
Kromě hráčů zastupuje také trenéry, což v českém fotbale stále není běžné. „Ale během tří let bude,“ věří Jiří Müller, který vyjednal Jindřichu Trpišovskému parádní smlouvu ve Slavii. A nyní jedná o novém angažmá pro Davida Horejše.
Zná svět, a tak může porovnávat. Český trenérský cech z toho v očích Jiřího Müllera nevychází úplně nejlíp. „Někteří trenéři by do své práce měli dávat daleko víc úsilí,“ říká zástupce sparťana Tomáše Wiesnera či mladoboleslavského Davida Douděry. „Po hráčích vyžadují maximální výkonnost a to samé by měli dělat sami. Měli by se víc vzdělávat, absolvovat daleko víc stáží. Pokud jede nezaměstnaný trenér na jednu stáž za rok, je to opravdu málo.“
Proč má tak málo českých trenérů agenta?
„Myslím si, že pár trenérů, kteří agenta mají, se najde. Akorát o tom veřejně nemluví. Nevím proč, jestli se bojí třeba střetu zájmů, nebo se to prostě stydí přiznat. Nerozumím tomu. Ale někteří trenéři s agenty nenápadně spolupracují, nebo se s nimi aspoň radí.“
V čem se liší zastupování trenérů a hráčů?
„V zásadě v ničem, principy jsou stejné. Stejně jako u hráčů je to o nabídce a poptávce, případně o šikovnosti agenta, aby vycítil, že klub má o trenéra skutečně zájem nebo je to jen takové oťukávání. Zastupuju pány Trpišovského, Horejše a Křečka, přičemž o Jindru měly třeba od začátku naší spolupráce zájem dva přední kluby a ve Slavii je dnes pět let. U pana Horejše, kterého zastupuju dva roky, ke změně dojde asi teď. A s panem Křečkem jsme udělali už v uvozovkách dva transfery, které byly stejné jako u hráčů.“
Jenže pracovních míst je pro trenéry míň než při hráče.
„Samozřejmě, zvlášť v Čechách. Ale mám štěstí v tom, že je o mé trenéry zájem a můžeme si vybírat.“
Druhý rozdíl je pak v tom, že hráči se obvykle před koncem smlouvy nevyhazují. Kladete na tuto situaci při ladění kontraktu důraz?
„Bezesporu. Mně se to nicméně stalo poprvé, že trenér dostal výpověď po měsíci a půl práce, což je asi rekord. V případě pánů Trpišovského a Horejše k tomu zatím nedošlo.“
Jak se na to dívají funkcionáři klubů, že trenér pošle na jednání místo sebe agenta?
„V tomhle mi pomáhá, že nejlepší český trenér agenta má a nestydí se o tom veřejně mluvit. Tím tak trošku otvírá dveře pro ostatní. Asi se najdou funkcionáři, kteří se tomu zasmějí, ale věřím tomu, že časem i další trenéři pochopí, že agenta potřebují. Je to otázka maximálně tří let.“
Narážíte na podezření z protežování svých hráčů?
„Na začátku spolupráce s jakýmkoliv trenérem jsme si jasně určili pravidla, že tohle nepřichází v úvahu. I pro jejich růst a úspěch musejí vždycky hrát ti nejlepší,
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.
Vyzkoušet za 1 Kč Více informací