Průvan ve FAČR: Pauly, Malík, Kotrba, Poborský... Kdo ven a kdo dovnitř? | iSport.cz
6. června 2021 • 13:45

Průvan ve FAČR: Pauly, Malík, Kotrba, Poborský... Kdo ven a kdo dovnitř?

Vstoupit do diskuse
4
 • Příchod nového vedení FAČR v čele s předsedou Petrem Fouskem znamená jistou či pravděpodobnou výměnu na některých klíčových pozicích asociace. Rozebrali jsme jednotlivé posty, jejich současné obsazení a případně i muže, kteří by mohli přijít na Strahov místo nich. Podívali jsme se také na tři jména, kolem kterých zůstávají otazníky, co s nimi dál - Karel Poborský, Vladimír Šmicer a Ondřej Lípa.

 • Generální sekretář

  Současnost: Jan Pauly ml.
  Možní kandidáti: Tomáš Sluka, Michal Valtr

  První věc je jistá: Jan Pauly příštím generálním sekretářem nebude, i kdyby snad chtěl. Jednak byl úzce propojen s kandidaturou Karla Poborského, jednak jeho jméno ve fotbale dost dráždí. Kdo místo něj? To určí výkonný výbor, ovšem Petr Fousek bude dle svých slov zásadně prosazovat svého kandidáta. Mluví se o dvou jménech, nikdo jiný prý ve hře není.

  Tomáš Sluka
  Třiačtyřicetiletý někdejší hráč druholigové Opavy a reprezentant ve futsalu. Což ovšem není ta podstatná kvalifikace pro pozici generálního ředitele. Sluka je podle všeho patrně schopný manažer, protože do května zastával pozici obchodního ředitele Pražské teplárenské. V roli generálního sekretáře by jej ráda viděla Fevoluce. Zároveň se však obává, že toto jméno narazí na odpor Jaroslava Tvrdíka. Pražská teplárenská do loňského roku – než ji odkoupila Veolia – spadala pod EPH Daniela Křetínského, a Slavia tak může mít obavy z letenského vlivu na tuto pozici.

  Michal Valtr
  Má pověst řízného funkcionáře. S Fouskem se pracovně dlouho znají. Na EURO do 21 let v roce 2015, které pořádalo Česko, spolu jeli v tandemu předseda a místopředseda organizačního výboru. V okamžiku, kdy nastal problém s ticketingem, pověřil Fousek právě Valtra řešením potíží. V rámci fotbalové asociace pracoval jako ředitel oddělení logistiky a služeb. Nyní má působit v rámci UEFA.

  iSport podcast: Co budou první Fouskovy kroky? Personální obměny, co Šmicer?

 • Ředitel STES

  Současnost: Martin Malík

  V jiných časech by možná byl vynikajícím typem člověka na tuto pozici. STES je marketinková organizace, která především obchoduje práva české reprezentace. Jenže je jedním ze symbolů starých časů, jediným nadřízeným Romana Berbra v době, kdy ten nahromadil největší moc. Symbol, který velmi pravděpodobně bude muset odejít, byť s Petrem Fouskem má korektní vztahy. Možná střídání nenastane vzápětí, ale výhledově ano. Kdo místo něj? Odpověď zatím není.

  Fousek po zvolení předsedou FAČR: Chci být předsedou i těch, kteří mě nevolili

 • Finanční ředitel

  Současnost: Libor Kabelka

  Také Libor Kabelka je – sice trochu v pozadí, ale přesto – jedním ze symbolů starých pořádků. To, že na valné hromadě uspokojivě nevysvětlil hospodaření asociace, ačkoli vysvětlit šlo, je drobnost. Zapletl se však do kauzy dezinfekce, „na jeho pokyn byly faktury hrazeny okamžitě po jejich registraci a v některých případech i před započetím schvalování,“ jak uvádí zpráva Revizní a kontrolní komise. Proto je pravděpodobné, že nové vedení bude chtít i tady udělat tlustou čáru a Kabelku odvolá. Kdo na jeho místo? Patrně proběhne výběrové řízení.

