Zlato na ME, čtvrtfinále na MS. Jak duo Vengloš, Ježek předběhlo dobu | iSport.cz
Radek Špryňar
27. dubna 2020 • 04:50

Zlato na ME, čtvrtfinále na MS. Jak duo Vengloš, Ježek předběhlo dobu

Vstoupit do diskuse
1
TOP VIDEA
iSport podcast: Jaká je nálada ve Slavii před restartem? Pomohla jí pauza?
Nausch Sluková a Hermannová zase spolu. Podívejte se na jejich trénink
VŠECHNA VIDEA ZDE

30 LET OD MS 1990 | Dvě absolutní kapacity v oboru. Muži s ohromujícím respektem okolí. Fenomenální experti. Jozef Vengloš zosobňoval rozum a strategii. Václav Ježek byl motivátor, precizní psycholog. Tihle dva dovedli Československo v roce 1976 ke zlatu na mistrovství Evropy, o čtrnáct let později na mistrovství světa až do čtvrtfinále! „Kvůli nim se mnozí z nás stali trenéry,“ s obdivem v hlase říká Ivan Hašek, kapitán italské party. Seriál deníku Sport o slavném „mundialu“ z roku 1990 otevírá náramné spojení dvou trenérských velikánů.Potkali se dávno předtím, než svobodné Československo před třiceti lety dovedli na Apeninském poloostrově do čtvrtfinále. Poprvé spolupracovali už v sedmdesátých letech minulého století. Zvládli kvalifikaci na mistrovství Evropy a na šampionátu v Bělehradě… Vždyť víte, Panenkův penaltový dloubáček a zlaté medaile. Tehdy byl Václav Ježek hlavním koučem, Jozef Vengloš asistentem.

Ciao po 30 letech

Seriál deníku Sport k MS 1990
Úterý
- Rozhovor s kapitánem Ivanem Haškem
- Příběh Maradony
Středa
- Kauza návratu dvojice - K+K do reprezentace
Čtvrtek
- Rozhovor s „Bomberem“ Tomášem Skuhravým
- Přízrak Schillaci
Sobota
- Vše o čtvrtfinálové křivdě s Německem, vzpomínky klíčových aktérů
- Nejošklivější finále historie

O čtrnáct let později, na mistrovství světa v Itálii, si role prohodili. Slovenský expert byl v 54 letech šéf, tehdy šestašedesátiletý Ježek, trenérská ikona Sparty, jeho pobočníkem. „Byli ideální dvojicí. Každý byl sice jiný, ale skvěle se doplňovali. Jak lidsky, tak profesionálně. Nikdy jsem mezi nimi necítil disharmonii. Velmi se respektovali. I když byl starší Ježek, tak velmi akceptoval názor Vengloše, který byl spíše hloubavější, kdežto Ježek dynamičtější,“ vybavuje si útočník Stanislav Griga.

„Byli to dva fenoméni. Vengloš byl stratég, rozum. Ježek zase motivátor. Takový náš otec. Byl už starší, to nejlepší měl za sebou, ale vztah s námi měl fantastický,“ přidává poznatky Ľubomír Moravčík, eso tehdejší záložní formace národního mužstva.

Zapojte se do nových diskuzí na iSport.cz >>>

Před skupinovým zápasem proti Itálii za ním Ježek přišel. Rodáka z Nitry, který ještě čtyři roky před tím nehrál ani první československou ligu, si vzal stranou. Vycítil nervozitu. A pravil mu: Prosím tě, ničeho se neboj, dej jim jesle a hraj. Oni mají dvě ruce a dvě nohy stejně jako ty. „Přípravu před zápasem měl na starosti pan Vengloš, detaily byly doménou Ježka. Ten s námi vedl krátké individuální pohovory. První určil moje povinnosti na hřišti a druhý mi kladl na srdce, že až si všechno splním, tak mám udělat ještě kličku, zasekávačku, protože ji prý skvěle umím,“ směje se po letech Moravčík.

Comeback Kubíka s Knoflíčkem

Mimochodem, oba trenéři už v té doby měli bohaté zkušenosti ze zahraničí. Vengloš se profesně rozvíjel v Austrálii, vedl Sporting Lisabon, odskočil si do Malajsie. Ježek měl za sebou štace v Haagu, Rotterdamu či Curychu.

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium
Získejte neomezený přístup již od 1 Kč měsíčně

Chci předplatné Premium
Vstoupit do diskuse
1
Skupina A
Články odjinud


Články odjinud