7. srpna 2008 • 21:45

Slavia na úvod zdolala Plzeň

Kdo je favoritem finále hokejové extraligy a jaké faktory mohou rozhodnout?
Zdrcený Trpišovský, Hranáč je teď NEJ stoper ligy. Co Svědík a plzeňská stopa?

AKTUALIZOVÁNO - Hokejisté pražské Slavie zvládli na výbornou první soutěžní zápas nové sezony, když ve svém vstupním duelu Tipsport Cupu porazili ve skupině B Plzeň 4:2.

Zápase se odehrál v bývalém působišti slávistů v pražském Edenu.

Dres Západočechů dnes v utkání poprvé oblékl i navrátilec Martin Straka, ale jeho kouzlo fungovalo pouze do první přestávky, kdy hosté vedli zásluhou Laše. Před polovinou utkání však Vondrka vyrovnal a dvě slepené branky v 36. minutě v rozmezí 22 vteřin určily další ráz duelu.

Čakajík sice ještě stihl před druhou pauzou snížit, ale to bylo ze strany hostů vše. Výsledek 4:2 završil v 50. minutě domácí dorostenec Kachlík.

V pátek nastoupí Slavia opět v Edenu k přípravnému souboji proti Litvínovu (17:00), zatímco Plzeňští mají jako další utkání naplánováno v úterý od 18:00 západočeské derby v Karlových Varech.

Skupina A:

Slavia Praha - Lasselsberger Plzeň 4:2 (0:1, 3:1, 1:0)
Branky: 29. Vondrka, 36. Bednář, 36. Červenka, 50. Kachlík - 18. Laš, 39. Čakajík.

Hokejistům Vítkovic zhořkl vstup do letošního Tipsport Cupu, domácí zápas s Třincem dnes prohráli výrazně 1:6. Hosté rozhodli zápas čtyřmi góly v druhé části a po dvou kolech vedou tabulku skupiny D s plným počtem bodů.

Vítkovicím zápas vůbec nevyšel. Přestože až na zraněné Varaďu s Krenželokem nastoupily v kompletní sestavě, soupeř jim dal lekci z produktivity. Už v úvodním dějství, kdy měli Vítkovičtí opticky více ze hry, skórovali jako první hosté po souhře Květoně s Peterkem.

Střelecky se Ocelářům dařilo hlavně v druhé třetině. Pavelek v 29. minutě vyhnal z branky Štěpánka, ale kanonádu Třince nezabrzdil ani jeho náhradník Pinc.

Domácí si čestný úspěch připsali až za stavu 0:5; to se v přesilovce pět na tři trefil Petrovický. Skóre však do pětibrankového rozdílu brzy vrátil Hampl.

"Zápas jsme si prohráli v první třetině, kdy jsme nevyužili přesilovky. Třinec šel naopak do vedení a ve druhé třetině dal z první šance druhý gól. To rozhodlo. Je to ale jen příprava, nebudeme z toho dělat vědu," řekl novinářům vítkovický trenér Alois Hadamczik.

Skupina D:

Vítkovice Steel - Oceláři Třinec 1:6 (0:1, 0:4, 1:1)
Branky: 47. Petrovický - 29. a 33. Pavelek, 15. D. Květoň, 26. Polanský, 34. Seman, 54. Hampl. Rozhodčí: Husička - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:9, navíc Polanský (Třinec) 10 min. Využití: 1:3. Diváci: 200.

Hokejisté Liberce vstoupili úspěšně do letního Tipsport Cupu, když dnes ve skupině C porazili Pardubice 2:1. Všechny góly vidělo vyprodané hlediště v České Lípě, do nějž se vešlo 1500 diváků, v úvodní třetině.

Moeller sice vstoupil do zápasu lépe, když otevřel skóre po pouhých 45 vteřinách, ale Bílým Tygrům se podařilo ještě do první přestávky stav otočit.

Nejprve srovnal povedenou ranou v přesilovce tradiční ostřelovač Zíb a 84 sekund nato poslal Severočechy do vedení Špaček, což byl také poslední gól zápasu. Pardubicím v závěru nepomohla k vyrovnání ani hra bez brankáře umocněná přesilovkou.

