SESTŘIH: Sparta - Zlín 2:0. Dvě trefy Birmančeviče, návrat na první místo

103
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Fotbalisté pražské Sparty porazili v 16. kole první ligy Zlín 2:0. Obhájci titulu se díky vítězství ve výročním utkání k 130 letům od založení klubu vrátili do čela tabulky o dva body před městského rivala Slavii. O výhře domácích rozhodl dvěma brankami v prvním poločase Veljko Bermančevič.

Sparťané prohráli jediné z 16 kol této ligové sezony a ideálně se naladili na čtvrteční domácí utkání skupiny Evropské ligy s Betisem Sevilla. „Ševci“ ve čtvrtém ligovém duelu pod trenérem Bronislavem Červenkou poprvé nebodovali a zůstali na předposledním 15. místě.

Na lavičce Sparty začal po uzdravení stoper Krejčí. Na hrotu domácího útoku nastoupil Kuchta, který minulý víkend navštívil noční podnik v Olomouci, kvůli čemuž byl spolu s beky Brabcem a Coufalem vyřazen z české reprezentace.

Pražané odehráli utkání ve výročních černozlatých dresech. Úřadujícím mistrům se výborně povedl začátek a už ve třetí minutě udeřili. Birmančevič si zpracoval Kuchtovu přihrávku a skákavou střelou otevřel skóre.

V 18. minutě Wiesner našel za obranou Kuchtu, jenže jeho střela na vzdálenější tyč skončila vedle. O chvíli později se do přihrávky Birmančeviče vložil hostující obránce Pidro a gólman Dostál vytáhl míč na roh. Poté Kuchtu vysunul pro změnu Birmančevič, ale sparťanský útočník zamířil nad. V 38. minutě dostal Kuchta od Sadílka další přihrávku za obranu, na zlínského brankáře však opět nevyzrál. Akce ještě pokračovala, jelikož Didiba balon neodvrátil do bezpečí a Wiesnerovu dorážku zastavil Dostál na brankové čáře.

Ve 40. minutě se domácí dočkali druhé trefy. Dostál vyrazil Haraslínovu střelu zpoza vápna vedle sebe a dorážející Birmančevič se zblízka nemýlil. Srbský křídelník podruhé v české lize vstřelil dvě branky v jednom utkání a v aktuálním ročníku nejvyšší soutěže zaznamenal šestý zásah. Sparta má s 40 góly nejlepší útok ligy, naopak Zlín s 37 inkasovanými brankami nejhorší defenzivu soutěže.

Po změně stran Sadílek zpoza šestnáctky napálil břevno. V 62. minutě naskočil do hry Krejčí, který vinou zranění nastoupil za Spartu po sedmi soutěžních zápasech a poprvé od 8. října. V 84. minutě také Wiesner trefil horní tyč, v závěru duelu střídající Dramé vystřelil z dálky, gólman Pražanů Vindahl ale zakročil.

Sparta doma vyhrála i osmý zápas v ligovém ročníku a s 24 z celkových 41 bodů je tam nejlepším týmem soutěže. Od října 2018 v lize se Zlínem neprohrála 11 utkání po sobě (z toho devět vítězství) a doma mu nepodlehla v 18 z dosavadních 19 duelů.

Domácí: 3. Birmančević, 41. Birmančević

Hosté:

Domácí: Vindahl – Vitík (62. Krejčí ml.), Panák (C), Sørensen – Wiesner, Sadílek, Kairinen (73. Laçi), Zelený – Birmančević (79. Pešek), Haraslín (62. Karabec) – Kuchta (72. Olatunji).

Hosté: S. Dostál – Cedidla, Černín, Didiba, Pidro – Janetzký (60. Slončík), Tkáč (77. F. Žák) – Fantiš (C) (77. Reiter), Bužek (84. Simerský), Bartošák (60. Y. Dramé) – Vukadinović.

Domácí: Karabec, Krejčí ml., Laçi, Olatunji, Pavelka, Pešek, Preciado, Ryneš, Sejk, Vorel, Ševčík

Sparta - Zlín: Wiesnerova výborná rána taky orazítkovala břevno

Sparta - Zlín: Wiesner agresivně strčil do Bartošáka mimo běh hry, VAR neintervenoval

Sparta - Zlín: Sadílek fantastickou pumelicí napálil břevno!

Sparta - Zlín: Kuchta zase nepropálil Dostála, ten senzačně vychytal Wiesnera

Sparta - Zlín: Birmančevič dorazil Haraslínovu ránu do sítě, 2:0!

Sparta - Zlín: Kuchta se opět dostal sám před Dostála, jenže přestřelil
Video patří k placenému obsahu iSportu
Odemknout video

Sparta - Zlín: Kuchta opět ve stoprocentní šanci, střílel však vedle

Sparta - Zlín: Kuchta dostal balon do tutovky, ale už byl v ofsajdu

Sparta - Zlín: Birmančevič hned v úvodu perfektním koníčkem prostřelil Dostála, 1:0!

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.

Základní část - tabulka a rozpis zápasů Dresy iSport Index Sestřihy zápasů VIDEO momenty Fantasy liga

Stránky klubů: Viktoria Plzeň * Slavia Praha * Sparta Praha * Bohemians 1905