V lednu byl útočník Zbyněk Pospěch na dně. Měl spory s agentem a zastavenou činnost, Brno mu zrušilo smlouvu, nebral žádné peníze, tížila ho pověst problémového hráče. Příležitost, možná poslední v kariéře, mu dala Slavia, která se sama potácela v těžkostech. Sedm jarních gólů z něj opět udělalo žádané zboží. Zahraniční nabídky ovšem odmítl a upsal se Pražanům na tři roky.
Patnáct měsíců. Takovou dobu čekal útočník Zbyněk Pospěch, než znovu podepsal profesionální kontrakt. Ve Slavii, kam byl na jaro půjčen Brnem na hostování, se upsal na příští tři roky. Pražský klub má na delší období zajištěného vyzkoušeného úderného bijce, hráč si po dlouhé době může konečně oddechnout. Má smlouvu a bere peníze. A vítězí i na právním poli.
Kauza Pospěch |
1. 4. 2006 Podepisuje smlouvu s agentem Ondrejem Chovancem s platností do 31. 3. 2008 s klauzulí pokuty 100 tisíc eur (2,5 milionu kč), obejde-li agenta při shánění angažmá. 3. 2. 2007 Valná hromada ČMFS schvaluje, že předpisy FIFA jsou platné i pro svaz. 29. 10. 2007 Kongres FIFA schvaluje směrnici pro práci agentů, podle ní si hráč může sjednat smlouvu i bez něj (odměna agentovi 3 % ročního platu), spor není důvodem k zastavení činnosti. 28. 2. 2008 Pospěch si sám dojednává kontrakt s Artmedií Bratislava na tři roky. 4. 8. 2008 Agent Chovanec vyzývá hráče k uhrazení smluvní pokuty. 29. 9. 2008 Chovanec předává případ Arbitrážní komisi ČMFS. 1. 1. 2009 Pospěch přestupuje do Zbrojovky Brno, která za něj dává čtyři miliony korun. 4. 5. 2009 Po několika odkladech přiznává arbitrážní komise navrhovateli částku 2 442 500 Kč a nařizuje hráči nahradit náklady řízení ve výši 24 425 Kč, vše do 31. 5. 2009. 1. 7. 2009 Pospěch odchází na hostování do SFC Opava 1. 10. 2009 Disciplinární komise ČMFS zastavuje hráči činnost za neuhrazení poplatků. 3. 11. 2009 Pospěch se vrací do Brna. 3. 12. 2009 Komise pro agenty ČMFS konstatuje, že smlouva s agentem je v rozporu se směrnicí FIFA a kodexem chování agentů. 27. 1. 2010 Odvolací a revizní komise ČMFS projednává hráčovo odvolání se stejným závěrem jako komise pro agenty a doporučuje zahájit disciplinární řízení s agentem Chovancem. 25. 3. 2010 Vedení Zbrojovky Brno ukončuje s hráčem profesionální smlouvu s odkazem na jeho zastavení činnosti, k tomuto dni mu dluží sedm platů v částce 840 000 korun. 28. 2. 2011 Hráč odchází na hostování do Slavie Praha. 11. 3. 2011 Arbitrážní komise rozhoduje, že Zbrojovka Brno jednala v souladu s předpisy, když Pospěchovi ukončila profesionální smlouvu, hráč se odvolává ke sportovnímu tribunálu v Lausanne. 22. 4. 2011 Civilní soud pro Prahu 6 vydává předběžné opatření, v němž nařizuje svazu zdržet se výkonu rozhodnutí arbitrážní komise. 9. 6. 2001 Pospěch podepisuje tříletou smlouvu se Slavií Praha. |
„Chci zůstat,“ prohlašoval po skončení ligového ročníku, v němž výrazným způsobem pomohl Slavii zůstat v nejvyšší soutěži. „Ale nezáleží jenom na mně,“ upozorňoval. Věc byla jasná - jestliže pražský klub za něj zaplatí Brnu požadovanou sumu jednoho milionu korun, promění se hostování s opcí v platný přestup. Na jak dlouho, to záleželo na jednajících stranách.
V úterý 7. června se hráč a představitelé klubu sice dohodli, ale ve Slavii není nic snadného, tedy co se týká financí. Vždyť pro nedostatek peněz málem skončila v konkurzu bez profesionální licence. A teď taková částka, sedmimístná. Dohodu musel proto posvětit orgán, jenž hlídá v Edenu každou položku. Stalo se tak o dva dny později a Pospěch bude nadále oblékat červenobílý dres. Na tři roky.
Po podpisu neskrýval hráč spokojenost. „Ve Slavii jsem chtěl zůstat, je to jeden z nejlepších klubů v lize s dlouholetou tradicí,“ vyjádřil se. „Navíc je tu skvělá parta i zázemí, myslím si, že na jaře jsme předváděli fotbal, který se musel fanouškům líbit. Věřím, že nám to bude na hřišti klapat i v nové sezoně a že budeme bojovat o ty nejvyšší příčky.“
Tříletý kontrakt je pro osmadvacetiletého fotbalistu zárukou, že se může v klidu soustředit jen na fotbal. Výhodný je ovšem i pro klub. „Tím, že se upsal na delší dobu, je pro Slavii mnohem lépe zobchodovatelný,“ upozornil jeho osobní manažer Jiří Kubíček, jenž ho rovněž zastupuje ve sporu s nadřízenými orgány.
O Pospěcha začal být totiž dosti široký zájem. S nabídkou přispěchaly ambiciózní slovenské kluby Žilina, Trnava a Ružomberok, o jeho služby stály rovněž kluby 2. německé bundesligy Cottbus a Karlsruhe.
„Některé nabídky byly i konkrétní a finančně docela lákavé,“ přiznal Pospěch. „Jasnou prioritou pro mě byla ale Slavia, která mi před půl rokem dala šanci, i když jsem měl těžké období. Chtěl jsem jí to teď vrátit,“ neskrýval hráč, že získal k pražskému klubu osobní vztah.
Další vítězství vybojoval i na poli právním. Všemi prostředky se brání, aby už nebyl obětí svazové byrokracie a aby ho svazové orgány nesemlely. Disciplinární komise mu zastavila činnost, dle právního rozboru neoprávněně. Arbitrážní komise mu nepomohla při dobývání mzdy ze zaměstnaneckého poměru v Brně.
Obrátil se proto se svým manažerem na civilní soud, který se postavil ve sporu s fotbalovým svazem na jeho stranu. „Tohle však už vůbec nezáleží na mně, to jsou věci právníků,“ odmítl komentovat tyto procesy. „Já jsem rád, že mohu opět hrát, že mám opět platnou smlouvu.“
A na hřiště se těší. Dokonce si troufá se Slavií znovu útočit na přední pozice. I na mistrovský titul. Sebevědomí mu nikdy nechybělo. Ani když byl úplně na dně.