SESTŘIH: Plzeň - Liberec 1:3. První jarní prohra Viktorie, zářil Kulenovič

14
Dodnes slýchám, že jsem zlomil Labantovi nohu, říká Gabriel. Chovanec ho podržel
Krejčího čas je tady. Zafeiris coby zklamání sezony, potřebuje Zima ochranu?

Fotbalisté Plzně po reprezentační pauze ve 26. ligovém kole doma nečekaně podlehli Liberci 1:3 a prohráli poprvé na jaře a po 16 soutěžních zápasech. Všechny branky padly až v druhém poločase. Slovan poslal v 64. minutě do vedení Matěj Chaluš, za čtyři minuty srovnal střídající Idjessi Metsoko, ale vzápětí vrátil hostům náskok Luka Kulenovič, který se pak trefil ještě jednou.

Západočeši podlehli Liberci také v druhém vzájemném duelu této sezony a v lize prohráli po 11 zápasech. Čtvrtfinalista Evropské konferenční ligy i tak nadále s přehledem drží třetí místo v tabulce, zřejmě však nadobro ztratil naději na to, aby ještě znepříjemnil situaci prvním dvěma celkům Spartě a Slavii. Slovan se jako předposlední tým v tomto ročníku nejvyšší soutěže dočkal prvního venkovního vítězství a poskočil na sedmou příčku.

Západočechům chybělo z různých důvodů několik opor. Kvůli trestu za žluté karty nemohli hrát Chorým s exlibereckým Červem, po reprezentačním srazu onemocněl Hranáč a místo něj dostal poprvé na jaře a v lize podruhé v základní sestavě na stoperu šanci mladík Paluska.

Úvodní velkou šanci měl v osmé minutě Vydra, sám před brankářem Vliegenem ale minul. V 16. minutě se do první výrazné možnosti dostali i Severočeši, Tupta však rovněž vypálil těsně vedle tyče.

Slovenský ofenzivní hráč pak v 28. minutě po signálu z rohového kopu tvrdě vystřelil zpoza vápna a brankář Jedlička jeho přízemní pokus k tyči vyrazil. V závěru poločasu Plzeňští po zákroku na Vydru žádali penaltu, ale sudí Všetečka ji nenařídil ani po poradě s videorozhodčím.

Krátce po změně stran znovu napřáhl z dálky Tupta, ani tentokrát se však proti Jedličkovi neprosadil. V 53. minutě dostal domácí Mosquera v souboji s Ghalim úder hlavou do spánku a po dlouhém ošetření musel vystřídat. Ze hry odstoupil i liberecký křídelník.

V 64. minutě Severočeši díky velké chybě domácí obrany otevřeli skóre. Po zemi rozehraný rohový kop posunul k brance Prebsl a zcela nepokrytý Chaluš měl dost času na to, aby balon po zemi poslal nepříliš prudkou střelou k tyči.

Viktoria už za čtyři minuty odpověděla. Kopicův centr z pravé strany Vliegen jen nedůrazně vyrazil a Klimentův pokus do odkryté branky ještě lehce tečoval střídající Metsoko. Ofenzivní hráč z Toga se při svém druhém startu v české lize dočkal premiérového gólu.

Domácí se tlačili za obratem, jenže ztratili balon a hosté po brejku udeřili. Na Fukalův centr z pravé strany si naskočil Kulenovič a hlavičkou s odrazem břevna umístil balon kousek za brankovou čáru. Chorvatský útočník skóroval na jaře poprvé.

V 79. minutě Kulenovič využil další mezery v plzeňské defenzivě, protlačil se přes tři protihráče a sám před Jedličkou nezaváhal. Dva góly v jednom utkání české ligy dal poprvé, trefil se i v podzimním vzájemném duelu, který Slovan vyhrál 3:0. Viktoria v nejvyšší soutěži inkasovala třikrát v jednom zápase poprvé od poslední soutěžní porážky 1:4 se Slováckem v listopadu.

Západočeši závěr dohrávali v křeči, jejich zmar podtrhl Hejda, který v závěru desetiminutového nastavení hlavičkoval na malém vápně jen do Vliegena. Liberečtí zvítězili teprve podruhé z posledních 12 ligových zápasů v Plzni.

Domácí: 68. Metsoko

Hosté: 64. Chaluš, 69. Kulenović, 79. Kulenović

Domácí: Jedlička – Paluska, Hejda (C), Jemelka – Cadu, Traoré (66. Kopic), Kalvach, Mosquera (58. Metsoko) – Souaré (76. Sýkora), Šulc – M. Vydra (66. Kliment).

Hosté: Vliegen – Chaluš, Prebsl, Pourzitidis – Mikula (C) (84. Lehoczki), Žambůrek, Višinský (72. Doumbia), Preisler – Ghali (57. Fukala), Tupta (57. Horský) – Kulenović (84. Rabušic).

Domácí: Tvrdoň, Sýkora, Kliment, Kopic, Řezník, Havel, Dweh, Metsoko

Hosté: Bačkovský, Lehoczki, Fukala, Penner, Varfolomejev, Doumbia, Kok, Horský, Rabušic

Plzeň - Liberec: Kulenovič parádní hlavičkou vrátil vedení Slovanu, 1:2

Plzeň - Liberec: Překvapivý signál po rohu zaskočil Viktorii, trefil se Chaluš, 0:1

Plzeň - Liberec: Ostrá srážka Ghaliho s Mosquerou

Plzeň - Liberec: Jedlička nadvakrát podržel domácí

Plzeň - Liberec: Prebsl v souboji s Vydrou, ten chtěl penaltu

Plzeň - Liberec: Dobrá střela Tupty prověřila Jedličku. Zásadní zákrok!

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.