Autor: Daniel Konečný
0
Plekanec promluvil o Kladně: Když se pořád opakují stejné chyby, tak…
Od smutné fotky ke slovenskému snu: Česko je pragmatičtější, říká Smetana

Kanonýři se rozstříleli v pravý čas! Leklému Tottenhamu nasázeli v první půli tři branky, a přestože po změně stran měli navrch „Spurs“, o vítězi 169. severolondýnského derby nebylo sebemenších pochyb. „Je to nejlepší den mého života. Fanoušci byli naprosto neuvěřitelní. Nedokážu popsat, co to pro nás znamená,“ byl štěstím bez sebe odchovanec Arsenalu Emile Smith-Rowe, který byl s Bukayem Sakou hlavním tahounem Gunners za sladkým vítězstvím 3:1.

Jako by oba kluby byly navzájem perfektními protiklady. Zatímco Arsenal prohrál první tři kola se skóre 0:9, Tottenham se díky třem výhrám vyhříval na čele Premier League. Jenže reprezentační pauza formu obou týmů úplně otočila! „Gunners“ se dvěma vítězstvími1:0 vzpamatovali, naopak „Spurs“ schytali v londýnských derby s Crystal Palace a Chelsea dvakrát 0:3 a na svou „formu“ navázali i na Emirates Stadium.

„Když inkasujete ve třech utkáních po sobě tři branky, tak je někde evidentně problém,“ hlesl gólman Tottenhamu Hugo Lloris.

Domácí byli od prvních vteřin hladovějším týmem a využili hned svou první šanci. Bukayo Saka rozkmital své nohy nad míčem a jeslemi Sergia Reguilóna našel Emila Smithe-Rowea, jenž snadno skóroval.

Skóre utkání proti Tottenhamu otevřell Emile Smith Rowe

Klíčovou postavou vzestupu Arsenalu se jeví letní posila Aaron Ramsdale. Třiadvacetiletý brankář i ve čtvrtém startu v dresu „Kanonýrů“ vychytal vítězství. Za stavu 1:0 vytěsnil gólovou ránu Heung-Min Sona a svou riskantní rozehrávkou položil základ druhé brance. Granit Xhaka dokázal udržet jeho těžkou přihrávku a Smith-Rowe s Aubameyangem si dokázali poradit s otevřenou obranou „kohoutů“.

Zmar Hotspurs přesně vyjadřoval výkon kapitána Harryho Kanea. Historicky nejlepší střelec North London Derby spadl na míč před vápnem Arsenalu, a když se snažil protiútok u vlastní brány uhasit, pomohl svým skluzem Sakovi ke snadné brance na rozdíl tří gólů.

„V první půli jsme úplně ztratili kontrolu nad zápasem a oni nás rozdrtili. V druhé půli jsme se ovšem dokázali zvednout,“ hledal pozitiva Lloris.

Tottenham opravdu zápas dokázal zdramatizovat, jenže Kanea nejprve vychytal Ramsdale a potom sám v úniku minul bránu. Sonova branka naděje přišla bohužel pro hosty pozdě.

„Předvedli jsme špatný výkon. Já jsem zvolil špatnou taktiku a vybral nesprávné hráče,“ hledal důvody porážky trenér Tottenhamu Nuno Espirito Santos. „Všechna čest Arsenalu. Byli agresivnější a chtěli dnes vítězství více. My se musíme honem rychle probrat.“

Jeho protějšek, Mikel Arteta, byl štěstím bez sebe, protože poprvé za sedm let se povedlo Arsenalu vyhrát dvě derby s Tottenhamem v řadě. „Toto vítězství je pro naše fanoušky. Byli tu pro nás, když jsme je potřebovali,“ děkoval 60 tisícům příznivců na Emirates Stadium. „Výborně jsme začali a druhou půli jsme uhráli pragmaticky. Ukázali jsme, čeho jsme schopní. Nyní to musíme předvádět každý týden a neustále se zlepšovat.“