iSport.cz
Jan Podroužek
30. května 2020 • 05:00

Kdo za Součka? Slavia zkouší Holeše, ale má i „přirozenější“ varianty

Vstoupit do diskuse
1
 • Kdo se stane stálicí na postu Tomáše Součka, který v zimě odešel do Anglie? Kdo se stane stálicí na postu Tomáše Součka, který v zimě odešel do Anglie?FOTO: Koláž iSport.cz

  Největší překvapení ve slávistické sestavě - Tomáš Holeš v Mladé Boleslavi jako defenzivní záložník. Zvládl to solidně, o tom žádná, ale evidentně u "sešívaných" stále pokračuje složité hledání nástupce za famózního Tomáše Součka. Holeš, jinak pravý bek, se stal během prvních pěti jarních zápasů už čtvrtou variantou na pozici defenzivního záložníka. Kdo kromě něj ještě na výsadním Součkově místě po jeho odchodu do West Hamu nastoupil?

 • Lukáš Provod

  Lukáš Provod při zápasu v JablonciLukáš Provod při zápasu v JablonciFoto Sport/ Pavel Mazáč

  23 let
  Přirozená pozice: levý záložník
  Zápas na defenzivní záloze: venku Bohemians (21. kolo), 0:1, 90 minut

  Trenéři Slavie našli Lukáši Provodovi tuto pozici na zimním soustředění v Portugalsku, kde jako defenzivní záložník odehrál celé utkání proti Brondby. S jeho výkonem panovala spokojenost, proto ho Jindřich Trpišovský postavil i do prvního kola po zimní pauze na Bohemians. Podal nepříliš výrazný výkon, na poslední čtvrthodinu se přesunul na svou přirozenou pozici na levé křídlo.

  Dlouhodobé využití: S ohledem na delší zranění Petera Olayinky, který musel podstoupit operaci kvůli zlomenině nohy, bude Lukáš Provod víc využíván jako křídelní hráč. Právě na krajích sestavy je slávistický kádr trochu pod plánem. Kromě Provoda už z klasických křídel zbývá jen Lukáš Masopust a s přivřenýma očima i Petr Ševčík, který je jinak od přírody střední záložník.

 • David Zima

  David Zima se poprvé v ligovém utkání představil v dresu Slavie, celkově zapsal teprve třetí startDavid Zima se poprvé v ligovém utkání představil v dresu Slavie, celkově zapsal teprve třetí startFoto Pavel Mazáč (Sport)

  19 let
  Přirozená pozice: stoper
  Zápas na defenzivní záloze: doma Opava (22. kolo), 2:0, 90 minut, venku Slovácko (23. kolo), 0:2, 45 minut

  Slavia ho v zimě vykupovala za zhruba 30 milionů korun ze Sigmy Olomouc s tím, že splňuje poměrně přísná kritéria na rozehrávajícího středního obránce a jako velmi mladý má velký potenciál. Pro jeho technické dovednosti ho Jindřich Trpišovský obsadil proti Opavě do role defenzivního záložníka, kde nezklamal, byť hra Slavie obecně kulhala. Propad nastal až o týden později na Slovácku a Zima šel ze hřiště hned po prvním poločase.

  Dlouhodobé využití: Typově trochu pasuje k Ladislavu Takácsovi, dá se považovat za defenzivního univerzála, který může naskočit na defenzivní záloze. Bude záležet, jak rychle a v jaké formě se vrátí dlouhodobě zraněný David Hovorka, a jak se podaří zapracovat další zimní posilu Mohameda Tijaniho. Podle toho bude trenér Jindřich Trpišovský obsazovat stopery a štítovou pozici.

 • Ibrahim Traoré

  Slávistický záložník Ibrahim Traoré se spoluhráči oslavuje čtvrtý gól do sítě Bohemians 1905Slávistický záložník Ibrahim Traoré se spoluhráči oslavuje čtvrtý gól do sítě Bohemians 1905Foto Michal Beranek / Sport

  31 let
  Přirozená pozice: střední záložník
  Zápas na defenzivní záloze: doma Sparta (24. kolo), 1:1, 90 minut

  Za tehdejších okolností nutné rozhodnutí. Realizační tým „sešívaných“ reagoval na dvě prohry ze tří jarních zápasů šesti rošádami v základní sestavě oproti předchozímu utkání na Slovácku, Ibrahim Traoré měl spojit obranu se zálohou. Tenhle tah se povedl, byť na výkonu Slavie byl stále celkem znát nesoulad po zimních změnách v kádru.

  Dlouhodobé využití: Jen v případě nouze, nebo podle důležitosti zápasu. Post blíž obraně není Traorému úplně přirozený, byť pro něj může mít díky technické výbavě a fyzickým dispozicím předpoklady. U zkušeného záložníka už klub mimo jiné řeší i jeho budoucnost po aktivní kariéře, mohl by působit jako jakási „chůva“ pro mladé zahraniční hráče.

 • Tomáš Holeš

  Tomáš Holeš v Mol cupuTomáš Holeš v Mol cupuFoto Barbora Reichová/Sport

  27 let
  Přirozená pozice:
  pravý obránce
  Zápas na defenzivní záloze: venku Mladá Boleslav (25. kolo), 1:0, 90 minut

  Podobný případ jako Lukáš Provod, i v Tomáši Holešovi uviděli trenéři Slavie na zimním soustředění v Portugalsku defenzivního záložníka. Hráč se slušnými parametry na pozici pravého beka se zatím nedokáže trvale prosadit přes Vladimíra Coufala, možná i proto tenhle „úhybný“ manévr. V Mladé Boleslavi nepatřil mezi nejlepší hráče „sešívaných“, nicméně mužstvo po dlouhé pauze vypadalo výkonnostně mnohem lépe než na začátku jara.

  Dlouhodobé využití: Vedle Provodova případu je umístění Holeše na tuto pozici snad podobně stejné překvapení. Holešovi navíc schází centimetry k lepší hře ve vzduchu, která je na danou roli potřebná. S utkáním v Mladé Boleslavi se vyrovnal slušně, v kádru je teď ale víc přirozenějších variant. Leda by Trpišovský a spol. hledali pozici pro hráče, kterého je škoda mít na lavičce, když to nejde přes pravého beka Vladimíra Coufala.

 • Kdo také připadá v úvahu

  Ladislav Takács
  23 let, pozice: střední obránce/defenzivní záložník

  Ondřej Kúdela
  33 let, pozice: střední obránce/pravý obránce/defenzivní záložník

  Lukáš Červ
  19 let, pozice: defenzivní záložník

  SK Slavia Praha Vše o klubu ZDE

Vstoupit do diskuse
1

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2019/2020

Nadstavba FORTUNA:LIGA

Skupina o titul Skupina o Evropu Skupina o záchranu

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA v sezoně 2019/2020 pokračuje v herním systému s nadstavbou: po základní části s 30 zápasy se týmy rozdělily do tří skupin a hrají nadstavbu. Titul obhájila Slavia Praha, nováčkem jsou České Budějovice.

Program a rozpis zápasů Tabulka Sestřihy zápasů VIDEO momenty Tabulka střelců Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.cz


Články odjinud


Články odjinud