FORTUNA národní liga | Béčko dohrává ligu s mateřskou školkou. Sparta to (ne)balí | iSport.cz
Jakub Konečný
19. dubna 2012 • 15:16

Béčko dohrává ligu s mateřskou školkou. Sparta to (ne)balí

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SÁZKAŘSKÉ TIPY: Slavia může proti Slovácku zaváhat. Jak vsadit na Baník a Spartu?
SESTŘIH: Plzeň - Sönderjyske 3:0. Viktoria jde v EL dál, čeká ji cesta do Izraele
VŠECHNA VIDEA ZDE

Áčko titul, béčko záchrana ve druhé lize. Cíle Sparty pro odvetnou část sezony byly jasně dané. A zdály se nadosah. Jenže zatímco první tým ještě může zadání splnit, v případě rezervy je udržení soutěže už pouhou utopií. Na jaře dosud nezískala ani bod.Je to jednoduchá matematika. B–tým Sparty má sedm kol před koncem druhé ligy deset bodů. I kdyby nakrásně všechny zbývající zápasy vyhrál, dostane se na jedenatřicet bodů – a to téměř určitě k záchraně stačit nebude. Vždyť Vlašim, Třinec a Most, které jsou v tabulce těsně nad rezervou Sparty, mají už teď bodů pětadvacet.

„Co na to říct?“ reaguje na počty kouč letenské zálohy Zdeněk Svoboda. „Na to se blbě odpovídá.“ Sparťanská juniorka přezimovala na posledním místě s deseti body, jenže po příchodu generálního sportovního manažera Jaroslava Hřebíka všichni počítali s tím, že na jaře odstartuje stíhací jízdu za záchranou.

Stal se však pravý opak, Svobodův tým v roce 2012 nezískal ani bod, prohrál všech dosavadních sedm utkání. To poslední nyní v sobotu, kdy si všechny tři body z Horních Počernic zaslouženě odvezl za výhru 2:0 předposlední Most.

Zlomovým utkáním jara však byl duel s Opavou v polovině března. Béčko Sparty tehdy nastoupilo na Slezany se sedmi posilami z prvního týmu, jenže ty až na Ericha Brabce zápas vesměs odchodily. Martin Abena byl střídán ještě před přestávkou, během ní zůstal v kabině i Martin Juhar. A rozlícený Hřebík týmu sdělil, že na výměnu jsou zralí ještě nejméně čtyři další hráči.

Po propadáku s Opavou se vedení letenského klubu se sestupem smířilo a zbytek soutěže chce využít jako školu dospělého fotbalu pro své odchovance. V sestavě se tak objevují pouze hráči kolem dvaceti let, kapitána dělá Daniel Krch, jeden z představitelů nadějného ročníku 1992.

„Snažíme se, aby kluci získali co nejvíce zkušeností v dospělém fotbale. Nemá cenu, aby za béčko nastupovali starší hráči, o kterých víme, že za Spartu nikdy hrát nebudou,“ říká Jakub Otava, ředitel sportovního úseku.

„Rozhodl to pan Hřebík – a já s tím souhlasím,“ komentuje novou strategii Svoboda. „Jsme tu přece od toho, abychom vychovávali hráče pro áčko.“

Fotbalisté Sparty oslavují v Jablonci gól Jakuba Brabce (vpravo)
Fotbalisté Sparty oslavují v Jablonci gól Jakuba Brabce (vpravo)


Fanoušci nicméně nesou velmi těžce, že pyšná Sparta je ve druhé lize za otloukánka. Scénář jejích vystoupení je stále stejný – v poli se soubor zelenáčů soupeři obvykle vyrovná, jenže nepromění své šance a v defenzivě pak vyrobí hrubku, kterou druhá strana potrestá. Příznivci celkem podle očekávání viní z opakovaných nezdarů kouče Svobodu a chtějí jeho hlavu.

„Samotného mě štve, že jsme iks zápasů nevyhráli, to mi nemusejí fanoušci připomínat,“ namítá někdejší reprezentační záložník. „Lidé už zapomněli, že předtím jsme dvakrát za sebou druhou ligu zachránili.“

Odvolání Svobodovi každopádně nehrozí. „Obsazení trenérských postů u všech mládežnických týmů budeme řešit až v létě a koncepčně, ne pod nějakým tlakem,“ tvrdí Otava.

Jisté však je, že Sparta si B– tým ponechá, ačkoli jej původně mínila v případě sestupu rozpustit. Avizovaná soutěž juniorek jí nestačí, pro nejlepší odchovance chce udržet možnost konfrontace s dospělým fotbalem, byť jen na úrovni ČFL. A pokud možno co nejrychleji postoupit zpět do druhé ligy.

„I ČFL je těžká soutěž. Pro kluky z dorostu bude velmi přínosná,“ prorokuje Svoboda. „V příští sezoně budeme mít B tým i juniorku, aby měli všichni hráči, s kterými Sparta počítá, zápasové vytížení,“ objasňuje Hřebík.

Témata:  sport, fotbal, sparta, druhá, béčko
Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud