Je to víc než fotbal! Ukázal vzkaz pod dresem, sudí ale nežlutil a je hrdinou

Video placeholder
Smutné příběhy Čechů v Turecku: prokletý Gaziantep i trable s penězi
Ghanský reprezentant Mohammed Kudus
Kudus uctil památku zesnulého kamaráda
Kudus bez dresu slaví gól se spoluhráči
Myslíme na tebe, kamaráde! Kudus zdraví do nebe kamaráda Atsua, který umřel během zemětřesení
Nizozemský sudí Paul van Boekel
Mohammed Kudus uctívá památku památku Christiana Atsua, který zemřel při zemětřesení
6
Fotogalerie
Ostatní ligy
Vstoupit do diskuse (1)

Je to ta vzácná chvíle, kdy rozum, cit a lidskost přebijí suchopárné, přísně uplatňované regule. Svléknout či odhrnout při zápase dres plus ukázat nějaký nápis na triku pod ním? Zakázáno, trestat! nařizují mezinárodní fotbalové instituce a nutí to rozhodčí striktně dodržovat. Jenže jeden muž s píšťalkou se tomu vzepřel. Nizozemský sudí Paul van Boekel s pochopením a bez žluté karty přijal gesto, jímž útočník Ajaxu Amsterdam Mohammed Kudus uctil o víkendu památku krajana Christiana Atsua, který zemřel při zemětřesení v Turecku. „Rozhodčí řekl, že to není dovolené, ale že mě chápe. Že je to víc než fotbal,“ řekl ghanský reprezentant.

Stalo se to při ligovém zápase Ajaxu se Spartou Rotterdam. Tým z Amsterdamu vedl už 3:0, když Kudus krásně zatočil míč z přímého kopu k pravé tyči. Rozběhl se jakoby na oslavu gólu, ale jeho myšlenky ve skutečnosti směřovaly jinam. Ostatně napovídal tomu i vážný výraz v jeho tváři, po němž se nerozlil šťastný úsměv. Zůstal vážný. Vzápětí bylo vše jasné: vyhrnul si dres, pod nímž si fanoušci a posléze díky televizním záběrům všichni na celé planetě mohli přečíst: R. I. P. Atsu. Tedy: Odpočívej v pokoji, Atsu.

Záložník, který hrával i v Premier League za Newcastle a Chelsea či v Nizozemsku za Arnhem a naposledy nastupoval za Hatayspor, tragicky zemřel v jednatřiceti při ničivém zemětřesení, jež postihlo v minulých dnech Turecko. Kuduse k němu vázalo pevné pouto: o devět let mladší záložník Ajaxu se od něho podle svých slov hodně naučil, Atsu byl jeho vzorem. I proto ho jeho smrt tolik zasáhla. „Každý ví, co se v Turecku stalo a já se pro to (odhalení vzkazu) rozhodl, protože mi byl tak blízký. Samozřejmě je to i pro všechny rodiny, které byly postiženy,“ prohlásil po utkání pro kanál ESPN. „Všechno, co jsem dnes udělal, bylo pro Christiana. Kdybych gól nedal, ukázal bych tričko po zápase.“

Čekat nemusel. A své gesto zvolil i navzdory tomu, že podle léta uplatňovaných pravidel má za něco takového sudí trestat žlutou kartou. Částečně to lze pochopit kvůli riziku, že by toho fotbalisté zneužívali pro reklamu nebo k nejrůznějším nepřístojným vzkazům, ale obecně jsou FIFA či UEFA za takovou praxi kritizovány. Dvaačtyřicetiletý rozhodčí Van Boekel měl v každém případě teoreticky jedinou možnost: sáhnout do kapsy a tasit žlutou kartu.

Ví přece, co se (ne)sluší a patří. Na listinu FIFA se dostal už v roce 2008, ve fotbale toho zažil dost, úspěchy i horké chvíle. Jako když na posledním EURO coby VAR posvětil penaltu pro Anglii v utkání s Dánskem. Nebo když po jeho zásahu naopak neplatil loni v říjnu kvůli ofsajdu gól Harryho Kanea jeho Tottenhamu se Sportingem Lisabon, který mohl znamenat postup Spurs do osmifinále Ligy mistrů. A teď bylo na něm, aby zasáhl proti Kudusovi. Jenže...

...jenže to neudělal! Místo toho k němu přišel, položil mu ruku na rameno a krátce s ním pohovořil. Žádná Yellow Card Pocket Revue se nekonala. „Máme fotbalová pravidla, ale tohle fotbal přesahuje,“ byl si jistý Kudus – a sudí to viděl stejně. „Řekl mi, že (svlečení dresu) není dovoleno, ale chápe to, protože je to víc než fotbal. Patří mu za to ode mě velký respekt.“

A nejen od něho. Slova pochvaly, uznání i díků se začaly sbíhat ze všech koutů světa...

Vstoupit do diskuze (1)

Doporučujeme

Všechny příspěvky z Isport.cz máte již zobrazené.
Vyberte si z nabídky nebo pokračujte na další články z jiných titulů.

Články z jiných titulů