Muž, který zkusí sesadit Blattera, přijel do Prahy: Fotbal potřebuje změnu
Během týdne navštívil pět evropských zemí, všude u nejvyšších fotbalových představitelů žádal o podporu. Chilský funkcionář Harold Mayne-Nicholls zvažuje, že se v květnových volbách postaví předsedovi FIFA Josephu Blatterovi. Nabízí změnu: byznys pro fotbal, ne fotbal pro byznys.
Stejně jako předchozí Blatterovi oponenti byl obžalován z korupce, výroky nejmocnějšího muže světového fotbalu je neustále dehonestován. Nevadí mu to. Chilský funkcionář Harold Mayne-Nicholls chce FIFA změnit v organizaci, které může fanoušek důvěřovat. Se svými úmysly seznámil při pražské návštěvě i představitele FAČR.
Sešel jste se v Praze s předsedou Miroslavem Peltou a generálním sekretářem Rudolfem Řepkou. Jaké máte pocity z tohoto setkání?
„Jsem velmi spokojený, myslím, že schůzka byla otevřená, pozitivní, dozvěděl jsem se spoustu nových poznatků o českém fotbale. Vyměnili jsme si některé myšlenky o tom, jak musí být fotbal řízen. Takže si myslím, že to bylo velmi dobré setkání.“
Už jste pevně rozhodnutý, že budete kandidovat na předsedu FIFA?
„Ještě ne. Cestuji teď po Evropě, jednám se zástupci různých národních asociací. Zjišťuji, jak se věci mají, co si o mé případné kandidatuře kdo myslí... Začátkem příštího roku to udělám znovu, poté budu mít naprosto jasnou představu. Rozhodnu se až těsně před uzávěrkou, která je 29. ledna, zda kandidovat či nikoliv a jestli je zde pro to vůbec prostor.“
Harold Mayne-Nicholls |
Narozen: 27. června 1961 (53 let) v Santiagu de Chile |
Proč hledáte podporu v Evropě?
„Pro nás Jihoameričany je mnohem jednodušší cestovat do Evropy než na jiné kontinenty. Jednám ovšem i usilovně s předsedy členských zemí Conmebolu (Jižní Amerika) a budu v tom pokračovat. Samozřejmě oslovím i představitele asociací ze Střední Ameriky, Karibiku. Co se týče Asie, spíše využiji mailu, telefonních rozhovorů atp. Jak říkám, vycestování do Evropy je jednodušší, ale udělám to stejné ve všech pěti kontinentech, navštívím členské země všech konfederací.“
Čím je pro vás Evropa speciální?
„Je to nejsilnější konfederace, každý to ví. Máte nejlepší klubovou soutěž na světě Champions League, hraje zde spousta hráčů ze všech ostatních světadílů, všichni chtějí hrát v nejlepších evropských ligách. UEFA rovněž představuje více než pětadvacet procent všech volebních hlasů. Je to jedna z největších konfederací a samozřejmě ve struktuře FIFA velmi důležitá.“
Mluvil jste před návštěvou Evropy s Michelem Platinim, předsedou UEFA, zda vás ve vašem záměru stát se nejvyšším mužem světového fotbalu podpoří?
„Ano, mluvili jsme spolu před nějakým časem a znovu to probereme opět v lednu, tedy před uzávěrkou kandidatury. Podporu mi zatím nevyjádřil, ani nemohl, protože jsem se zatím ani já sám nerozhodl, jestli budu kandidovat. Jsme dohodnuti, že počkáme, jak se situace vyvine, a pak si promluvíme konkrétně v nadcházejících týdnech.“
Ovšem současný předseda FIFA Joseph Blatter je zdatným protivníkem. Vnímáte jeho sílu?
„Samozřejmě. Pan Blatter je vždy velkým soupeřem ve všech volbách. Ale já si myslím, že i když je velkým soupeřem se spoustou znalostí, jak volby vyhrát, jsem přesvědčen, že FIFA potřebuje změnu. Změnu lidí. Když vyměníme lidi, ukážeme světu, že chceme změnu image, chceme udělat spoustu jiných věcí. Myslím, že FIFA potřebuje úplně novou tvář.“
FIFA však produkuje obrovské zisky, z nichž těží členské země. Jsou změny opravdu nutné?
