21. června 2012 • 07:17

Hartovu trofej získal Malkin, jehož ocenili také samotní hráči

Autor: ČTK
Vstoupit do diskuse
1
TOP VIDEA
SESTŘIH: Boston - Toronto 2:3. Pastrňák dal první gól v play off, rozhodl ale Matthews
Zima dohnal(a) Slavii, Trpišovského díl viny. Sparta má víc herní nadstavby
VŠECHNA VIDEA ZDE

Ruský hokejový útočník Jevgenij Malkin z Pittsburghu se stal hlavní postavou slavnostního vyhlášení cen zámořské NHL v Las Vegas. Kromě dopředu jisté Art Ross Trophy za vítězství v kanadském bodování základní části získal i prestižní Hartovu trofej pro nejužitečnějšího hráče udělovanou novináři a také Ted Lindsay Award pro nejužitečnějšího hráče soutěže podle členů Hráčské asociace NHLPA.



"Je to pro mě velmi speciální den a pevně věřím, že není poslední. Budu se snažit poctivě pracovat každý rok, abych se tady znovu objevil," prohlásil Malkin a nezapomněl poděkovat bývalému spoluhráči Sergeji Gončarovi, který se ho ujal při příchodu do NHL.

"Neuměl jsem tehdy anglicky a on byl první, kdo se mě ujal. Je to skvělý kluk a neuvěřitelný hráč. Děkuji jemu i jeho rodině, vždycky mě podporoval," dodal Malkin, který šel na slavnostní večer už jako držitel Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče dlouhodobé části, když v 75 utkáních nasbíral 109 bodů za 50 tref a 59 asistencí.

Mezi dalšími oceněnými se na čtvrtý pokus dočkal vytoužené Vezinovy trofeje určené nejlepšímu brankáři Švéd Henrik Lundqvist z týmu New York Rangers.

Ten přispěl k vítězství Jezdců ve Východní konferenci 39 výhrami v 62 utkáních, měl průměr 1,97 inkasované branky na zápas a úspěšnost zákroků 93 procent. Poté, co vyšel naprázdno po nominacích v letech 2006 až 2008, nemohl z cenné trofeje spustit oči.

"Je tu pár mých hrdinů," přemítal nad vyrytými jmény předchozích vítězů. "Patrick (Roy), Dominik (Hašek) a Marty (Brodeur) prožili všichni skvělou kariéru, takže z toho mám moc dobrý pocit. Chtěl jsem toho vždycky taky dosáhnout," přiznal Lundqvist.

Norrisova trofej pro nejlepšího obránce připadla jeho krajanovi Eriku Karlssonovi z Ottawy a nejlepším nováčkem (Calder Memorial Trophy) byl rovněž švédský hokejista - útočník Gabriel Landeskog z Colorada. Vítězem Jack Adams Award, kterou získává nejlepší trenér, se stal Ken Hitchcock ze St. Louis.

Brian Campbell z Floridy obdržel jako první obránce od roku 1954 Lady Byng Trophy pro nejslušnějšího hráče, když v celé sezoně obdržel pouze šest trestných minut za tři menší prohřešky proti pravidlům. "Nenávidím sezení na trestné lavici," uvedl s úsměvem hokejový gentleman Campbell.

Právě on byl přitom co do účasti na ledě nejvytíženějším ze všech hráčů ligy v základní části - v průměru hrál 26 minut a 53 vteřin za zápas. "Myslím, že jednou z mých silných stránek je bruslení. A také jsem se v průběhu let zlepšil v poziční hře.

Zjistil jsem, že ke své hře si pomáhat fauly nepotřebuju," dodal Campbell.

Z českých hokejistů v NHL si žádný trofej neodnesl, stejně jako v předchozích dvou letech. Naposledy získal v roce 2009 David Krejčí z Bostonu Plus/Minus Award za nejlepší bilanci účasti na ledě při vstřelených a inkasovaných gólech.

Vítězové cen NHL:

Hart Memorial Trophy (nejužitečnější hráč podle Asociace profesionálních hokejových novinářů): Jevgenij Malkin (Pittsburgh).

Ted Lindsay Award (nejužitečnější hráč NHL podle členů Hráčské asociace NHLPA): Jevgenij Malkin (Pittsburgh).

Vezina Trophy (nejlepší brankář): Henrik Lundqvist (NY Rangers).

Calder Memorial Trophy (nejlepší nováček): Gabriel Landeskog (Colorado).

Frank J. Selke Trophy (nejlépe bránící útočník): Patrice Bergeron (Boston).

Jack Adams Award (nejlepší trenér): Ken Hitchcock (St. Louis).

James Norris Memorial Trophy (nejlepší obránce): Erik Karlsson (Ottawa).

Lady Byng Memorial Trophy (hokejový gentleman): Brian Campbell (Florida).

Bill Masterton Memorial Trophy (vytrvalost, sportovní přístup a oddanost hokeji): Max Pacioretty (Montreal).

NHL Foundation Player Award (za charitativní činnost): Mike Fisher (Nashville).

Mark Messier Leadership Award (pro vůdčí osobnost): Shane Doan (Phoenix).

General Manager Of The Year Award (nejlepší generální manažer): Doug Armstrong (St. Louis).

První All-star tým: Henrik Lundqvist (New York Rangers) - Erik Karlsson, (Ottawa), Shea Weber (Nashville) - James Neal (Pittsburgh), Jevgenij Malkin (Pittsburgh), Ilja Kovalčuk (New Jersey)

Druhý All-star tým: Jonathan Quick (Los Angeles) - Zdeno Chára (Boston) - Alex Pietrangelo (St. Louis) - Marián Gáborík (New York Rangers), Steven Stamkos (Tampa Bay), Ray Whitney (Phoenix)

Tým nejlepších nováčků: Jhonas Enroth (Buffalo) - Justin Faulk (Carolina) - Jake Gardiner (Toronto) - Ryan Nugent-Hopkins (Edmonton), Adam Henrique (New Jersey), Gabriel Landeskog (Colorado)

Přehled již dříve jistých vítězů trofejí:

Art Ross Trophy (nejproduktivnější hráč základní části NHL): Jevgenij Malkin (Pittsburgh) - 109 bodů.

Maurice Richard Trophy (nejlepší střelec): Steven Stamkos (Tampa Bay) - 60 branek.

William M. Jennings Trophy (pro brankáře z týmu, který v základní části NHL obdržel nejmenší počet branek): Brian Elliott, Jaroslav Halák (St. Louis) - 165 inkasovaných gólů.

Roger Crozier Saving Grace Award (nejvyšší úspěšnost zákroků v základní části NHL): Brian Elliott (St. Louis) - 94,0.

Conn Smythe Trophy (nejužitečnější hráč play off): Jonathan Quick (Los Angeles).

Plus/Minus Award (nejlepší bilance účasti na ledě při vstřelených a inkasovaných brankách v základní části): Patrice Bergeron (Boston) - 36 kladných bodů.

Týmové trofeje v ročníku 2011/12:

Stanley Cup: Los Angeles Kings.

Prince of Wales Trophy (vítěz Východní konference): New Jersey Devils.

Clarence S. Campbell Bowl (vítěz Západní konference): Los Angeles Kings.

Vstoupit do diskuse
1
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud