Kolik znáte talentovaných teenagerů, kterým se předpovídá zářivá budoucnost? Jistě jste právě začali v duchu chrlit seznam zajímavých jmen. V tomto výčtu hvězdiček, na které čeká velký přestup, však naleznete jen málo z nich. Musí se jednat o kluky, kteří ještě v minulé sezoně prakticky nic na seniorské úrovni neodkopali a zároveň v té současné začínají promlouvat i do základu svých celků v nejlepších evropských ligách. Mnohé z nich vozí na trénink ještě maminka, ale už kolem jejich umu krouží velkokluby. Pohodlně se usaďte, právě začínáme.
Pokračování 2/12
Lewis Miley (Newcastle/Anglie)
Věk: 17 let
Pozice: záložník
V sezoně: 12 zápasů/1 gól
Kdyby Newcastle nepohltila rozsáhlá marodka, možná by klenot, kterému už v St. James Parku říkají „wonderkid“ častěji než Lewis, dostal šanci později. Takhle je Miley jedním z mála pozitiv posledních měsíců pro kouče Eddieho Howea.
Odchovanec Magpies začal sbírat rekordy těsně před Ježíškem. V posledním zápase základních skupin Ligy mistrů přihrál na jediný gól svého celku při prohře 1:2 s AC Milán. Newcastle skončil ve skupině, ale Miley se stal nejmladším „asistentem“ u gólu v historii Champions League. Překonal tak letitý rekord krajana Thea Walcotta.
O tři dny později se prosadil i gólově v Premier League do sítě Fulhamu. V 17 letech a 229 dnech se stal nejmladším skórujícím hráčem Newcastlu v nejvyšší soutěži a celkově osmým nejmladším mezi anglickou elitou. „Je propojen s klubovou akademií. Cítím z něj vděk za to, kam se dostal. Je důležité, aby nezapomněl, odkud se na svou velkou cestu vydal, ale nemám o něj strach,“ pronesl jeho kouč a mentor Howe.
Někdy by se mu dala úspěšně vytknout přehnaná opatrnost, kdy míče možná zbytečně rozděluje dozadu na obránce, i když by si situace zasloužila větší tah na branku, ale budiž mu odpuštěno. Větší přehled přijde s věkem. Jednoznačně největší kometa podzimu v Premier League mezi teenagery, kde se mladíci prosazují spíše složitěji.
Pokračování 3/12
Jack Hinshelwood (Brighton/Anglie)
Věk: 18 let
Pozice: obránce
V sezoně: 10/1
Italský kouč Roberto De Zerbi jej v juniorce sledoval dlouho. První start v Premier League si připsal už v minulé sezoně, když mu trenér daroval dvě minuty v posledním kole s Aston Villou. Mnohem výrazněji se Jack Hinshelwood prosazuje od léta. V šesti případech už byl v základní sestavě, dokonce si připsal první trefu v anglické lize. Proti Brentfordu rozhodl hlavou.
„Odehrál za nás už několik skvělých zápasů. Víte, Jack si zaslouží nastupovat, protože se chová jako mnohem zkušenější hráč. Vlastně si myslím, že je to syn našeho kapitána Pascala Grosse, protože ukazuje přehled jako on, přitom je o tolik mladší,“ vysekl vtipnou poklonu benjamínkovi svého celku De Zerbi.
Seagulls to prostě s mladými a neokoukanými kluky umí. Stačí se podívat na Evana Fergusona, který už ale něco odkopal v minulé sezoně. Stejně tak Facundo Buonanotte. Hinshelwood šel do sezony v podstatě jako nepopsaný seniorský list, ale to se změnilo. A na rozdíl od Mileyho z Newcastlu bude moci i na jaře kopat Evropu. Brighton totiž postoupil přímo do osmifinále Evropské ligy.
Pokračování 4/12
Brajan Gruda (Mohuč/Německo)
Věk: 19 let
Pozice: Útočník/křídlo
V sezoně: 15/1
Hbitý šikula by mohl reprezentovat Albánii díky rodičům, byť se on sám už narodil v Německu. Táta Bujar taky profesionálně kopal, i když už teď se dá říct, že to synek dotáhl dál.
Ještě mu není ani dvacet, už má na pažbě dvouciferný počet zápasů v bundeslize a bez ironie se o něm mluví jako o jednom z top talentů svého ročníku v celém Německu.
