La Liga | Bývalý prezident Barcelony zatčen! Kvůli kampani proti vlastním hráčům | iSport.cz
1. března 2021 • 12:48

Bývalý prezident Barcelony zatčen! Kvůli kampani proti vlastním hráčům

Autor: pav
Vstoupit do diskuse
1
TOP VIDEA
Plzeň - Jablonec: “Takhle mi lítaj zuby. S..či!” bylo slyšet od kouče Rady. Na sudího?
SESTŘIH: Plzeň - Jablonec 1:1. Dělba bodů, v závěru oba týmy zastavila břevna
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ve fotbalové Barceloně to zase vře! Katalánská policie v klubových kancelářích v pondělí ráno zatkla několik činovníků v čele s bývalým prezidentem Josepem Mariou Bartomeuem. Za zátahem stojí online kampaň, kterou Blaugranas skrze najatou společnost vedli proti vlastním hráčům.Katalánská policie řeší už od září kauzu nazvanou "Barcagate". Podle ní slavný klub platil organizaci se specializací na sociální sítě za to, aby publikovala nenávistné příspěvky o hráčích a trenérech týmu, kteří jsou v opozici ne zrovna oblíbeného prezidenta Bartomeua, v zájmu ochrany jeho reputace. 58letý manažer byl v čele Barcelony od roku 2014 do loňského října, kdy rezignoval.

Terčem online kampaně byly superhvězdy Lionel Messi a Gerard Pique, legenda Xavi či trenér Pep Guardiola. Firma I3Ventures údajně přidávala nenávistné příspěvky po dobu tří let na Facebook a Twitter. Poslední z nich se točily kolem Messiho, který v létě odmítal podepsat novou smlouvu a chtěl odejít z klubu na základě nejen sportovních neúspěchů v uplynulé sezoně, ale hlavně zhoršujících se vztahů s Bartomeuem.

Barcelona měla I3Ventures za nenávistnou kampaň zaplatit téměř milion eur. Policie obě strany vyšetřovala od loňska kvůli "potenciálním ekonomickým zločinům". Klub totiž internetové společnosti zaplatil zhruba šestinásobek standardní ceny, oficiálně ji totiž najal jen na monitoring sociálních sítí.

Externí audit provedený v létě poradenskou firmou PricewaterhouseCoopers popřel, že by Barcelona přeplácela, i to, že by Bartomeu a členové správní rady za nenávistnou kampaní vůbec stáli. Policejní vyšetřování ale hovoří jinak, a proto regionální policejní sbor Mossos d'Esquadra mohl z vlastní vůle a bez oficiálních povolení soudu zasáhnout.

Bartomeu po pondělním zátahu skončil v poutech. Zatčený byl doma, stejně jako jeho poradce a pravá ruka Jaume Masferrer. Přímo na Camp Nou si policejní složky došly pro generálního ředitele Oscara Graua a člena správní rady Romana Gomeze Pontiho. Za zásahem policie stojí nejen několikaměsíční vlastní vyšetřování, ale i nedávné stížnost osmi pracovníků klubu. „FC Barcelona nabízí plnou spolupráci s policií a příslušnými úřady ve snaze vyjasnit fakta týkající se vyšetřování,“ stojí ve strohém prohlášení klubu.

Kulminace skandálu přichází jen měsíc před volbami nového prezidenta klubu. Kandidáty jsou Joan Laporta, který funkci vykonával mezi lety 2003 a 2010, byznysmen Victor Font, jenž chce Barcelonu přebudovat za pomoci silné akademie La Masia, a Antoni Freixa, právník a člen správní rady.

Josep Maria Bartomeu byl zatčen
Josep Maria Bartomeu byl zatčen

FC Barcelona Vše o klubu ZDE

Vstoupit do diskuse
1
31. kolo
Články odjinud


Články odjinud