12. července 2021 • 07:20

Kouč Anglie uznal chybu se střídáním: Rozhodnutí jde zcela za mnou

Autor: ČTK, iSport.cz
Vstoupit do diskuse
3
Video se připravuje ...
TOP VIDEA
53 otázek s Gudasem: komu dal největší nakládačku, proč nosí plnovous
REVIEW Bohemians: Propad klokanů? Lazaret Ďolíček, letní flopy a starý kádr
VŠECHNA VIDEA ZDE

Trenér anglických fotbalistů Gareth Southgate vzal na sebe plnou zodpovědnost za neúspěšný penaltový rozstřel ve finále mistrovství Evropy s Itálií. „Three Lions“ prohráli na pokutové kopy 2:3 a po neúspěšných pokusech Marcuse Rashforda, Jadona Sancha a Bukaya Saky přišli o možnost získat první evropský titul v historii. V normální hrací době i po prodloužení skončil duel 1:1.„Jde to zcela za mnou. Rozhodl jsem se nasadit tyhle střelce na základě jejich výkonů na tréninku. Nikdo v tom není sám. Vyhrávali jsme dohromady jako tým a dohromady teď musíme přijmout i tento výsledek. Co se ale týče penalt, bylo to rozhodnutí, které jde za mnou,“ uvedl pro BBC Southgate.

Angličané, kteří se ve finále evropského šampionátu představili premiérově, měli hned dvakrát vývoj domácího duelu ve Wembley ve svých rukou. Po trefě Lukea Shawa vedli již od druhé minuty 1:0, nicméně po přestávce aktivnější Italové vyrovnali zásluhou Leonarda Bonucciho.

I v penaltovém rozstřelu pak měl Southgatův tým náskok, po úvodních trefách Harryho Kanea a Harryho Maguirea vedl 2:1. Jenže Rashford se Sanchem, kteří přišli na hřiště speciálně kvůli penaltám ve 120. minutě, následně neuspěli a zlato pro Italy stvrdil neúspěšnou střelou i devatenáctiletý Saka.

„Byli jsme na penalty dobře připravení a začali je dobře. Bohužel jsme v tom už nepokračovali. Hráči si ale nemusí vyčítat, že by pro to udělali na tréninku málo. Z tohohle hlediska nemohli udělat víc,“ hájil je Southgate, který sám proslul neproměněnou penaltou v semifinále domácího Eura 1996 proti Německu.

Gareth Southate s Jadonem Sanchem a Jordanem Hendersonem po prohraném finále
Gareth Southate s Jadonem Sanchem a Jordanem Hendersonem po prohraném finále

„Jsme samozřejmě hluboce zklamaní, ale chci hráče pochválit, protože do toho po celý turnaj dali, co mohli. Ve finále jsme hráli určité pasáže dobře, v jiných jsme zase jako na začátku druhé půle nedokázali dostatečně udržet míč. Nemohu ale hráče z ničeho vinit. Bylo skvělé s nimi pracovat a probojovali se nejdále za poslední dobu. Přesto teď bude v šatně tahle porážka hodně bolet,“ uvedl padesátiletý rodák z Watfordu.

Ani Angličané neprolomili dlouhou italskou šňůru bez porážky, která se natáhla na 34 zápasů, a svého soupeře neporazili na velkém turnaji ani na pátý pokus. Jediným úspěchem Ostrovanů tak zůstává titul světových šampionů z roku 1966. Na rozdíl od tehdejšího triumfu však tentokrát domácí hřiště ve Wembley ke korunovaci nevyužili.

„Je jasné, že nás to mrzí, protože se málokdy dostanete v životě takhle blízko vítězné trofeji. Na druhou stranu jsme však téhle zemi dali další nezapomenutelné zážitky. Až se časem ohlédneme na to, co jsme dokázali, budeme na sebe hrdí,“ prohlásil Southgate.

Šanci na reparát budou mít Angličané příští rok na mistrovství světa v Kataru. Na posledním světovém šampionátu skončili čtvrtí. „Tohle je ale daleko. Věřím, že se tenhle tým může do budoucna posouvat. Viděli jsme řadu mladých hráčů, kteří se tu ukázali ve fantastické formě. V tuhle chvíli však potřebujeme čas, než nad tímhle začneme přemýšlet,“ konstatoval někdejší hráč Crystal Palace, Aston Villy a Middlesbrough.

EURO 2021: Jak se Angličané dostali k vrcholu? Změnili strategii, přidali v technice
Video se připravuje ...

Vstoupit do diskuse
3

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Los EURO 2024 Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 proběhne od 14. června do 14. července v Německu. Česká fotbalová reprezentace si zahraje skupiny F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.

Fotbal dnes * Evropská liga * Program MS v hokeji

Play off
Články odjinud


Články odjinud