„Jsou nutné a věřím, že to umíme zvládnout. Vlastně je to tak, že administrace a řízení fotbalu jede po jiné dálnici a jiným směrem než fandové, příznivci fotbalu, sponzoři. To se musí vzájemně sladit do normálního procesu, oba proudy musí jít jedním směrem. Není to tak, že jeden je důležitější než druhý. Oba proudy se musí pohybovat stejným směrem a ne kompletně opačným, což se nyní děje. Jinak náš sport ztratí fanoušky, sponzory. Musíme to zastavit dříve, než bude pozdě.“
Uznáváte tedy, že se má dělat byznys pro fotbal a ne fotbal pro byznys?(přemýšlí) „To je těžké, můj cíl je hlavně fotbal jako takový, ne byznys. Snažím se pomoci dobrým marketingem, schopnými lidmi, které k němu přivedu, ale nejde mi v první řadě o byznys, ale o prospěch fotbalu. Když mu byznys pomůže, ok, jedině dobře. Fotbal je pro mě číslo jedna, to je jasné, pro každou asociaci by měla být jako první poptávka po fotbale, ne po byznysu. Budu spokojený, když to tak všichni budou vidět, pak nikdo nemůže být v opozici.“
Vy jste byl ale obviněn z korupce, že jste tlačil kandidaturu Kataru na MS 2022. Můžete to vysvětlit?
„Vyšetřování ukázalo, že jsem nic neprovedl. Byl jsem v Kataru v září 2010 na inspekční návštěvě jako vedoucí skupiny. Navštívili jsme akademii Aspire, byl jsem jí unešený, nikde na světě jsem neviděl takové místo. Šel jsem na oběd s ředitelem a ptal se ho, jestli je složité ji udržovat na takové úrovni. Odpověděl, že ne, že neví o žádných problémech, dobře šlape. Patří sice státu, ale jde o osobní investice, z nich ji zodpovědně udržují. Vše vypadalo ok, shledal jsem i skvělou infrastrukturu, kterou mají. Proto jsem se rozhodl poslat mu email a zeptat se, jestli nemůže zařadit do akademie mého syna a synovce. Prý proč ne, zeptal se na jejich dovednosti a tak. Pak jsem se otázal, jestli by nemohl pozvat do akademie zástupce chilského svazu a některá chilská mužstva na pár turnajů, my bychom zase mohli pár katarských hráčů zkusit v Chile. Těšil se na nové možnosti, vyměnili jsme si dohromady asi šest emailů, pak mi ale z ničeho nic napsal, že to byla hezká korespondence, ale musí ji ukončit. Dál to nepokračovalo, nikdo nikoho nenavštívil, žádní hráči nikam nešli, nic dalšího. Bylo to jen o těch emailech, nic jiného.“
Předchozí protikandidáty pan Blatter zostudil, byli obviněni z korupce, někteří museli opustit FIFA. Nebojíte se, že jste se rovněž ocitl na černé listině?
„Nemám se čeho bát, určitě ne víc než kdy jindy. Když nebudu nic dělat, budu se cítit mnohem více provinile, než kdybych se stal neoblíbeným. Jestli se na černou listinu dostanu proto, že se snažím něco dělat s fotbalem, budu vlastně spokojený. Preferuji raději riskovat, než jen přihlížet, takhle ale smýšlím i v životě, ne jen v těchto okolnostech.“
Věříte ve svůj volební úspěch?
„Věřím, že se nám povede pro fotbal udělat dost. Chceme, aby FIFA byla daleko transparentnější. Chceme zapojit víc lidí, více demokracie. Jsem přesvědčený, že by to pomohlo. Myslím, že touhle cestou, jakou jde FIFA už několik let, jít prostě nemůže. Fotbaloví příznivci cítí, že rozhodně není dobrým místem pro administrativu, spoustu věcí maskuje. Přitom určité záležitosti nepatří jenom na její půdu, patří celému světu a FIFA je přitom jediným správcem mistrovství světa. Jenže tato obrovská akce patří i fanouškům a my musíme najít cestu, aby se FIFA stala respektovanou institucí právě u fanoušků a nebylo pro ně akorát utrpení jí neustále nedůvěřovat.“