Šlo o obrovské bojovníky a hokejisty, vzpomíná zdrcený Král
VZPOMÍNKY ŠÉFA ČESKÉHO HOKEJE - „Byli typickými reprezentanty, lídry českého mužstva posledních let.“ Tak vzpomíná na tři tragicky zesnulé hokejisty Karla Rachůnka, Josefa Vašíčka a Jana Marka šéf Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Tomáš Král. „Musíme vymyslet něco, co dostatečně vyjádří, jak jsme si jich neskutečně vážili,“ řekl v Impulsech Václava Moravce přítel tří mistrů světa.
Často se mu zadrhával hlas. Ve chvílích, kdy moderátor pokládal otázky, bylo z jeho mikrofonu slyšet úzkostlivé popotahování. Nejvyšší představitel českého hokeje těžko hledal správná slova, jak okomentovat středeční leteckou tragédii.
„Všichni tři byli obrovskými hokejisty a bojovníky. Vzpomeňme třeba ten památný více než rok starý šampionát, kde nás Honza Marek poslal v nájezdech do semifinále no a Karel… To snad ani není třeba připomínat,“ narazil na slavnou chvíli historie českého hokeje.
Sedm vteřin před koncem základní hrací doby utkání se Švédskem za památného komentáře Roberta Záruby „Rachna kachna to to letělo“, Rachůnek vyrovnal skóre a odmítl tak vyřazení mužstva. V nájezdech se pak prosadil opět Marek a vystřelil tak Čechům finále, po němž se oba dva proháněli po ledě se zlatými medailemi na krku.
„O jejich vyjímečnosti už vypovídá i to, že za éry mého předsednictví si je vlastně všichni trenéři, ať už byl na střídačce kdokoliv, do reprezentačních týmů vybírali,“ podotkl na jejich adresu na radiu Impuls.
Král se pak zvláště pozastavil nad tím, jak mohlo k havárii vůbec dojít. Předběžné teorie totiž mluví o tom, že byla způsobena technickou závadou na ruském letadle Jak-42. Špatný stav letadel v týmech KHL byl přitom dlouhodobě známý a kritizovaný. „Pokud se tohle vážně potvrdí, tak je to pro mě o to nepochopitelnější vzhledem k tomu, kolik neskutečně se v Kontinentální lize točí peněz.“

Po mistrovství světa byl prý se všemi hráči na pivě a právě tam se mu Jan Marek svěřoval se svým strachem z létání. „Ale jinak si z toho dělali kluci spíše srandu, s čím ti ruští piloti jsou vůbec schopni přistát,“ popsal své poslední setkání s nimi.
Navzdory osobnímu smutku už je však také nucen přemýšlet nad tím, jak se k celé situaci ČSLH postaví. Mládežnické soutěže totiž začínají už zítra, extraliga za týden. „Člověk by chtěl vymyslet něco, co by mělo patřičnou úroveň, ale nic takového vlastně neexistuje. Ale je to všechno tak čerstvý…“ tápal Král.
„Určitě si nedokážu představit, že bych ještě dnes kontaktoval pozůstalé a třeba to s nimi nějak konzultoval. Stoprocentně ale něco připravíme. Něco, co dostatečně vyjádří, jak jsme si všech tří neskutečně vážili,“ dodal rozklepaným hlasem.