Na první pohled jeho statistiky davy fanoušků nepoblázní, ale je potřeba dodat, že hraje za Mohuč, která je v této sezoně zralá na padáka. V takových týmech se mladíkům vždycky daří hůře. Přesto už stihl dát gól Mönchengladbachu a asistenci si připsal proti Bayernu Mnichov.
Po utkání si vyměnil dres s Thomasem Müllerem, který hned v Grudovi rozpoznal cosi výjimečného, a tak napsal na sociální sítě ještě v mládencově oděvu, „děkuji za dres. Pokračuj v tvrdé práci, příteli.“ Tohle, když napíše německá ikona Müller, fotbalové Německo zbystří. Přitom Bayern o něm ví už dávno. Údajně syna albánských přistěhovalců sleduje od jeho patnácti let. Aby ne, co se týče sumáře statistik za úspěšné přihrávky a driblinky, je Gruda pátý v celé soutěži. Lepší čísla vykazují jen Florian Wirtz, Leroy Sané, Kingsley Coman a Jamal Musiala. To je slušná společnost, co říkáte?
A kromě přihrávek Brajana zdobí i výbušnost, dynamika, kontrola míče a levačka. Jen kvůli přetlaku na pozici křídla či ofenzivního záložníka Grudu Bayern ještě nepodepsal, tak uvidíme, kam budou směřovat jeho kroky dál, zejména v případě, kdyby Mohuč sestoupila.
Pokračování 5/12
Arijon Ibrahimovič (Frosinone/Německo)
Věk: 18 let
Pozice: záložník
V sezoně: 10/2
Teprve v prosinci oslavil plnoletost. Právě on byl jedním z mnoha důvodů, proč Brajan Gruda ještě neodešel do Bayernu Mnichov. Přetlak s ofenzivními nadějemi Bayern řeší hostováními jinde. Nositel slavného příjmení Arijon Ibrahimovič je toho důkazem. Italské Frosinone si jej zapůjčilo na celý rok a pro tohoto německého plejera pro změnu s kosovskými předky může jít o průlomový ročník.
Má sebevědomí podobné svému jmenovci Zlatanovi a ty přímáky, radost pohledět. V italském poháru zajistil postup přes FC Turín, v Serii A zbořil Empoli gólem a asistencí. Tím se stal nejmladším hráčem podzimu, který v jednom utkání dal gól a přidal asistenci v některé z top soutěží. Jsou to teprve první vlaštovky, ale nesmíme zapomínat, že Arijon kope momentálně za nováčka italské ligy, kterého si vzal pod svá křídla uznávaný kouč Eusebio Di Francesco. Z tohoto pohledu je tak německý šikula ve správných rukou.
Arijon se přitom v létě připravoval v prvním týmu Bayernu pod vedením Thomase Tuchela, na poslední chvíli se však bavorský gigant rozhodl, že chce jít cestou většího vytížení pro svůj budoucí poklad, tedy hostování bez opce na přestup. „Nezapomínejme, že je mu čerstvých 18 let. Potřebuje se ještě hodně zlepšit, ale už ukázal progres, a to i směrem do defenzivy. Sám však ví, že musí ještě přidat,“ pravil náročný stratég Di Francesco.
Na závěr roku se Arijon zranil, nemohl tak naskočit v poháru proti Neapoli ani v lize s Juventusem, což byla pro Frosinone velká ztráta, protože předtím dostával prostor už v základní sestavě. Navíc se novic v Serii A drží na 14. místě šest bodů od sestupu a může za to i Arijon.
Pokračování 6/12
Michael Kayode (Fiorentina/Itálie)
Věk: 19 let
Pozice: pravý obránce
V sezoně: 16/0
Tenhle klučina bude možná dalším prokaučovaným „coby kdyby“ klenotem Juventusu. Právě Stará dáma syna nigerijských rodičů piplala mezi juniory, ale brzy odešel bez zásadního zájmu klubu až do čtvrté nejvyšší soutěže, odkud si ho v 17 letech vytáhla Fiorentina, a když se nic nezadrhne, je jasné, že tohle byl pro fialky majstrštyk.
Spoluhráč Antonína Baráka se v této sezoně zabydlel na pravém kraji obrany, a kdyby celý listopad nepromarodil, připsal si jistě další starty. Kayode však na sebe upozornil už před sezonou. Patřil totiž k oporám italské reprezentace do 19 let, která získala titul mistrů Evropy. Právě on rozhodl jediným gólem finále proti Portugalsku.
