Michal Kvasnica
9. května 2022 • 16:27

Baník: Hapal, nebo Vrba? Roli může hrát i 500 tisíc měsíčně v luftu

Autor: Michal Kvasnica, inf
Vstoupit do diskuse
12
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
„Mám před sebou čistý stůl,“ bilancuje po kariéře Hovorka. Co řekl o potyčce s Kangou?
Stadion v Česku nad 20 000: ten nový sparťanský? Šel bych do toho, říká Podaný
VŠECHNA VIDEA ZDE

Rozhodni se a nelituj – takovým krédem se v byznysu i ve fotbale řídí majitel Baníku Václav Brabec, před časem to uvedl v rozhovoru pro deník Sport. Má-li to platit i nyní, povede do příští sezony ostravský tým trenérské duo Pavel Hapal, Radoslav Kováč. Jednání se v minulém týdnu dostala do pokročilého stádia. Jenže kartami zamíchala Sparta, a sice odvoláním Pavla Vrby. Brabcův vysněný kouč je volný a fanoušci mají jasno: Teď, nebo nikdy!Pětadvacet dní. Tak krátké bylo loni v únoru období mezi podpisem smlouvy Pavla Vrby ve Spartě a odvoláním Luboše Kozla z lavičky Baníku.

Vrba byl po konci v bulharském Ludogorci čtvrt roku bez práce a čekal na nabídky. Ostravští o necelý měsíc jeho angažování prošvihli, novým trenérem se stal nezkušený Ondřej Smetana.

Fanoušky to mrzelo, neboť spojení, na které dlouhodobě čekají, bylo blízko. Teď, po vyhazovu z Letné, je na první pohled ještě mnohem blíž. Slezanům stačí nabídnout Vrbovi kontrakt, dalo by se říct.

Jenže úplně jednoduché to není.

Hlavní důvod: Pavel Hapal. Muž, který už s vedením Baníku několikrát jednal v minulých dnech. A nutno dodat, že úspěšně.

HLÁŠKY KOLA: Jedno pivo pro „díru“, vlk taky sliboval a blázen z Pardubic
Video se připravuje ...

Každé sezení (i s asistentem Radoslavem Kováčem , jenž se má v pondělí potkat se zástupci druholigové Dukly) posouvalo záležitost směrem k pozitivnímu finále – k dohodě. Středeční mítink v Kroměříži měl být uzavřen v duchu blížícího se návrhu tříleté smlouvy a dalšího sezení v tomto týdnu.

Ovšem co není na papíře, jako by nebylo. I v prosinci 2019 jednali Ostravští s Martinem Haškem starším a nakonec se rozhodli pro Luboše Kozla. Nedlouho předtím kontaktovali i Radoslava Látala, ale ke změně nesáhli a ve funkci setrval Bohumil Páník.

Jinak řečeno: mít pro jistotu nezávazně i záložní variantu B ještě neznamená, že k ní opravdu dojde. Otázkou však je, jestli je Hapal pro FCB rezervní možností, nebo (nehledě na aktualitu s Vrbou) řádně vybranou volbou číslo jedna. Podle událostí na přelomu dubna a května spíš opravdu jedničkou.

Příznivci, na které boss hodně dá, mají každopádně jasno. Unisono se shodují: ideální šance přivést Vrbu pro ročník protkaný oslavami 100 roků od založení. Teď, nebo nikdy!

Mylné jsou informace o tom, že by se 58letý kouč nedokázal s Brabcem domluvit na financích. Ano, má svou cenu, vzhledem k dřívějším úspěchům a zkušenostem logicky patří mezi nejdražší trenéry v Česku. Podle informací Sportu by nicméně peníze rozhodně nebyly důvodem nedohody. Žádné šponování podmínek.

Už proto, že má k celku z Bazalů i miliardáři z Kroměříže upřímný přátelský vztah. Navíc z baráčku na okraji Přerova s velkou útulnou zahradou to má Vrba do Ostravy po kvalitní dálnici hodinu cesty autem, necelých sto kilometrů. A být doma je výhoda k nezaplacení.

Jedna ekonomická komplikace tady však přece jen může být.

Odvolaní koučové jsou zpravidla ještě bývalým klubem placeni dle výpovědní lhůty v kontraktu. A pokud chtějí nastoupit do nového angažmá, nárok na „starou“ výplatu se ruší.

V případě Vrby to dělá cca tři čtvrtě milionu korun měsíčně. Kdyby tedy kývl Baníku na zhruba třetinovou gáži, přicházel by pravidelně o 500 tisíc. Je totiž nereálné, že by mu cifra byla dorovnána.

I tohle je třeba zvážit. Pokud ale Brabec, jenž je v pondělí na zasedání ligového výboru LFA v Praze, nezmění názor a zachová se k Hapalovi po vzoru „gentlemen´s agreement“, není co řešit. A čekání na Vrbu tak bude pokračovat.

FC Baník Ostrava Vše o klubu ZDE

Vstoupit do diskuse
12

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2022/2023

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2022/2023 odehrála ve formátu s nadstavbou. Zimní přestávka začala už v polovině listopadu kvůli konání MS ve fotbale 2022 a skončila na konci ledna.

Titul vyhrála Sparta Praha.

Program nadstavby iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

Fotbal dnes * Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud