Manchesterské derby pro City! Vyhrál i Liverpool, Chelsea jen remizovala

0
Co má Třinec a nemá Sparta? V čem selhali lídři poražených?
Střeďáci na EURO: Koho k Součkovi? Dilema s parťáky i rozestavením

SOUHRN | Fotbalisté Manchesteru City ovládli ve 12. kole anglické ligy městské derby proti United v poměru 3:1 a nadále vedou tabulku. Krok drží Liverpool, který si doma poradil s posledním Fulhamem 2:0. Domácí ztráty naopak postihly Chelsea, která se s Evertonem rozešla bez branek, i Arsenal, který bez Petra Čecha remizoval s Wolves 1:1. Newcastle s Martinem Dúbravkou v brance si týden po prvním vítězství v sezoně připsal tři body i s Bournemouthem, který na svém hřišti zdolal 2:1. Ze zisku tří bodů se radoval také Tottenham, který zvítězil na hřišti Crystal Palace 1:0.

Svěřenci Pepa Guardioly potvrdili skvělou formu a v ostře sledovaném duelu šli do vedení už ve 12. minutě po gólu Silvy. Po přestávce zvýšil Agüero. Šanci zdramatizovat utkání zužitkoval Martial, který proměnil penaltu. Francouzský reprezentant skóroval v pátém utkání v anglické lize v řadě a se šesti góly je nejlepším střelcem týmu. Ke konci zápasu pohřbil veškeré naděje hostů autor třetího gólu Gündogan.

City mají doma stoprocentní úspěšnost, ze sedmi utkání tam mají skóre 27:4. Po dvanácti kolech drží průměr tři góly na zápas, což je jasně nejlepší bilance v Premier League.

Arsenal vydřel doma bod proti Wolverhamptonu až díky vyrovnávacímu gólu Mchitarjana na 1:1 čtyři minuty před koncem. "Kanonýři" už od 13. minuty prohrávali. Bernda Lena, který dostal přednost před Petrem Čechem, překonal Cavaleiro. Arsenal remizoval potřetí za sebou, Wolves získali bod po třech porážkách.

Liverpool odčinil prohru v Bělehradě

Domácí Liverpool se dostal do vedení po kuriózní situaci, kdy se nejprve trefil hostující Mitrovič, ale rozhodčí gól kvůli jasnému ofsajdu neuznal. Brankář Allison okamžitě rozehrál míč na Alexandra-Arnolda, který přihrál Salahovi a ten běžel sám na gólmana Rica a skóroval. Celá akce trvala 14 vteřin.

Reds přidali po poločase ještě druhou branku, kterou zařídil Shaqiri, který chyběl v úterý v Bělehradě při prohře s Crvenou zvezdou 0:2 z politických důvodů. Fulham potvrdil formu nejhoršího venkovního týmu, když ze sedmi utkání získal pouze bod za remízu.

Chelsea ztratila s Evertonem

Chelsea remizovala s Evertonem 0:0 a nevyužila možnost přeskočit Liverpool v tabulce. Everton nedokázal vyhrát ligový zápas na půdě Chelsea od roku 1994.

Domácí byli aktivnější, měli držení míče 69 procent, soupeře přestříleli, ale branku z tlaku nevytěžili. V 72. minutě už se fotbalisté Chelsea radovali, ale Moratův gól rozhodčí neuznal kvůli ofsajdu. Hosty několikrát zachránil brankář Pickford.

I Chelsea tak dál drží neporazitelnost v anglické lize, z 12 odehraných duelů osm vyhrála a čtyřikrát remizovala. Everton se pohybuje v klidném středu tabulky, "Toffies" získali z posledních pěti zápasů deset bodů.

Leicester uctil zesnulého majitele

Hráči i fanoušci uctili vzpomínku zesnulých minutou ticha a speciálními tričkami či šálami. Před zápasem se také konal pochod městem k místu pádu vrtulníku u stadionu, kromě tisíců klubových příznivců se ho zúčastnili i někteří hráči. V zápase se poté Leicester poprvé v sezoně střelecky neprosadil, proti Burnley mu nestačila ani výrazná převaha v počtu střel a držení míče.

Tottenham zvládl londýnské derby na hřišti Crystalu Palace 1:0, zápas rozhodl při svém teprve druhém ligovém startu v dresu "Kohoutů" stoper Foyth. Mladý Argentinec si připsal premiérový zásah v Premier League hlavou po rohovém kopu. Crystal Palace podlehl Tottenhamu výsledkem 0:1 už popáté v řadě, hosté se v tabulce bodově dotáhli na druhou Chelsea.

Brankář United David de Gea se otáčí za míčem vlnící se v jeho síti po brance Davida Silvy

Cardiff porazil doma 2:1 Brighton a je mimo sestupové příčky, druhou výhru si připsal i Newcastle, jenž díky brankám Salomona Rondóna zvítězil 2:1 nad Bournemouthem.

Brighton poslal proti Cardiffu do vedení v 6. minutě kapitán Dunk, který si naběhl za obranu na Marchův centr z přímého kopu. Po necelé půlhodině hry ale vyrovnal třetím gólem v sezoně Paterson. V 34. minutě byl vyloučen po ostrém skluzu Stephens. Velšský celek zužitkoval dlouhou přesilovku až v poslední minutě řádné hrací doby, po obrovském závaru před brankou se jako poslední dostal k míči Bamba a zblízka překonal Ryana.

Druhou výhru za sebou zařídil prvními ligovými góly v dresu "Strak" útočník Rondón. Venezuelský reprezentant otevřel skóre v 7. minutě a ještě do poločasu zvýšil hlavou po Kenedyho centru. V jednom zápase Premier League dal dva góly podruhé v kariéře. Newcastle se díky zisku sedmi bodů z posledních tří utkání dostal mimo sestupové příčky na 14. místo.