Rok, v jehož závěru se slávisté podle všeho vracejí do výsadní pozice v českém fotbale, se blíží ke konci, v Edenu však už myslí na tři léta dopředu. „Máme v hlavě projekt Slavia 2024,“ vyhlásil trenér Jindřich Trpišovský, který plány spolu s bossem Jaroslavem Tvrdíkem a sportovním ředitelem Jiřím Bílkem nedávno přiblížil pro fanouškovskou odbočku AREA 114. O co jde? Nakupovat levněji a především mladé hráče, stavět na českém jádru a nejlépe odchovancích, a zároveň posílit skauting a rozjet spolupráci s jiným prvoligovým klubem – Českými Budějovicemi. Deník Sport podrobně červenobílé záměry rozebírá a komentuje.
Přestupová strategie: Mládí vpřed!
Tabuli s vyhlédnutými fotbalisty, u které fotbalové mozky Slavie sedávaly už za bývalého sportovního ředitele Jana Nezmara, v Edenu stále mají. „Přinesl ji Jindra Trpišovský,“ řekl Jaroslav Tvrdík, „každý měsíc u ní hráče probíráme, akorát měníme jména a priority.“ A ty jsou nově jiné. „Představenstvo uložilo, ať se skauti zaměřují na hráče ve věku 22, maximálně 23 let. To je náš hlavní cíl, ideální produkt,“ zopakoval strategii klubový šéf. Jako nejlepší příklad zmiňuje z domácích zdrojů Davida Zimu a ze zahraničních Švéda Aihama Ousoua. „Aiham je úplně vzorový případ, jak má vypadat posila,“ rozplývá se.
Důvodů takového zacílení je hned několik. Celé to má souviset s vědomím, že oporám přibývá let a bude potřeba mít připravené nové základy. „Tým postupně zestárl. Naši legendární pilířoví hráči se blíží pomalu odchodu do důchodu,“ prohlásil s jistou nadsázkou Tvrdík. „Je nejvyšší čas začít s generační obměnou,“ dodal. Slavia má teď podle něho v merku dva nebo tři hráče do 21 let. „Chceme, aby v roce 2024 bylo v základní sestavě sedm hráčů od 23 do 31 let, kteří už projdou nějakým ´vyšlechtěním´,“ formuloval to pregnantně kouč Jindřich Trpišovský. To poslední znamená nasát jeho nároky, otrkat se v jiném klubu a po návratu se dostat na level „základní sestava“.
Jsou tu ovšem i další podstatné aspekty celé strategie. Tvrdík enormně sází na to, že Trpišovský dokáže nadějné fotbalisty zlepšit a tím se jejich cena několikanásobně zvýší. Což je nutné pro naplnění rozpočtu. „Musíme částečně žít z prodejů hráčů,“ netají z logiky věci klubový boss. Může to fungovat, pokud kouč zůstane. Bez něho je záruka nejistá...
Ekonomické pozadí je širší. V Číně, odkud jsou její majitelé, přestávají do fotbalu pozvolna investovat. Slavia musela snížit nabobtnalý rozpočet, a byť se chystá do Vánoc představit nového partnera, po němž bude pojmenován stadion, už nemůže rozhazovat jako dříve. Nepřejí ji ostatně ani okolnosti na trhu. „Čekat, že do Slavie přijdou hotoví hráči a hned naskočí, to jsme v milionech eur. Chceme být ve větších investicích do hráčů opatrnější,“ vzkázal Tvrdík. „Neuděláme hráče v Evropě, který je v topu a je o něho zájem,“ přidal Trpišovský. Opět logická připomínka. Kdyby prý stál i „vzorový“ Ousou milion eur (dnes cca 25,7 milionu korun), nejspíš by do Prahy nedorazil. Jeho cena měla být přibližně poloviční.