Plzeň je po další prohře v nervu. Ustojí to Bílek? Jeho pozice se bude řešit

19
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Ne a ne se vyhrabat z bryndy. Plzeň ztratila už čtvrtý jarní zápas, zmar současného týmu podtrhla prohra 1:2 s Bohemians. „Klokani“ vydolovali tři body v deseti, po chybě Jindřicha Staňka rozhodl Daniel Köstl. Viktorii se výrazně vzdaluje obhajoba titulu, na Slavii se Spartou ztrácí už pět bodů. Během reprezentační pauzy se bude řešit i pozice trenéra Michala Bílka, jemuž po sezoně končí smlouva.

Plzeň zažila další večer hrůzy a jen podtrhla současný jarní zmar. Start v podobě vedoucí branky Matěje Vydry, který se trefil poprvé po zimním příchodu, překrývají zoufalé momenty z druhé půle. Dva zcela zbytečné góly znamenají šokující prohru a divoký ryk z nadšeně fandícího a velmi slušně zaplněného kotle Bohemians.

„První půlka od nás nebyla žádný problém, ale dostáváme góly, které jsou hodně smolné. Po vyrovnání jsme znervózněli, pak to na nás bylo vidět. Přesnost v tom nebyla, chtěli jsme dát rozhodující gól, ale soupeř se zase dostal do vápna a inkasovali jsme branku, která byla hodně laciná. Bohužel,“ zmínil zklamaný trenér Michal Bílek, který při hodnocení jen těžko hledal slova.

Situace u obhájce titulu se oproti nedávným chvílím slávy naprosto otočila. Ve snovém roce 2022 slavila Plzeň senzační ligový triumf a užívala si jízdu Ligou mistrů. Bílek za odvedenou práci dnes možná převezme trofej pro Trenéra roku. Vzhledem k aktuální mizérii, kdy Plzeň poztrácela už 14 bodů s bilancí 3 – 1 – 4, si ale paradoxně on vůbec nemůže být jistý svou aktuální pozicí.

„Věřím trenérovi i hráčům,“ prohlásil v pátek majitel Adolf Šádek. Důvěra klubového bosse ale neznamená bianco šek. Během reprezentační pauzy dojde v Plzni na detailní analýzu současného stavu. „Pan Šádek mi vyjádřil podporu, za tři měsíce mi končí smlouva. Máme za sebou další nepříjemnou porážku, další domácí zklamání. Fanoušci byli vynikající, podporovali nás. Mrzí nás, že výsledky nepřichází. To mě mrzí daleko víc než cokoliv jiného,“ zmínil Bílek.

K prodloužení kontraktu v nejbližších týdnech téměř jistě nedojde. Šádek i přes vyjádření důvěry může dojít k názoru, že stávající kouč zlomit současnou bídu nezvládne a zasáhne. Na jaře se v minulosti pakovali Roman Pivarník nebo Adrian Guľa, stejný osud může potkat i Bílka. Pokud plzeňský boss sežene náhradu, o které je přesvědčený. Může se i stát, že stávající vedení týmu ještě podrží a jednání o budoucnosti mužů na střídačce nechá na poslední chvíli.

Včera přitom Plzeň kráčela za výhrou, skóre po krásném pasu od Pavla Buchy a náběhu Jana Sýkory otevřel Matěj Vydra. Západočeši odehráli nejlepší jarní poločas. Pomohl přechod na tři stopery, hra dopředu vypadala velmi dobře, autor branky Vydra dělal soupeři velké problémy.

Plzeň - Bohemians: Úder v oslabení! “Roberto Carlos” Köstl doklepl za Staňka, 1:2

Jenže po půli se situace obrátila. Bohemians vyrovnali v 55. minutě kuriózně: míč se po standardce odrazil od Tomáše Chorého a zapadl Jindřichu Staňkovi do sítě. Plzeňský gólman nevěřil vlastním očím, vztekle mrskl lahví k tyči. Na jaře doma dostal prakticky třetího „vlastence“ – Chorý doplnil Milana Havla proti Hradci (gól byl nakonec připsán Petru Pudhorockému) a Václava Jemelku proti Budějovicím. Laciný byl i rozhodující gól Daniela Köstla, který padl po Staňkově zaváhání.

Plzeň je ve stále větším nervu, naopak Bohemka po tříbodovém večeru zažívá opačnou situaci. Mužstvo radostí skoro zbořilo kabinu. V Plzni „klokani“ zvítězili v lize poprvé od října 1996.

„Ještě že jsem to nevěděl před zápasem, možná bych se vyděsil a nejel sem,“ usmíval se trenér Bohemians Jaroslav Veselý. „Jsou to zajímavé série pro diváky a novináře, ale před 26 lety byly jiné realizační týmy a zcela jiná situace. Je dobře, že takové série boříme.“

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.

Základní část - tabulka a rozpis zápasů Dresy iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905