Liberec čeká již v pátek přípravný duel v německém Jonsdorfu proti týmu Lausitzer Füchse (18:00). Pardubice přivítají o hodinu dříve v dalším utkání Tipsport Cupu pražskou Spartu.

Skupina C:

Bílí Tygři Liberec - Moeller Pardubice 2:1 (2:1, 0:0, 0:0)
Branky: 18. Zíb, 19. Špaček - 1. Štrbák. Rozhodčí: Kubeš - Čížek, Prchal. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. Diváci: 1500 (vyprodáno).

Hokejisté Mladé Boleslavi porazili v přípravném utkání prvoligové Ústí nad Labem jednoznačně 4:0. V repríze baráže o extraligu z minulé sezony se dnes tak Mladoboleslavští radovali stejně jako v dubnovém boji o nejvyšší soutěž.

V jejich sestavě se poprvé objevily posily Marušák s Bendou a oba se uvedli hned v úvodní třetině gólem. V 26. minutě zvýšil skóre Tomas a definitivní podobu dal výsledku osm minut před koncem svým druhým gólem Benda.

Mladá Boleslav - Ústí nad Labem 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)
Branky: 18. a 52. Benda, 10. Marušák, 26. Tomas. Rozhodčí: Lacina - Beneš, Štofa. Vyloučení: 5:6. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 524

Hokejisté Litvínova skvěle zvládli vstup do letního Tipsport Cupu, když dnes ve skupině A porazili jednoho ze svých tradičních soupeřů Kladno vysoko 6:1. Středočeši sice díky Paterovi zamířili do černého jako první, ale to také bylo z jejich strany vše.

Na trefu kladenského kapitána odpověděl již po dvou minutách jeho protějšek v domácích barvách Reichel a další branky Lukeše a Švarného poslaly Litvínov ještě před koncem úvodního dějství do dvoubrankového vedení.

Právě Lukeš byl nakonec také nejproduktivnějším hráčem domácích, když si vedle dvou gólů připsal ještě asistenci.

Litvínov se v pátek představí v Praze v utkání proti Slavii, jehož začátek je naplánován na 17:00 do Edenu. Kladenští si zahrají další přípravný zápas v úterý v Berouně.

Skupina A:

Litvínov - Kladno 6:1 (3:1, 1:0, 2:0)
Branky: 15. a 49. Lukeš, 7. Reichel, 16. Švarný, 24. Černý, 58. Kubinčák - 5. Patera. Diváci: 736

Hokejistům Zlína nevyšel ani jejich druhý start v Tipsport Cupu, dnes prohráli v Olomouci s prvoligovým domácím týmem 2:4. Zlín už podruhé klopýtl s týmem z nižší soutěže, v prvním kole podlehl prvoligové Kometě 2:3.

Olomouci vyšel dokonale vstup do utkání: na začátku druhé třetiny už domácí vedli rozdílem tří branek, navíc Jurdič trefil tyč. Zlín se postupně vzchopil a po střelách Andrašovského a Michala Pšurného snížil na rozdíl jediné branky.

Vyrovnat se ale Zlínu už nepodařilo, naopak v poslední minutě Sakrajda pojistil při power play vítězství Olomouce.

Skupina D:

Olomouc - RI Okna Zlín 4:2 (1:0, 2:1, 1:1)
Branky: 24. a 60. Sakrajda, 10. Ministr, 22. Davídek - 27. Andrašovský, 43. M. Pšurný. Rozhodčí: Minář - Bryška, Dřínovský. Vyloučení: 6:10. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 1200.

Tabulka:
1. Třinec 2 2 0 0 0 8:1 6
2. Kometa Brno 1 1 0 0 0 3:2 3
3. Olomouc 2 1 0 0 1 4:4 3
4. Zlín 2 0 0 0 2 4:7 0
5. Vítkovice 1 0 0 0 1 1:6 0

Hokejisté prvoligového Chomutova prohráli také svůj druhý zápas ve skupině A letního Tipsport Cupu, když dnes na svém ledě podlehli Karlovým Varům 0:3.

O góly druhého týmu minulého ročníku extraligy se postarali Košťál, Kristek a Skladaný, vesměs v první polovině zápasu.

Svou premiéru v zápasech letní přípravy zvládl skvěle brankář Sáblík, který dochytal zápas s čistým kontem, ačkoli se v soutěžním utkání ukázal naposledy koncem ledna.