  Rozzlobení delegáti ke kauze dezinfekce: Když ukradnu rohlík a vrátím ho, to je v pořádku?

 • Ředitel právního oddělení

  Současnost: Jan Lego

  Jeho propojení s Romanem Berbrem je silné a také Lego je jistým symbolem staré doby. Navíc také on těžko smaže špínu z dezinfekce. Právě Lego připravoval na Berbrův popud smlouvy s firmou Tymich, pro asociaci zásadně nevýhodné. Kdo místo něj? Fevoluce si myslela na právníka Jana Eisenreicha, ten však prošel do etické komise, kde patrně zůstane, a souběh takových funkcí je nemožný.

  Lidi sedí na úplně jiným hajzlu, vzkázal Pelta kritikovi hospodaření Mulačovi

 • Sportovně technický ředitel

  Současnost: Jiří Kotrba

  Tady nejde o osobu Jiřího Kotrby jako spíš o koncepci. Nové vedení si představuje, že tato funkce zastřeší sportovní koncepci českého fotbalu, od podlahy po strop. Zjednodušeně řečeno: ředitel sportu. Takovou pravomoc nyní Kotrba nemá. Bude to člověk, s nímž se jako s prvním bude Petr Fousek radit (pokud taková situace nastane) o trenérovi pro národní tým. Jako možný kandidát padá jméno Tomáše Sivoka, panují však pochybnosti o jeho zkušenostech. Kdo není ve hře, je Michal Prokeš, navzdory názorové i lidské spřízněnosti s některými novými členy výkonného výboru.

  NOVÁ GENERACE: Šéf rozvoje fotbalu Kotrba o změnách, problémech v Česku i kvótách

 • Předseda Revizní a kontrolní komise

  Současnost: Bez předsedy

  Revizní a kontrolní komise ztratila předsedu. Zdeněk Šimek nebyl zvolen do pětičlenného orgánu. Na první pohled překvapení, při podrobnější rekognoskaci terénu to zase taková pecka není. Na valné hromadě zpráva Šimkovy komise způsobila poprask a dílem přispěla ke zvolení Petra Fouska předsedou. Tak proč nebyl Šimek znovu vybrán? Částečně šlo o odplatu delegátů z Poborského strany, částečně též měla podíl na odstavení zkušeného funkcionáře jeho nevalná pověst z Berbrovy éry. Šimka nahradí jeden z pětice Petr Bendl, Štěpán Ciprýn, Marek Hájek, Antonín Kříž a Marek Smejkal, přičemž mírným favoritem by měl být Ciprýn.

  Pohled na Valnou hromadu FAČR Pohled na Valnou hromadu FAČRFoto FAČR

 • Otazníky kolem tří jmen

  Tři neúspěšní kandidáti do výkonného výboru. Jak to s nimi bude dál?

  Karel POBORSKÝ
  Předsedou nebude. Dnes už zase sedí na Strahově coby ředitel elitní mládeže. Zda zůstane, to si musí obě strany vyjasnit, protože to je citlivé téma.

  Vladimír ŠMICER
  Hlavní tvář Fevoluce, který se nestal místopředsedou. Kdyby nepoložil kandidaturu na člena za ligu, uspěl by. Petr Fousek už vyhlásil, že ho chce zapojit. Co třeba jako spojka mezi asociací a UEFA?

  Ondřej LÍPA
  Předák Fevoluce. Fousek si ho vyžádal do výkonného výboru, přeskočil ho však Václav Andrejs. Fevoluce by ráda, kdyby její důležitý člen našel uplatnění na Strahově. Patrně se bude jednat.

  Poražený Poborský: Nikomu jsem nic nesliboval. Proto jsem nevěděl, jak na tom jsem

Vstoupit do diskuse
4
Články odjinud


Články odjinud