Kočí o úmrtí bitkařů: Vypadají silní, ale uvnitř jsou rozhození

David Kočí ve rvačce s tehdy nashvillským Belakem.
Derek Boogaard (vpravo) dostává pěstí od Davida Kočího ještě v dresu Chicaga
David Kočí (vpravo) v pěstním souboji s Camem Janssenem ze St. Louis
David Kočí si při bitce v NHL o soupeřovu helmu zlomil ruku
David Kočí se opřel do Erskina už před šarvátkou, soupeřova hokejka pak uvázla mezi dvěma pláty plexiskla
David Kočí v bitce s Orrem s Rangers
David Kočí se porval s Brianem McGrattanem po dvou vteřinách pobytu na ledě
10
Fotogalerie
fan
NHL
Vstoupit do diskuse (1)

ROZHOVOR - O těžké úloze ostrých hochů ví svoje, David Kočí se sám do NHL doslova probil. Chápe, že slabší povahy můžou úděl bitkařů nést těžce a skončit pak v nejhorším jako Wade Belak. „Mě třeba ale tahle role naopak posiluje,“ tvrdí nejlepší český rváč, který se v září pokusí prosadit v sestavě Winnipegu.

Co si myslíte o tom, že tři úmrtí bitkařů z NHL během letošního léta není náhoda? Že jde o dlouhodobý problém náporu na psychiku, který nikdo doteď neřešil?
„Možná v tom nějaká souvislost s hokejem je, ale ty případy jsou odlišné. Boogaard používal prášky na utišení bolesti, a co si budeme povídat, to dělá spousta kluků. U Rypiena se zase vědělo už odmala, že má psychické problémy. Teď u Belaka netuším, co za tím stálo. Jestli to třeba nezvládal v rodině? Kdo ví. Vždycky vypadal, že je v pohodě. Neznal jsem ho blíž, ale vždycky jsme se pozdravili a slyšel jsem na něj samé dobré věci.“

Je podle vás úloha hokejového bitkaře opravdu tak náročná na psychiku? Ta neustálá nejistota, místo v ústranní?
„Za sebe můžu říct, že mě za ty roky mě tahle role posílila tak, že mě už moc věcí nerozháže. Ale je pravda, že být bitkařem je hodně o egu a jestli má někdo problém s vlastní osobností, nemusí to zvládat. Člověk tolik nehraje, ani v zápase nenastoupí na moc minut. Když se všichni radují, oslavují se ti, kteří dávají góly, a on je spíš někde v rohu a moc se o něm nemluví. Trenér na něj málokdy řekne něco dobrého... Slabší povahy tohle může rozhodit. A spousta rváčů potom taky třeba pije. Vypadají silní, tvrdí, ale uvnitř jsou rozhození, to jejich ego je ublížené a mohou spadnout do problémů.“

Právě proto by prý hráčská asociace NHL měla zavést linku důvěry. Mělo by to podle vás smysl?
„Určitě. Teď jsou třeba v týmu psychologové, ale nevím, jestli ti vám zrovna pomůžou. Když se s nimi bavíte, říkají vám akorát, ať myslíte pozitivně. A to moc věcí nevyřeší. Důležitá je hodně taky komunikace trenéra s hráči. V Americe do vás akorát všichni hustí, jak musíte být tvrdý, chtějí, abyste se rval, ale když to splníte, někteří vám ani neřeknou ‚Dobrá práce,‘ nepovzbudí vás a třeba s vámi ani dva měsíce nepromluví. To se pak vážně někdy cítíte odstrčený, mě se přesně tohle stalo naposledy v Coloradu. Měla by být v první řadě lepší komunikace v týmu.“

VIDEO: Dvě Kočího rvačky s Belakem

VIDEO: Belakovo KO proti Brashearovi

Vstoupit do diskuze (1)

Doporučujeme

Články z jiných titulů