Agent zahájil jednání o Pilařově přestupu předčasně. Potrestají ho?
Zamotaný případ Václava Pilaře může skončit na stole funkcionářů FIFA. Z právního rozboru je patrné, že agent Jiří Stejskal začal jednat s Wolfsburgem dávno před tím, než obdržel souhlas Hradce Králové. Podle Markéty Haindlové z hráčské asociace je možné, že se kauzou začne zajímat Komora pro řešení sporů FIFA (Dispute Resolution Chamber – DRC).
Hradec Králové, konkrétně primátor Zdeněk Fink (majitelem klubu je město – pozn. aut.), přiznává, že představenstvo klubu v pátek skutečně nechalo rozhodnutí na Václavu Pilařovi. Tím mělo začít jednání s Wolfsburgem, jenže už o několik hodin později hráč podle slov svého agenta podepsal smlouvu.
Je tedy otázkou, jak dlouho agent Jiří Stejskal přestup vyjednával, že byl schopen během krátké doby s německým klubem uzavřít dohodu. Není tajemstvím, že Stejskal už dříve mluvil o dvoumilionovém platu.
Také samotný Pilař se v pondělním rozhovoru pro Aktuálně.cz nešťastně vyjádřil ve smyslu: „S trenérem Magathem jsem se několikrát sešel.“
Z toho vyplývá, že k prvním kontaktům mezi agentem a Wolfsburgem došlo dávno před tím, než vůbec dostal oficiální souhlas Hradce k jednání.
Pochybnosti nad předčasným zahájením vyjednávání, a tedy porušením pravidel, vyčnívají i z právních rozborů, jak prozradil Fink.
„Takhle by se agent neměl chovat. Povinností agenta je, že když chce vstoupit do jednání o přestupu hráče, musí informovat klub,“ řekl pro iSport.cz hradecký primátor.
Stejný případ jako Cole? |
![]() |
Hodně podobný a kontroverzní přestup zažil Ashley Cole, jenž se za zády Arsenalu několikrát sešel se zástupci Chelsea. Hráč byl potrestán po odvolání pokutou 75 tisíc liber, Chelsea musela zaplatit 300 tisíc liber. Iniciátor José Mourinho po odvolání vyfasoval pokutu 75 tisíc liber. Agentovi byla odebrána licence na 18 měsíců, zaplatil 100 tisíc liber. |
A právě tohle je momentálně největší kámen úrazu.
Plzeň se může cítit poškozena z toho důvodu, že Stejskal vyjednával také přestup v rámci lednového přestupového okna. Pokud je však Pilař vázán smlouvou o hostování ve Viktorii až do konce sezony, těžko může bez jejího souhlasu do Německa odejít.
Plzeň měla být o zahájení jednání minimálně vyrozuměna dávno před tím, než k podpisu došlo.
Agentovi hrozí trest
Jak uvedla Markéta Haindlová ve středečním online rozhovoru, agent Jiří Stejskal se může obávat trestu. Pokud se totiž potvrdí všechny podezření, případem se začne zajímat i DRC FIFA.
Co Stejskalovi a Pilařovi hrozí? „Samotnému hráči maximálně napomenutí, domnívám se. Případný postih hrozí agentovi,“ řekla čtenářům iSport.cz Haindlová, která zastupuje hráčskou asociaci.
Dodala, že pokud se prokáže, že Stejskal porušil směrnice, která se týká úpravy práv agentů, hrozí mu dokonce i odebrání licence. „Jednal neprofesionálně. I z toho důvodu mi je hráče upřímně líto,“ dodala. Celý rozhovor najdete zde »