FORTUNA národní liga | Morávkovi pomohla i Klabzubova jedenáctka | iSport.cz
27. května 2009 • 20:58

Morávkovi pomohla i Klabzubova jedenáctka

Autor: ČTK
Vstoupit do diskuse
0
Jan Morávek
TOP VIDEA
Trpišovský: Skvělý terén, dobrá kombinace. Bylo hodně místa
Vondrášek po debaklu: Není o čem. Slavia celý zápas lepší, červená přísná
VŠECHNA VIDEA ZDE

Když si záložník Bohemians 1905 Jan Morávek dnes po poledni tahal svoji první maturitní otázku před zkouškou ze zeměpisu, měl tvář sevřenou strachy. A po čtyřech hodinách vycházel od zkušební komise s třesoucíma se rukama, ale už věděl, že má maturitu "v kapse".Fotbalový talent obstál i ve školní lavici a pražské gymnázium v Přípotoční ulici opouštěl s "desítkou", kterou nosí i na zádech zelenobílého dresu "klokanů".

Morávek vyšel s dvojkami ze zkoušek ze zeměpisu a angličtiny, o stupeň horší známkou ocenili učitelé jeho znalosti z matematiky a českého jazyka.

"Ale zapotil jsem se strašně, snad víc než na hřišti. Ale teď jsem strašně šťastný, že to mám zdárně za sebou. I ty známky jsou celkem slušné," řekl novinářům Morávek chvíli poté, co se dozvěděl verdikt komise.

"Ale teď ty knížky nechci tak rok ani vidět. Možná za rok začnu přemýšlet o nějaké vysoké škole. Někde vzadu v hlavě ty myšlenky mám," líčil Morávek.

Ředitel gymnázia Roman Vlček mu však do dalších studií dodává elán. "Honza na vysokou školu určitě má. Fakultu tělesné výchovy a sportu by si určitě zasloužil, ale při jeho vůli by zvládl jakoukoliv. Třeba na naší škole mohl mít nějaká privilegia, ale nikdy je nepožadoval," řekl Vlček.

Devatenáctiletý fotbalista měl na gymnáziu, na němž před lety maturovala také olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková, krasobruslařský mistr Evropy Tomáš Verner a v úterý také basketbalová reprezentantka Kateřina Elhotová, v posledních dvou ročnících individuální studijní plán.

Netajil, že studijní povinnosti s těmi fotbalovými kombinoval těžko. A proto měl prý z maturity i oprávněné obavy. "Nejhorší to asi bylo v úterý den před maturitou. Když jsem sledoval, jak to všichni docela v pohodě procházejí. A mně přitom dnes ráno připadalo, že nic nevím," popisoval Morávek už s úsměvem.

"Naštěstí mě všichni okolo podporovali. Hlavně moje Tereza, bez které bych to asi nezvládl. Ta mě povzbuzovala i přímo u maturity, i když už ji sama udělala v úterý," poznamenal s vděčností v hlase Morávek, který s přítelkyní strávil učením celý "svatý týden" na chatě.

Volno v minulém týdnu mu dal trenér Bohemians Pavel Hoftych za to, že Bohemians už před necelými dvěma týdny v předstihu oslavili postup do nejvyšší soutěže, ke kterému Morávek výrazně pomohl.

"Když jsme si potřebovali oddechnout, tak jsme hráli ping pong. Takže kdybych maturitu neudělal, tak bych mohl aspoň říkat, že jsem se zlepšil v něm," žertoval Morávek.

Morávek při zkoušce z dospělosti začal zeměpisem a otázkou geografie Spojených států, při matematice si vybral téma "parametr". U českého jazyka měl prokázat znalosti z české prózy ve 20. století a v angličtině hovořil o ekologii a znečištěném ovzduší.

"Na zeměpisu jsem se docela chytil, také angličtina docela šla. Parametr naopak v matematice zrovna nejšťastnější nebyl a horší byla i čeština. Tam jsem převyprávěl Klapzubovu jedenáctku nebo Bylo nás pět, a když bylo chvíli ticho, tak mi pomohla paní profesorka," nastínil Morávek, jak zkouškou z dospělosti "proplul".

Hvězda Bohemians už teď začne své myšlenky směrovat ke svým všedním fotbalovým povinnostem.

"Jsem rád, že mám školu za sebou a zase se budu moci soustředit jen na fotbal," netajil Morávek. V neděli čeká jeho "klokany" druholigový duel v Třinci, kde ale čerstvý abiturient zřejmě kvůli tréninkovému výpadku nenastoupí.

"Ale s přítelkyní tam pojedeme aspoň fandit," plánoval Morávek. Příští víkend druhá liga končí a Morávek se začne soustředit na to, jak dopadne jeho chystaný odchod do Schalke 04.

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud