FOTOGALERIE: Španělé slaví po celém světě

Fanouškovské oslavy ve Vancouveru
Fanoušci slavili i Torontu
Oslavy fanoušků v italském Římě
Oslavy fanoušků v čínském Pekingu
Oslavy fanoušků v Mexico City
Oslavy fanoušků v Mexico City
Fanoušci Španělska slaví přímo v Madridu
10
Fotogalerie
ČTK
MS 2010
Začít diskusi (0)

"Oléé!" Jednotný pokřik pro celé Španělsko. Stoupající nervozitu fanoušků v průběhu finále fotbalového mistrovství světa zastavil gól Andrése Iniesty a Španělé měli rázem jasno. "Jsme šampioni!" Ulice se zabarvily do žlutočervené. Lidé s vlajkami a dresy vyrazili slavit historický okamžik. "Titul je doma!"

Sprchy šampaňského, hlasité troubení aut, bouchající petardy a zpěv. Ať už mladí lidé nebo generace starších, titul šampionů si užívali po odehraném utkání naprosto všichni. "Celou dobu jsem se modlil, aby padl gól, a teď mám pocit, že se zblázním štěstím!" řekl jeden z fanoušků Pablo Jimenez.

Fanouškovské oslavy ve VancouveruFanouškovské oslavy ve Vancouveru • ČTK/AP

Země na samotné finále připravila všem nadšencům fotbalu podívanou pod širým nebem. V několika španělských městech byly nainstalovány velkoplošné obrazovky a lidé sledovali boj o zlato přímo na náměstích. V Madridu se stalo epicentrem dění náměstí Cibeles. Tam také propukly největší oslavy. Náměstí a jeho okolí čítalo po zápase na 250 tisíc fanoušků, zveřejnil španělský deník ABC.

Oslavy fanoušků v čínském PekinguOslavy fanoušků v čínském Pekingu • ČTK/AP

"Jdeme na Cibeles, chceme si užít tu atmosféru. Pohár je doma, tak to musíme přece zapít," prohlásil Oscar Larillos, který se svou manželkou mířil na místo, které už z dálky připomínalo jedno velké mraveniště. Bouřlivé oslavy probíhaly i v dalších španělských městech, například v Toledu, Zaragoze, Barceloně nebo Valencii.

Všichni o letošním fotbalovém šampionátu mluvili jako o šanci, která je potkala poprvé v životě a kterou si celá země přála dotáhnout do konce. Nyní se těší splněnému snu. "Červenou ze sebe nesundám ještě hodně dlouho," dodal Larillos, oblečený do dresu s jmenovkou Torres.

Fanoušci Španělska slaví přímo v MadriduFanoušci Španělska slaví přímo v Madridu • ČTK/AP

Národnímu týmu drželi palce fanoušci nejen ve Španělsku, ale také v samotné Jižní Africe. Podpořit španělské fotbalisty přijely do přímo Johannesburgu i některé známé tváře země. Mezi nimi nechyběla španělská královna Sofia společně s princi, basketbalová hvězda Pau Gasol nebo letošní král tenisového Wimbledonu Rafael Nadal.

Premiér Zapatero finálový zápas sledoval z Madridu. Svou neúčast na mistrovství světa ve fotbale odůvodnil spoustou práce. Nicméně už den po vítězném finále přivítá Zapatero červený manšaft v sídle španělské vlády. Od paláce Moncloa pak zlatí hráči vyrazí na slavnostní průvod Madridem, který bude křižovat všechny významné dopravní tepny metropole.



Euforie zaplavila celou zemi a národní hrdost ze Španělů přímo čiší. Vlajky z balkónů a barů hned jen tak někdo nesundá. Mariano Rajoy, lídr opoziční strany španělské vlády, poblahopřál hráčům po utkání prostřednictvím sociální sítě Facebook. "Jsme nejlepší. Viva Espaňa!" stálo ve virtuálním odkazu. "Je to heroický výkon, který se navždy zapíše do historie naší země," nechal se slyšet i Zapatero, který přiznal dokonce slzy štěstí.

A nebyl sám. S ním měl na krajíčku také zbytek celé země. A není se čemu divit. Vysněný titul mistrů světa Španělům už teď totiž nikdo neodpáře.

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů