24. července 2020 • 14:52

Liga byla ukončena bez určení pořadí. Titul i místa pro Evropu platí

Autor: iSport.cz, ČTK
Vstoupit do diskuse
10
TOP VIDEA
Jarolím: Slavia titul Spartě darovala, Jurečka je jako Haaland. Brno? Chaos
Nigerijský král odchází. Podívejte se na TOP góly Petera Olayinky ve Slavii
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ligový výbor LFA definitivně ukončil FORTUNA:LIGU, kde se kvůli karanténě Opavy nemohla dohrát skupina o záchranu. Nejvyšší soutěž je proto uzavřena bez určení pořadí, což ale nic nemění na udělení mistrovského titulu Slavii a na určení účastníků evropských pohárů v příští sezoně.Sezona nejvyšší soutěže, kterou prodloužila koronavirová přestávka, zůstala nedohraná poprvé v historii. Její dokončení znemožnil výskyt nemoci COVID-19 v Opavě, která musela na dva týdny do karantény. Ročník by se tak nestihl dokončit do 2. srpna, který byl nejzazším termínem. V šestičlenné skupině o záchranu zbývala dohrát poslední dvě kola, tedy šest zápasů.

„Po celou dobu koronavirové krize jsme dělali maximum pro dohrání soutěží na trávníku sportovní cestou. Po nařízení karantény na opavský klub už bohužel není možné aktuální sezonu dokončit tak, abychom stihli termín, který si kluby samy stanovily jako nejzazší datum pro řádné dokončení,“ okomentoval rozhodnutí Ligového výboru jeho předseda Dušan Svoboda. Ligový výbor rozhodl „per rollam“.

Kvůli nedohrání soutěže se sezona uzavře bez určení konečného pořadí. Pražské Slavii ale obhajoba titulu zůstane a nic se nemění ani na tom, že spolu s mistrem prošly do evropských pohárů Plzeň, Sparta, Jablonec a Liberec. Pouze pro účely výběru klubů do soutěží UEFA se určilo pořadí na prvním až šestém místě.

„Z pohledu řádů nebyla jiná volba a přestože nám chybí odehrát pouze šest zápasů, nemůžeme ve FORTUNA:LIZE uznat konečné pořadí. Již s předstihem jsme ale na tuto situaci byli připraveni a ty nejzásadnější parametry můžeme určit. Pohároví účastníci jsou dáni konečným pořadím skupiny o titul a mistrovský titul připadne logicky Slavii,“ řekl Dušan Svoboda.

LFA také po konzultaci s Komisí pro historiky a statistiky rozhodla, že:

- Konečná tabulka F:L 2019/20 je navždy bez určení umístění týmů
- Mistrovský titul je připsán klubu SK Slavia Praha i jejím hráčům, jako tomu bylo v minulých sezonách
- Nejlepší střelce byli vyhlášeni - s rovností po 14 brankách se jimi letos stali Libor Kozák a Petar Musa
- Týmům se připisují výsledky dosažené na hřišti do historických tabulek a statistik
- Hráčům se evidují jejich výkony jako vstřelené branky a jiné statistické údaje do jejich osobních kariérních statistik

Z druhé ligy do nejvyšší soutěže postoupily vítězné Pardubice a druhá Zbrojovka Brno, aby se příští sezona hrála v sudém počtu účastníků. Nadcházející ročník nejvyšší soutěže bude mít poprvé v samostatné historii 18 týmů.

Třetí tým druholigové tabulky Dukla Praha mezi elitu kvůli nedokončení skupiny o záchranu neprošla. Už v minulém týdnu kluby na grémiu odsouhlasily zrušení baráže. Pro příští sezonu byla zrušena nadstavba a z nejvyšší soutěže přímo sestoupí tři celky. Druhou ligu bude hrát jen 14 celků a mezi elitu projde jen vítěz. Nový ročník první ligy začne 22. srpna.

„Jedná se o přechodný stav na jednu sezonu a je naším záměrem se za rok zase vrátit k rovnoměrnému modelu 16 účastníků v obou ligách,“ dodal Svoboda.

V nedohrané skupině o záchranu byla poslední Příbram se stejným bodovým ziskem jako předposlední Opava, o dva body více měla Karviná. V jejím kádru se na začátku července objevilo několik pozitivních testů na covid-19 a skupina byla kvůli tomu odložena o tři týdny. Kontrolní testy již měli všichni hráči negativní a tým se vrátil k tréninku.

Vstoupit do diskuse
10

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2022/2023

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2022/2023 odehrála ve formátu s nadstavbou. Zimní přestávka začala už v polovině listopadu kvůli konání MS ve fotbale 2022 a skončila na konci ledna.

Titul vyhrála Sparta Praha.

Program nadstavby iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

Fotbal dnes * Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.cz
Články odjinud


Články odjinud