Úžasné výkony ukazuje už i v dospělé kategorii. Třeba při říjnové výhře 3:0 nad Cagliari patřil k nejlepším na hřišti, což se hodilo. V hledišti jej totiž sledovali skauti Arsenalu a také trenér seniorské reprezentace Luciano Spalletti. Kayodeho progres je málo vídaný, ačkoliv zrovna Itálie si ráda pojišťuje nadějné mladíky, které nechá velmi brzy naskočit třeba do přípravného zápasu, aby už nemohli reprezentovat jinde, ale pak nemají vrata do národního mužstva snadno otevřená.
To však Kayodeho výkony nijak nesnižuje. Navíc na něj jdou dobré zvěsti i ohledně povahy. „Michael je obrovský charakter. A taky má pro strach uděláno, což je při tak nízkém věku na hřišti důležité. Po triumfu na ME do 19 let byl motivovaný ještě víc, než kdy předtím. Pamatuju si, že zlatou medaili nesundal z krku několik dní,“ vzpomínal nedávno kouč Fiorentiny Vincenzo Italiano.
Musí si zvykat, že na Kayodeho se ho budou ptát čím dál častěji, dokud jej klub ve svém kádru udrží.
Pokračování 7/12
Patrick Dorgu (Lecce/Dánsko)
Věk: 19 let
Pozice: levý obránce
V sezoně: 17/0
U potomka nigerijských rodičů pod Apeninami zůstaneme. Tentokráte se ale vydáme do provinčního Lecce, kde Patrick Dorgu ušel zajímavý kus cesty. Když loni přicházel do juniorky Lecce s visačkou zhruba 200 tisíc eur, nikoho extra nezajímal. Dnes má dánský reprezentant do 21 let hodnotu 7 milionů eur a dál roste. Mazaný sportovní ředitel Lecce Pantaleo Corvino si tak brzy zase namastí kapsu.
Důvod? 15 startů v Serii A, k tomu dvakrát kopal v italském poháru. Mnohdy nejlepší obránce Lecce na hřišti a v listopadovém duelu proti AC Milán byl dokonce vyhlášen mužem zápasu. Proto na něj kouč Roberto D'Aversa nedá dopustit. „Pokud jsem si ho vybral i k těm náročným zápasům, jaké duely s AC či Laziem bezpochyby byly, znamená to, že v něj věřím. Jeho kvality jsou dech beroucí, ale pořád potřebuje čas, aby vyrostl skrze chyby, které mladí dělají,“ pronesl kouč nadějného Dána, kterého srovnávají s Destinym Udogiem z Tottenhamu.
Už asi není divu, že se kolem něj po podzimu motají nápadníci z Barcelony, Manchesteru United či Liverpoolu.
Odchovanec Nordsjaellandu má nyní v Lecce smlouvu platnou do léta 2027, takže to bude asi pěkná sumička. Rychlonohý krajní bek také reprezentuje Dánsko do 21 let a na podzim se třeba představil ve vítězném zápase svého týmu v Českých Budějovicích proti českým lvíčatům.
Zatím má rezervy v přechodu do útoku. Rád se totiž vydá dopředu, ale někdy v nevhodný okamžik. Učí se ale rychle. Navíc jdou z Itálie zvěsti, že nezanedbává ani studium a je výborný ve škole, což potvrzuje jeho smysl pro disciplínu.
Pokračování 8/12
Lamine Yamal (Barcelona/Španělsko)
Věk: 16 let
Pozice: útočník/křídlo
V sezoně: 24/1
Na útočníka tristní bilance, ale když uvážíme, že je ročník 2007 a hraje za Barcelonu, už musí klesnout brada. Kousky, které na trávníku ukazuje, byste na šestnáctiletého mlíčňáka vůbec netipovali. Z pravého křídla vyniká oběma nohama a nepřebernou škálou kliček. Taneček nad míčem, hlava nahoře a už se mu v myšlenkách rýsuje další tah. Yamal předbíhá dobu a samozřejmě se v Katalánsku nevyhne srovnávání s Lionelem Messim.
