Jiří Fejgl
15. ledna 2023 • 16:00

Galásek slaví 50: Brücknerův computer a pravá ruka. Co zažil v kariéře?

Autor: Jiří Fejgl
Vstoupit do diskuse
0
 • Video se připravuje ...

  Jeho indiánské jméno by mohlo znít třeba takhle: Pan nenápadný, avšak nepostradatelný. Tomáš Galásek, někdejší kapitán fotbalové reprezentace, přemýšlivý držák středu pole, zásadní muž překrásné éry kouče Karla Brücknera, v neděli slaví padesáté narozeniny. V tichosti, jak jinak. Vždyť i jako asistent nynější trenéra národního výběru Jaroslava Šilhavého rád stojí v ústraní. Přitom má za sebou našlapanou kariéru. Posuďte…

 • Turbulence zn. Baník

  Je to jeho klub, má ho zažraný pod kůži. Přitom se vztah Tomáše Galáska s Baníkem minimálně dvakrát přetrhl poměrně složitě. V roce 1996 si vytrucoval přestup do Nizozemska, do Tilburgu. „Trošku jsem naletěl jednomu agentovi, ale nakonec to byl dobrý krok,“ rekapituloval později. Podruhé se s Baníkem narychlo loučil na začátku roku 2009, to měl za sebou pouze půlrok v Ostravě. Zavolal však Mönchengladbach a bylo jasno. „Vedení s ním jednalo tak, že to nebylo hodné jeho jména,“ upozornil spoluhráč René Bolf. Třetí rozchod se konal vloni na jaře. V klubu působil jako asistent, poté chvíli jako hlavní kouč. „Bylo to inspirující, ale vyčerpávající,“ řekl.

  Tomáš Galásek během angažmá v Baníku OstravaFoto Aleš Krecl / Sport

 • Z nechtěného nepostradatelný

  Mistrovství světa, dva evropské šampionáty, hlavně pohádka v Portugalsku. Galásek však nebyl v národním mužstvu vždy potřebný. Do nástupu Karla Brücknera v roce 2002 odkopal během šesti let třináct utkání, v nichž nastřádal 577 minut z 1170 možných. „S příchodem pana Brücknera se má pozice změnila,“ pronesl. Na první sraz na Kypru ještě nebyl nominován a jako dodatečně povolaný odmítl přijet, ale poté zapadl do party kolem Pavla Nedvěda . „Tomáš je computer naší hry,“ netajil trenér. Ano, Galásek kryl záda ofenzivním mágům Rosickému , Nedvědovi či Poborskému . „Byl Brücknerova pravá ruka, pro nás nepostradatelný, “ přitakal Bolf.

  Tomáš Galásek v reprezentačním dresuFoto Jaroslav Legner / Sport

 • Kolotoč na EURO

  Byl to slavný turnaj, který dopadl přes postup do semifinále zklamáním. Euro 2004 v Portugalsku měli Češi vyhrát, v boji o finále je však zastavili Řekové. Galásek byl jasným pilířem sestavy. Tentokrát však kolem něj bylo - na jeho poměry – rušno. Šlo o dva Brücknerovy tahy ve skupině. V legendárním duelu s Nizozemskem, který Češi otočili z 0:2 na 3:2, stáhl Galáska ze hry už po hodině, což nikdy nedělal. Vsadil na totální ofenzivu. Podruhé překvapil kouč v následujícím utkání s Německem. Postup byl jistý, šetřil opory (Nedvěda, Poborského, Rosického, Kollera , Baroše , Čecha ), Galásek však mazal na hřiště, i když mu hrozila třetí žlutá karta a stop pro čtvrtfinále. „Nedovedu si sestavu bez něj představit,“ prohodil Brückner. Záložník úlohu zvládl, kartu nedostal, tým zvítězil.

  Tomáš Galásek (v bílém dresu) v utkání proti NizozemskuFoto LEBEDA PAVEL / Sport

 • Povolání kapitán

  V reprezentační jedenadvacítce, v Tilburgu, v Ajaxu, v reprezentaci - všude na levý rukáv natahoval kapitánskou pásku. Například i na mistrovství světa 2006, kdy se do mančaftu vrátil Pavel Nedvěd. Galásek byl respektovaná persona, i když tak trochu nenápadná. „V kabině byli někteří slyšet víc. I trenér Brückner dělal atmosféru, házel svoje glosy, ale Tomáš byl vidět na hřišti,“ poznal obránce René Bolf. Ostatně kdo z Čechů byl kapitánem v tak velkém klubu? Ajax je přece kolos. Tomáš Rosický nosil pásku v Arsenalu a Dortmundu, Tomáš Ujfaluši v Atlétiku, Fiorentině či Hamburku. Petr Čech občas v Chelsea, Pavel Nedvěd v Juventusu. Poslední dva však nebyli stálí šéfové, Galásek ano.

  Tomáš Galásek v zápase s USA na MS 2006Foto Jaroslav Legner / Sport

 • Život za hranicemi

  Z Česka zmizel ve třiadvaceti letech. A vlastně už se nikdy nastálo nevrátil. Jako hráč působil vedle Nizozemska také v Německu, kde se usadil i po kariéře. „Vyhovuje mu,“ pronesl kamarád Bolf. Galásek žije s rodinou v Norimberku, blízko má do svého Nizozemska. V Česku se od roku 1996, kdy odešel, objevuje jen pracovně. Půl roku ještě kopal za Baník, pak jej v minulém roce trénoval. Navrch působí od roku 2018 jako asistent Jaroslava Šilhavého u národního mužstva, což se z Norimberku dá lehce zvládat. „Jeho děti mluví lépe holandsky a německy než česky,“ prozradil Bolf. „Pořád jsem Čech. Není to problém,“ zopakoval několikrát.

  Tomáš Galásek v dresu Ajaxu AmsterdamFoto Michal Beránek / Sport

 • Vizitka

  Tomáš Galásek
  Narozen: 15. ledna 1973 ve Frýdku-Místku
  Pozice: asistent trenéra české reprezentace (od 2018)
  Hráčská kariéra: Baník (1991–1996, 2008), Tilburg (1996–2000), Ajax Amsterdam (2000–2006), Norimberk (2006–2008), Mönchengladbach (2009), Erlangen-Bruck (2009–2012, bavorská regionální liga).
  Největší úspěchy: bronz na ME 2004, vítěz nizozemské ligy (Ajax, 2002, 2004), vítěz Nizozemského poháru (Ajax 2002, 2006), vítěz Německého poháru (Norimberk 2007)
  Reprezentace: 69 zápasů/1 branka
  Trenérská kariéra: česká reprezentace (asistent, 2012–2013), Weiden (hlavní trenér 2015–2016), Baník (nejprve asistent trenéra, poté hlavní trenér, 2021–2022)

  Bilance v profesionálních klubech
  Baník Ostrava: 69 zápasů - 8 gólů+1 asistence
  Tilburg: 120 - 11+10
  Ajax: 220 - 28+19
  Norimberk: 80 - 5+6
  Mönchengladbach: 15 - 0+1

  Tomáš Galásek v reprezentačním dresu s kapitánskou páskou na ruceFoto LEBEDA PAVEL / Sport

Vstoupit do diskuse
0

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a vítězi baráže C.

Fotbal dnes * Evropská liga * Slavia - AC Milán v TV * Liverpool - Sparta v TV

Články odjinud


Články odjinud