15. března 2023 • 16:38

Až na dřeň! Plzeň pomáhá nadaci, Havel byl v užším výběru dárců

Autor: jon, ČTK
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SESTŘIH: Třinec - Sparta Praha 2:4. Hosté berou druhý bod v sérii, rozhodl Kempný
Jílek a Saňák: O zklamání ve Spartě, Priskem, tajném cíli a trenérském orgasmu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Na hřišti se aktuálně trápí a hledají cestu z výsledkové krize. Jsou ale chvíle, kdy jdou výsledky a celý fotbal stranou. Viktoria Plzeň pokračuje v dlouhodobé pomoci tam, kde je to nejvíc potřeba. Do registru dárců kostní dřeně ve středu vstoupila téměř stovka hráčů i zaměstnanců klubu. Viktoria spolupracuje s Nadací pro transplantaci kostní dřeně od roku 2011, s projektem s Viktorkou až na dřeň! oslovuje i další fotbalové týmy z regionu a veřejnost. Hráči Viktorie nosí na dresech od roku 2018 logo nadace při zápasech evropských pohárů.Před zraky přítomných novinářů vstoupili do registru Lukáš Kalvach, Adam Vlkanova a Jan Sýkora , který je tváří projektu. „Jsou věci, které přesahují fotbal, jsem rád, že Viktorka dělá takové projekty. Vstupní proces je jednoduchý a naprosto bezbolestný. Za 20 vteřin je hotovo a jdete domů. Všichni hráči se k tomu staví čelem,“ prozradil plzeňský záložník. „Je skvělý pocit dát někomu naději na život.“

Viktoria spolupracuje s Nadací pro transplantaci kostní dřeň už od roku 2011, kdy slavila první ligový titul. Od roku 2018, kdy potřetí postoupila do Ligy mistrů, se spolupráce zintenzivněla, v zápasech evropských pohárů nosí hráči na dresech logo organizace.

Spolupráci klub dál prohlubuje. Následující čtyři domácí zápasy Viktoria pozve vždy čtyři regionální fotbalové kluby s rodinami, akce bude pokračovat i v následující sezoně. Pro kluby zajistí a zaplatí dopravu, vstupenky na zápas a občerstvení. „Přímo ve stanu před Doosan Arenou pak zájemci vstoupí do registru dárců. Stan bude otevřený dvě hodiny před zápasem i pro veřejnost,“ uvedl obchodně-marketingový manažer Jaromír Hamouz.

Plzeňský záložník se stal tváří projektu podporující Nadaci pro transplantaci kostní dřeně
Plzeňský záložník se stal tváří projektu podporující Nadaci pro transplantaci kostní dřeně

Díky záštitě a pomoci primátora a hejtmana osloví Viktoria celý Plzeňský kraj. „Fotbalové kluby jsou často lídrem dění v obcích. Takže doufáme, že vstoupí nejen fotbalisté, ale i zástupci jiných sportů i třeba dobrovolných hasičů,“ řekl mluvčí klubu Václav Hanzlík.

Do registru vedle hráčů A-týmu vstoupilo také deset zaměstnanců Viktorie, celý B-tým a desítky hráček a juniorů U-19. „Za poslední tři roky se nám do užšího výběru dostali tři Viktoriáni - mládežnický reprezentant, Milan Havel, který už podstoupil finální odběry, a jeden zaměstnanec. Šance pomoci opravdu existuje,“ dodal Hanzlík.

Podle předsedy správní rady nadace a primáře hematologicko-onkologického oddělení plzeňské fakultní nemocnice Pavla Jindry přináší takováto osvětová aktivita stovky nových zájemců o vstup do registru. „Spolupráce s Viktorkou je dlouhodobá a konzistentní. Se 120 000 registrovými dárci patříme k největším v postkomunistických zemí, v Maďarsku je jich 6 000 a na Slovensku asi 20 000. Náš vysoký počet je dobrou zprávu pro všechny nemocné,“ řekl. Viktoria dodává do registru nejvíc dárců, silní jsou také policisté a hasiči.

Do registru pro možnou transplantací krvetvorných buněk mohou vstoupit lidé od 18 do 35 let s dobrým zdravotním stavem. Dárci se pro pacienta hledají na základě shody v transplantačních znacích. „Jejich pestrost je natolik velká, že pokud bychom je zkombinovali, tak přesahuje počet lidí na zeměkouli. Proto je důležité, aby byl registr co největší,“ dodal Jindra.

Vstoupit do diskuse
0

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2022/2023

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2022/2023 odehraje ve formátu s nadstavbou. Zimní přestávka začíná už v polovině listopadu kvůli konání MS ve fotbale 2022 a končí na konci ledna.

Titul obhajuje Viktoria Plzeň.

Dresy iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Baník Ostrava

Fotbal dnes * Fotbalové vybavení * Fotbalové dresy * Kopačky na Heureka.cz

Články odjinud


Články odjinud