7. září 2015 • 18:55

České postupy na EURO: Rekord pod Chovancem i vyškolení Němců

Autor:
 • Českým fotbalistům se v kvalifikacích na evropské šampionáty daří, na hlavní turnaj postoupili už pošesté za sebou Českým fotbalistům se v kvalifikacích na evropské šampionáty daří, na hlavní turnaj postoupili už pošesté za sebouFOTO:

  Česká fotbalová reprezentace se může pochlubit unikátní bilancí. Od roku 1996 nechybí na žádném závěrečném turnaji mistrovství Evropy, příští léto ve Francii půjde už o šestou účast po sobě. Cesty na závěrečné turnaje byly různorodé - přes klopýtání s outsidery až po suverénní jízdy, kdy se podařilo vyškolit i favorizované Němce. Podívejte se na přehled všech kvalifiakcí, které národní tým dovedly na velký turnaj.

 • ANGLIE 1996

  Karel Poborský a chvíle po jeho památném lobu ve čtvrtfinále mistrovství Evropy 1996Karel Poborský a chvíle po jeho památném lobu ve čtvrtfinále mistrovství Evropy 1996

  přímý postup z prvního místa

  V první samostatné kvalifi kaci po rozdělení Československa sice svěřenci trenéra Dušana Uhrina senzačně prohráli v Lucembursku a na Maltě uhráli jen bezbrankovou remízu, nakonec však vyhráli svou skupinu o bod před druhým Nizozemskem i třetím Norskem. Na závěrečném turnaji došel český celek překvapivě až do finále, v němž v prodloužení prohrál s Německem.

 • BELGIE A NIZOZEMSKO 2000

  Vladimír Šmicer na EURO 2000 v utkání s DánskemVladimír Šmicer na EURO 2000 v utkání s Dánskem

  přímý postup z prvního místa

  V bojích o EURO 2000 v Belgii a Nizozemsku český tým neztratil v deseti zápasech ani bod, což při tomto počtu střetnutí dokázal jako první v historii. Mužstvo kouče Jozefa Chovance nakonec ovládlo skupinu s dvanáctibodovým náskokem před druhým Skotskem, na závěrečném turnaji ale vypadlo už v základní skupině.

 • PORTUGALSKO 2004

  Pavel Nedvěd, Milan Baroš a Jan Koller na mistrovství Evropy 2004 v PortugalskuPavel Nedvěd, Milan Baroš a Jan Koller na mistrovství Evropy 2004 v Portugalsku

  přímý postup z prvního místa

  Také v kvalifikaci na EURO 2004 si Češi počínali velmi suverénně, plný bodový zisk si svěřenci trenéra Karla Brücknera nepřipsali pouze při remíze na hřišti největšího favorita skupiny Nizozemska. Na šampionátu v Portugalsku postoupili až do semifinále, kde je po prodloužení vyřadili pozdější vítězové Řekové.

 • RAKOUSKO A ŠVÝCARSKO 2008

  Čeští fotbalisté v kvalifikaci na mistrovství Evropy 2008 zdolali NěmeckoČeští fotbalisté v kvalifikaci na mistrovství Evropy 2008 zdolali Německo

  přímý postup z prvního místa

  Po vydařeném vstupu do kvalifikace ME 2008 na český celek dopadla krize, která vyvrcholila domácí porážkou s Německem i následným skandálem s narozeninovou oslavou. Skvělý finiš, vyšperkovaný nečekanou výhrou 3:0 v Německu, však Brücknerovi a spol. vynesl postup na třetí velký turnaj v řadě. Na něm ale Češi skončili již po základní skupině.

 • POLSKO A UKRAJINA 2012

  Petr Jiráček (vlevo) byl hlavní postavou úspěšné baráže o postup na ME 2012Petr Jiráček (vlevo) byl hlavní postavou úspěšné baráže o postup na ME 2012

  postup z baráže

  Výběr kouče Michala Bílka vstoupil do kvalifikace domácí porážkou s Litvou, později v obou zápasech podlehl také úřadujícím mistrům světa i Evropy Španělům. Přesto Češi nakonec zvládli souboj na dálku se Skotskem o druhé místo, zajišťující účast v baráži. V dodatečném dvojutkání si pak poradili s Černou Horou, na závěrečném turnaji vypadli ve čtvrtfinále s Portugalskem.

 • FRANCIE 2016

  Euforie v podání Pavla KadeřábkaEuforie v podání Pavla Kadeřábka

  přímý postup z prvního, nebo druhého místa

  Navzdory nepřesvědčivým výsledkům v přípravě skvěle vyšel start do kvalifikace, z úvodních čtyř utkání tým vytěžil plný počet bodů. Na jaře sice zaváhal doma s Lotyšskem (1:1) i na Islandu (1:2), avšak dvě zářijové výhry jim spolu se zaváháními dalších kandidátů na postup Nizozemců a Turků pošesté v řadě zaručily účast mezi evropskou elitou.

 Klasická verze
Mobilní verze