Padlý obří talent Adu: ve 30 letech je bez angažmá! Kde se stala chyba? | iSport.cz
24. června 2019 • 04:20

Padlý obří talent Adu: ve 30 letech je bez angažmá! Kde se stala chyba?

Autor: krm
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Za každou cenu chceme se Sönderjyske uspět, shodují se Guľa s Kopicem
SESTŘIH: Slavia - Midtjylland 0:0. První zápas bez gólu, blýskl se Kolář
VŠECHNA VIDEA ZDE

Vzpomínáte? Freddy Adu platil za obrovský fotbalový talent. Už ve čtrnácti letech začal hrát MLS, o dva roky později dokonce nakoukl i do americké reprezentace. „Nový Pelé,“ říkalo se o něm tehdy. Jenže úžasně rozjetá kariéra postupně nabrala sestupnou tendenci. A teď – krátce po třicátých narozeninách – je bez angažmá. „Ale ještě nejsem připravený to vzdát,“ řekl Adu v aktuální zpovědi pro server ESPN.com. Co stojí za jeho propadem?Byl to neskutečný nástup na scénu. Čtrnáctiletý Freddy začal v barvách D.C. United střílet ligové góly, hrál v reklamách a podepsal smlouvu s prestižní značkou Nike. Jeho jméno znali fanoušci po celé Americe, byť popularita fotbalu se jiným sportům vyrovnat pořád nemohla.

Ale Adu byl značka. Jako sedmnáctiletý absolvoval stáž v Manchesteru United pod vedením Alexe Fergusona. „Vedl si velmi dobře, je to velký talent,“ chválil legendární kouč. Proto bylo jasné, že se zámoří brzy přesune do Evropy.

Nakonec ho koupila Benfica Lisabon, za Adua v létě 2007 zaplatila 2 miliony eur. Tímhle přestupem ale jako by se všechno zadrhlo.

Ofenzivní hráč se daleko od domova vůbec neprosadil. A brzy začal putovat po hostováních. Nejdřív Monako, pak portugalské Belensenes, řecký Aris a turecký Rizespor. Nikde ale velkou díru do světa neudělal. Benfica nakonec byla ráda, když se Adu po čtyřech letech evropského trápení vrátil do USA.

Kočování ovšem pokračovalo. Philadelphia, brazilská Bahía, Srbsko, Finsko, nižší zámořské soutěže, neúspěšné zkoušky v Nizozemsku či Norsku… Místo očekávané slávy spíš bizarní sbírka angažmá napříč celým světem. Za 13 let od prvního odchodu ze zámoří Adu vystřídal 13 různých klubů.

Freddy Adu při představení ve finském klubu Kuopion Palloseura
Freddy Adu při představení ve finském klubu Kuopion Palloseura

Kariéru nevzkřísil ani v Las Vegas, kde na konci loňského roku působil naposledy. „Důvod, proč už tu Freddy není? Mám tu šest sedm kluků, kteří čekají na svou první nebo druhou šanci. Freddy by měl tak pátou,“ podotýká kouč a bývalý reprezentant USA Eric Wynalda. „Přitom je mnohem lepší, než si myslíme. Je v něm mnohem víc. Jenže jsme to nikdy neviděli,“ dodává.

Aktuálně Adu pomáhá kamarádům v mládežnickém klubu na předměstí Washingtonu, kde se snaží předat dětem své schopnosti. A jak sám říká, fotbalem se konečně baví. „Pořád jsem celkem mladý. Ještě nejsem připravený to vzdát. Jasně, věci nešly tak, jak jsem si představoval. Ale sport pořád moc miluju,“ hlásí čerstvý třicátník ve zpovědi pro ESPN.

Ovšem proč to tedy nevyšlo?

Odpověď možná zná Arnold Tarzy, agent z Marylandu, který osmiletého Freddyho objevil a na počátečním boomu kolem něj měl výrazný podíl. Adu v porovnání se svými vrstevníky odmalička vyčníval, obránci jej ani v přesile nedokázali zastavit. A šikovný útočník proto nemusel makat úplně naplno.

„Je to otázka správných návyků. On nikdy neměl skutečné pracovní tempo. Nikdy nemusel. Všechno vždycky šlo moc snadno,“ tvrdí Tarzy s odstupem času. A proti ostřejší konkurenci tak přišel náraz.

Adu svůj potenciál nenaplnil. „Když jsem vyrůstal, pořád jsem všude byl nejlepší hráč. Ale kluci, kteří tenkrát byli mnohem horší, teď mají úspěšnější kariéry než já,“ uznává fotbalový světoběžník.

Svůj příběh navzdory řadě problémů přesto ještě definitivně uzavřít nechce a věří, že dostane další poslední šanci. Už skutečně poslední, která dopadne jinak. „Vím to,“ uzavírá Adu. Ukáže se ještě někde?

Vstoupit do diskuse
0
Články odjinud


Články odjinud