Další zápas čeká Západočechy v úterý, kdy v přípravném utkání změří síly s tradičním rivalem z Plzně (18:00). Chomutov nastoupí ve stejný den od 17:30 na ledě Ústí nad Labem k dalšímu utkání poháru.

Skupina A:

Chomutov - Energie Karlovy Vary 0:3 (0:1, 0:2, 0:0)
Branky: 4. Košťál, 26. Kristek, 30. Skladaný. Rozhodčí: Turčan - Sichrovský, Rozlílek. Vyloučení: 8:7. Využití: 0:1. Diváci: 1010.

Tabulka:
1. Karlovy Vary 2 1 1 0 0 6:2 5
2. Litvínov 1 1 0 0 0 6:1 3
3. Kladno 2 1 0 0 1 4:7 3
4. Ústí nad Labem 1 0 0 1 0 2:3 1
5. Chomutov 2 0 0 0 2 1:6 0

Hokejisté pražské Sparty si mohli ve svém třetím přípravném utkání poprvé vychutnat gólovou radost. V utkání Tipsport Cupu dnes zvítězili ve skupině C na ledě prvoligového Hradce Králové přesvědčivě 4:1.

Skóre otevřela v 15. minutě velká posila Pražanů ze zámoří Ručinský. Okolo poloviny zápasu přidali další úspěšné trefy Netík s Brošem a výhru favorita celé soutěže potvrdil ve 44. minutě Langhammer.

Brankář Duba však o své čisté konto nakonec přišel, když čestný úspěch domácích zaznamenal Hruška. Jen 18 vteřin před koncem neudržel nervy na uzdě domácí forvard Koudelka a byl vyloučen na pět minut a do konce utkání za nesportovní chování.

K dalšímu pohárovému zápasu zamíří Sparta již v pátek do Pardubic, s tamním Moellerem se utká od 17:00. Hradec Králové se představí v úterý od 17:30 v Mladé Boleslavi.

Skupina C:

VCES Hradec Králové - Sparta Praha 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)
Branky: 51. Hruška - 15. Ručinský, 28. Netík, 32. Broš, 44. Langhammer. Rozhodčí: Polák - Hejduk, Křivský. Vyloučení: 10:5, navíc Koudelka (Hradec Králové) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:3. Diváci: 300.

Tabulka:
1. Mladá Boleslav 1 1 0 0 0 2:0 3
2. Pardubice 2 1 0 0 1 6:4 3
3. Liberec 1 1 0 0 0 2:1 3
4. Sparta Praha 2 1 0 0 1 4:3 3
5. Hradec Králové 2 0 0 0 2 3:9 0

Hokejisté Českých Budějovic zvládli roli favoritů a ve svém druhém vystoupení ve skupině B letního Tipsport Cupu dnes zvítězili na ledě Vrchlabí vysoko 6:0. Odčinili tak těsnou prohru z prvního zápasu, kdy doma podlehli Znojmu 1:2.

Od úvodu měli Jihočeši jasně navrch, což ještě umocnila Macháčkova vedoucí branka již po 40 vteřinách. V šesté minutě navíc po krásné kombinaci s Kuchejdou a Hudcem zvýšil Květoň a hra extraligové kočky s prvoligovou myší pokračovala.

Krátce po přestávce se dostali do samostatného úniku Huml s Dudou a první jmenovaný s přehledem zvýšil na 3:0 pro Mountfield. Do konce zápasu se stihli prosadit ještě i Veselý, Sailer a Mertl. V brance se o čisté konto přičinil dvěma odchytanými třetinami zkušený Turek, na třetí dvacetiminutovku za něho zaskočil Kovář.

V úterý přivítají Jihočeši v dalším pohárovém souboji na svém ledě pražskou Slavii (17:30), zatímco Vrchlabí zamíří do Znojma, kde se utká ve stejný čas s tamními Orly.

Skupina B:

Vrchlabí - Mountfield České Budějovice 0:6 (0:2, 0:3, 0:1)
Branky: 1. Macháček, 6. Květoň, 25. Huml, 28. Veselý, 34. Sailer, 56. Mertl. Rozhodčí: Jebavý - Lhotský, Kabourek. Vyloučení: 6:5. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváků: 1149.