Přestupový paradox ve fotbale: proč trenéři stojí výrazně méně než hráči

Měla by to být jednoduchá matematika. Sparta si říká o klíčového hráče Ladislava Krejčího částku dosahující 12 milionů euro (asi 300 milionů korun), tak proč by si za ne-li důležitějšího Briana Priskeho neřekla Feyenoordu o podobnou částku? Přestupové světy hráčů a trenérů jsou ale oddělené. Roli hraje několik faktorů od možnosti vyhazovu po neexistující marketingová práva.
Rozdílové hráče kupují nejlepší evropské kluby za 100 milionů euro, rozdílový trenér vás ale může stát klidně desetkrát méně. Taková je realita. Za kouče se prasátka nerozbíjí, pouze dva stáli v historii více než 20 milionů eur – Julian Nagelsmann a Graham Potter.
„Trenéři jsou někdy pro klub stěžejní. Ale není zvykem za ně utrácet takové peníze. Zvlášť u nás. Petr Rada šel do Slavie za nějakých 5 milionů korun, Davida Holoubka vykupovala Mladá Boleslav za milion a půl. Ale jinak si moc příkladů nepamatuji. Raději kluby vybírají z volných trenérů, nebo těch, kterým končí smlouva,“ říká agent Daniel Smejkal, který má ve své „stáji“ například Martina Hyského či Romana Westa.
Příkladů z českého prostředí je ještě pár. Výstupní klauzule, kterou Liberec zaplatil Pardubicím za služby Radoslava Kováče, se rovnala dvěma milionům korun. Za stejnou částku zamířil z Jihlavy do Slovácka Martin Svědík. V jeho smlouvě v Uherském Hradišti byla podle informací Sportu výstupní doložka přesahující sedm milionů korun. Pro kluby z „top trojky“ nebo Polska by šlo ale stále o drobné.
Proč tedy stojí hráči násobně více? Důvodů je několik.