LM: Vítkovice vezou z Finska bod, Mueller je zpět. Třinec poprvé vyhrál

Autor: Květoslav Šimek, ČTK
0
Olomouc - Sparta: Krejčího hlavička jako kulka za Stoppenova záda, 0:2!
Hradec Králové - Slavia: Zmrzlý předběhl Harazima a zvyšuje na 2:0 pro sešívané

Vítkovice si z finského výjezdu v Lize mistrů přivezly bod. V pátek padly s Lahti Pelicans 0:4, v neděli hrály s Ilves Tampere 2:3 po nájezdech. Pozitivní zprávou je návrat amerického kanonýra Petera Muellera, který v Tampere poprvé naskočil do ostrého zápasu. Vrátil se do elitní formace, odehrál celý duel, v samostatném nájezdu neuspěl. Třinec byl se stejnými soupeři o poznání úspěšnější (Ilves 4:5, Lahti 3:1). O čisté konto ve druhém utkání přišel talentovaný Patrik Švančara pouhých 14 sekund před koncem.

„Fantasická první třetina,“ liboval si vítkovický trenér Miloš Holaň. Ostravané proti Ilvesu vedli 2:0, trefili se Marek Kalus a Matěj Prčík. „Byli jsme aktivní, forčekovali jsme, získávali kotouče. Pohybem jsme si vynutili přesilovky, povedlo se skórovat. I v jednoduchosti jsme byli velice dobří.“

Náskok Vítkovičtí neudrželi. „Druhá třetina den a noc, nešlo nám to,“ kroutil hlavou Holaň. „Nedokážu moc objasnit proč. Vázla nám rozehrávka, nezpracovávali jsme dobře kotouče, nebyli tak rychlí a důslední v malých momentech. Z toho byly fauly, měli jsme jich hodně.“

Ani útočník Marek Kalus si nedokázal obrat vysvětlit. „Polevili jsme, dělali fauly. Finský hokej je hodně kvalitní. Ilves je přední tým ligy a přesilovky jsou v Lize mistrů alfa a omega. Pak už jsme si to hlídali, i bod je super.“

Po čtyřech zápasech Ligy mistrů mají Vítkovice šest bodů. „Z dvanácti máme polovinu, dobrý počin,“ hodnotí Miloš Holaň. „Hlavně zkušenost je nenahraditelná. Kdo to nezažije, tak si třeba myslí, že už je hodně dobrý, ale tohle nám ukáže, že je pořád na čem pracovat.“

Pochvalu sklidili fanoušci. Do Finska jich s Vítkovicemi vyrazilo hodně. „Fantazie, jak nás hnali, byli slyšet, děkujeme,“ dodal kouč.

Třinec má první výhru v LM

Hokejisté Třince vyhráli v Lize mistrů na ledě Pelicans Lahti 3:1 a na čtvrtý pokus poprvé uspěli. Český šampion tak rozšířil své dosud chudé konto jediného bodu a v říjnu bude hrát o postup do osmifinále ještě na ledě Stavangeru a doma s Aalborgem.

Třinec po domácích prohrách s Rapperswilem (6:7 v prodloužení) a Mnichovem (0:2) podlehl i v pátek v Tampere Ilvesu (4:5), ale do hry o play off se vrátil dnes v Lahti. Po bezbrankové úvodní třetině otevřel skóre v čase 22:27 ve vlastním oslabení Daniel Voženílek, který z úniku překonal gólmana Jussiho Olkinuoru.

Hosté ve druhé části duel rozhodli. Před polovinou utkání zvýšil po slovenské spolupráci po přihrávce Libora Hudáčka z pozice mezi kruhy Marko Daňo a v 37. minutě se prosadil také polský útočník Kamil Walega. Po čistém kontu sahal při svém soutěžním debutu za Oceláře brankář Patrik Švancara, ale 14 sekund před koncem mu ho sebral Leevi Tukainen.

V sestavě Pelicans se stejně jako v pátek proti Vítkovicím při výhře 4:9 představila čtveřice českých hokejistů - obránci Michal Jordán, Filip Král a útočníci Luboš Horký a Adam Bareš.