„Lamine může určovat v budoucnu fotbalové trendy. Že mu dáváme šanci v Barceloně, není laskavost. Už teď je na brutální úrovni a očekávání jsou obrovská. Každopádně bych brzdil při porovnávání s Messim. Víme, jak dopadla většina těch, která s Leem byla v minulosti spojována. Nedopadlo to moc dobře,“ snaží se Yamala držet při zemi kouč Barcy Xavi.
Syn marockého otce a matky z Rovníkové Guiney už však vtrhnul i na mezinárodní pole. Trenér španělské reprezentace Luis de la Fuente se vůbec nerozpakoval, aby mládence povolal ke kvalifikačním bojům o ME 2024. Výsledkem byly dva góly v národním týmu. Gruzii pokořil ve věku 16 let a 57 dní, stal se tak nejmladším střelcem španělské historie. Několik týdnů na to se prosadil i proti Kypru. „Žiju svůj vlastní sen. Reprezentovat Španělsko je vzrušující. Společně dokážeme velké věci,“ mluvil rozhodně Yamal po reprezentačním srazu.
Ještě v červnu ukazoval své kousky na ME do 17 let, kde Španělsko skončilo v semifinále, pak přeskočil rovnou do A-týmu a zdá se, že to uspěchaný krok nebyl. Jakmile dokáže být produktivnější a napevno se aklimatizuje se vším všudy mezi dospělými, mají tady Mbappé s Haalandem následovníka další fotbalové generace superstars.
Pokračování 9/12
Assane Diao (Real Betis/Španělsko)
Věk: 18 let
Pozice: útočník
V sezoně: 18/4
Narodil se v Senegalu, ale ve třech letech se dostal do Španělska, kde postupně začal psát svůj fotbalový příběh nejprve v Cádizu, odkud se v roce 2021 stěhoval do ambicióznějšího Betisu. V létě povýšil do A-týmu zkušeného chilského kouče Manuela Pellegriniho a pobláznil La Ligu. Trefil se totiž v obou úvodních kolech nového ročníku proti Granadě a Valencii. Celkem se v sezoně prosadil už čtyřikrát. Jednou dokonce proti Spartě v Evropské lize. Pamatujete na chybu Petera Vindahla v Seville? Právě Diao ji tehdy dokázal potrestat a zavelel k obratu.
Jeho posun kariérou není takový jako u Yamala, to by už asi nebyl v Betisu, ale pro zelenobílou část Sevilly je už teď důležitým hráčem. Za mentora má klubovou legendu Joaquína, který je členem představenstva, ale zároveň v Betisu působí jako poradce mladých hráčů. Tým se v útoku trápí, takže bilance pro osmnáctiletého mladíka není špatná. Ten si ještě v budoucnu klidně může zvolit Senegal jako zemi, kterou bude reprezentovat. Za Španělsko totiž dosud naskočil jen v týmu do 21 let. Kdoví, jak dlouho ale jeho talent budou brousit v Betisu. Hlavním nápadníkem by totiž měla být možná už v lednu Chelsea. Joaquín by ale rád uchránil mladého útočníka tlaku.
„Musíme mu dát čas. Pellegrini s ním počítá, on to ví a cítí se pohodlně. Svoboda ve všech směrech na hřišti je pro tak mladého hráče důležitá,“ pronesla nedávno ikona klubu a mezi řádky tak možná dal Joaquín najevo, že by Diaovi nyní přesun za lepším ještě nedoporučoval.
Pokračování 10/12
Samu Omorodion (Deportivo Alavés/Španělsko)
Věk: 19 let
Pozice: útočník
V sezoně: 16/5
Trojlístek (ne)španělských ofenzivních talentů doplňuje forvard, který je v Deportivu Alavés na hostování z Atlétika Madrid. Samu Omorodion má předky pro změnu v Nigérii, sám se už ale narodil v multikulturní španělské enklávě na severu Afriky – v Melille.
Jedná se o urostlého silově skvěle vybaveného hroťáka, kterému nedělá problém obejít či přelobovat brankáře, když na to přijde. Na první pohled připomíná svou chladnokrevností či pohybem Romela Lukaka, ale ještě trochu svaloviny bude potřebovat nabrat.
Fakt je ten, že v něm roste španělské reprezentaci útočník, kterého dlouho v jejím dresu nepamatujeme. Ve spojení s Diaem, Yamalem a ze starších hráčů třeba s Fatim by to mohla být zajímavá směsice tamního národního týmu, která by jistě ne všem šla úplně pod nos. Sám Omorodion se ale cítí být stoprocentním Španělem. „O Nigérii vůbec nepřemýšlím. Fotbal mě naučilo Španělsko. Mým snem je zahrát si za reprezentaci a hrát La Ligu,“ řekl začátkem sezony Omorodion.
Možná sám ani nepředpovídal takový uragán. Zajímavostí totiž je, že začínal v Granadě, kde v srpnu oslavil první start v La Lize a gólově se prosadil do sítě Atlétika Madrid, to nelenilo a útočníka koupilo, ovšem obratem jej poslalo do Alavésu na hostování a dál to znáte.
Pokračování 11/12
Guillaume Restes (Toulouse/Francie)
Věk: 18 let
Pozice: brankář
V sezoně: 23/0
Francie je expertem na to dávat šanci mladým brankářům. Dalším v řadě náctiletých fantomů v rukavicích je Guillaume Restes z Toulouse. Když po minulé sezoně odešla jednička posledních let Maxime Dupe a Nor Kjetill Haug se neprosadil, hledal se nový muž mezi tři tyče. Fialový klub zapátral ve svých zdrojích.
Loni touto dobou o něm věděl málokdo, dnes je Restes jasnou jedničkou klubu Ligue 1, a to takovým stylem, že svého španělského náhradníka Álexe Domíngueze nepustil v sezoně do kasy ani na sekundu. Skutečně! Restes odčapal všech 17 kol ve francouzské lize, stejně tak všechny duely v základní skupině Evropské ligy a navrch se stal jedničkou jednadvacítky v kvalifikaci o ME.
Ano, podobných talentů už Francie měla habaděj v čele s Albanem Lafontem a u většiny z nich se kariéra poněkud zadrhla. Restes je dalším v řadě a je jen na něm, jestli si za pár let řekneme, že z nadprůměru vybočil.
Jeho nástup do seniorského fotbalu je každopádně nevídaný. A sám před zodpovědností, kterou jako ten poslední před vlastní bránou má, nezavírá oči. „Jako brankář bych měl být vůdcem, i když máme spoustu mnohem zkušenějších hráčů. Této role se ale nezříkám,“ prozradil v listopadu mladík, který v březnu oslavil plnoletost.
Pokračování 12/12
Eli Junior Kroupi (Lorient/Francie)
Věk: 17 let
Pozice: záložník/útočník
V sezoně: 16/4
„Rybáři“ z Lorientu dlouho čekali, až Kroupi doroste. Stalo se a vlétl do Ligue 1 jako krupobití. Za polovinu ročníku stihl 4 góly, přidal 2 asistence a je to asi největší senzace ligy, která má pověst, že mladíkům dává prostor z top soutěží asi nejvíc.
Kroupi má k městu i klubu vztah. Nejenže je odchovancem a ve městě se narodil, ale hlavně je synem Éliho Kroupiho. Útočník z Pobřeží slonoviny na začátku milénia právě v Lorientu válel a čtyři roky zde byly nejlepší štací v jeho kariéře, ne nadarmo se rodina v Bretani usadila a tamní FC z toho teď může znovu těžit.
Že Kroupi mladší není gejzírem nečekaného talentu, se ví dlouhodobě. Už ve čtrnácti letech nakoukl do reprezentace do 16 let a od té doby pravidelně reprezentuje až do devatenáctky. Brzy se očekává jeho posun do jednadvacítky a taky možná přesun z Lorientu za lepším, i když tohle je odlišné spojení než jeho vrstevníků v jiných provinčních klubech. „Mám tady tři sestry, matka pracuje jako pečovatelka v domově důchodců, otec trénuje jeden malý okresní klub, jsem kluk z Lorientu,“ představil se Eli Junior, když na něj poprvé uhodily reflektory velkého fotbalu.
„V klubu je od dětství, když k tomu připočteme, že tady v ulicích vyrůstal a přihlédneme k rodinným vazbám na klub, je jasné, že má s Lorientem výjimečný vztah. Už teď pro nás znamená hodně,“ nechal se slyšet kouč Régis Le Bris.
V Ligue 1 už pokořil gólově Méty, Nantes a dvakrát Lyon. S Romainem Faivrem je nejproduktivnějším hráče týmu, který je momentálně na sestup a vůbec se mu nedaří. Proto bude ještě víc zajímavé sledovat, jak se bude Kroupiho kariéra vyvíjet.