Bod nula. Stavíte tým úplně od začátku, vlastně sen. Taková je teď role generálního manažera Las Vegas George McPheeho. Ostatní kluby NHL na něj vybalily skříně se super zbožím, ve kterých se ukrývá pár pokladů, ale i bubáků. Jak tým vybrat, aby fungoval a neměl narvaný platový strop? Server iSport.cz to zkusil taky. Takhle vypadá naše sestava pro nový klub Golden Knights, která bude oficiálně odhalena v noci na zítřek. Z českých jmen by se nám hodil Jiří Hudler a Michal Neuvirth, naopak mimo výběr jsme nechali Tomáše Plekance.
Brankáři
Cam Ward (Carolina) - 3,3 milionu dolarů
Michal Neuvirth (Philadelphia) - 2,5 milionu dolarů
Antti Raanta (NY Rangers) - 1 milion dolarů
Také už vás nebaví stejné pohledy analytiků, kteří Marcu-Andre Fleurymu snad už během finále Stanley Cupu hledali nový dům v Las Vegas? My jsme se rozhodli gólmana Penguins vynechat. Určitě ne pro to, že by nebyl kvalitní, ale spíš z chuti se lišit.
Pozici jedničky by pro sebe mohl uzmout Antti Raanta, který se stal prvním mužem po mnoha letech, jenž na několik zápasů dokázal usadit Henrika Lundqvista na střídačku. Je cílevědomý, rychlý a levný.
Michal Neuvirth se z Washingtonu dobře zná s generálním manažerem Georgem McPheem, a to znamená, že Čech je určitě v jeho hledáčku. Však mu kdysi u Capitals dali přednost i před Semjonem Varlamovem.
Oba tihle borci už mají sice v NHL něco odchytáno, ale proč nedodat opravdového veterána. Třiatřicetiletý Cam Ward bude v Carolině už trochu navíc, ale má za sebou solidní sezonu a v betonech kupu zkušeností. S Hurricanes kdysi ve své první sezoně vychytal Stanley Cup, což se mu asi s Golden Knights nepodaří, ale do šatny by mohl přinést klid a stabilitu.
Obránci
Marc Methot (Ottawa) - 4,9 milionu dolarů
Luca Sbisa (Vancouver) - 3,6 milionu dolarů
Matt Dumba (Minnesota) - 2,55 milionu dolarů
Martin Marinčin (Toronto) - 1,25 milionu dolarů
Jon Merrill (New Jersey) - 1,1 milionu dolarů
Josh Manson (Anaheim) - 825 tisíc dolarů
Trevor van Riemsdyk (Chicago) - 825 tisíc dolarů
Justin Falk (Buffalo) - 650 tisíc dolarů
Jake Dotchin (Tampa Bay) - RFA
Nate Schmidt (Washigton) - RFA
Cesta Pittsburghu ukázala, že vlastně ani nepotřebujete mít „superbeka“, abyste uspěli. Klíč k úspěchu? Dobře bruslit, hrát tvrdě a puk nesmí překážet. A tohle byl klíč, podle kterého jsme vybrali defenzivní jednotku i my.
Matt Dumba je pořád hodně podceňované zboží, ale ofenzivní úkoly v prvním páru by mu sedly a vypořádal by se s nimi nadstandardně. Vedle něj se skvěle hodí Marc Methot, sice drahé zboží, ale z Ottawy je zvyklý hasit velké požáry, když se vepředu zapomene Erik Karlsson. Josh Manson je moderní tvrďák se solidním hokejovým instinktem, Trevor van Riemsdyk zase klenot z Chicaga, který se zlepšuje každý rok a do dvou sezon může patřit mezi nejlepší obránce celé ligy. Nate Schmidt je tajný trumf, jeho smlouva by nemusela přelézt 3 miliony dolarů, ve hvězdném Washingtonu neměl potenciál naplno rozbalit, co dovede. Jeho čas přijde. Las Vegas je super adresa, kde může zazářit. A Luca Sbisa? Klidná švýcarská síla, jistota. Pracant. U týmu by rozhodně měl zůstat i slovenský zadák Martin Marinčin.
A dál? Hlavně Jake Dotchin je top obránce pro další roky. Vyhraje se na farmě, možná už v téhle sezoně by mohl zvládnout nějakých 30 zápasů v NHL. Zbytek jsou pracanti, kteří zaskočí, až přijde marodka.
Výsledek zní: Obrana, která nenechá nikoho moc okounět před vlastním brankářem. Je dostatečně mobilní, díky Methotovi se Sbisou i zkušená, navíc zvládne dostat poměrně rychle puk na útočníky. S touhle partou půjdete do boje bez extra velkých nervů.
Útočníci
James Neal (Nashville) - 5 milionů dolarů
Vadim Šipačov (Petrohrad) - 4,5 milionu dolarů
Troy Brouwer (Calgary) - 4,5 milionu dolarů
Carl Hagelin (Pittsburgh) - 4 miliony dolarů
Matt Beleskey (Boston) - 3,8 milionu dolarů
David Perron (St.Louis) - 3,75 milionu dolarů
Brock Nelson (NY Islanders) - 2,5 milionu dolarů
Kyle Clifford (Los Angeles) - 1,6 milionu dolarů
William Karlsson (Columbus) - 1 milion dolarů
Marko Daňo (Winnipeg) - 925 tisíc dolarů
Jonathan Marchessault (Florida) - 750 tisíc dolarů
Reid Duke (Brandon - WHL) - 743 tisíc dolarů
Tomáš Hyka (Mladá Boleslav) - 710 tisíc dolarů
Tomáš Nosek (Detroit) - 650 tisíc dolarů
Peter Holland (Arizona) - RFA
Michail Grigorenko (Colorado) - RFA
Jiří Hudler (Dallas) - UFA
Tyler Pitlick (Edmonton) - UFA
Jacob de la Rose (Montreal) - RFA
Joe Thornton (San Jose) - UFA
Na to, že jde vlastně tak trochu o odřezky z ostatních klubů, to nevypadá s Vegas vůbec zle. Hodně bude samozřejmě záležet na preferencích, my jsme ale v několika případech sáhli spíš po veteránech, než po neotřískaném mládí.
Nebudeme v tom dělat nepořádek a načneme to rovnou tím nejdražším mužem. James Neal je ryzí střelec a bojovník. Potvrdil to v letošním finále Stanley Cupu, kde dvě kola odehrál se zlomenou rukou. Dostal přednost před univerzálem Calle Järnkrokem i rostoucím adeptem na NHL Pontusem Abergem. Vedle něj by měl zářit Vadim Šipačov. Pokud tedy vše půjde podle plánu a ruský hokejista se na zámoří rychle adaptuje.
Díky vynechání brankáře Fleuryho byla možnost sáhnout po Carlu Hagelinovi, rychlíkovi, skvělém bruslaři a výborném muži do kabiny. Matt Beleskey má za sebou otřesnou sezonu, ale co jiného by ho mělo vyburcovat vrátit se ke svým střeleckým choutkám, než možnost hrát v novém klubu s množstvím prostoru? Těžká byla volba u Islanders, kteří nabízí takové množství hráčů, že bychom tam nejraději volili víckrát. Brocku Nelsonovi je 25 let a v posledních třech letech vždy dosáhl na 20 branek. Prst míří na něj.
Výhrou v loterii by měl být Jonathan Marchessault, autor třiceti branek z posledního ročníku, který hraje za 750 tisíc dolarů. Muziku bude tvrdit bitkař Kyle Clifford, kterého by si mohli ve Vegas oblíbit milovníci boxerských zápasů. Střelecký talent dřímá v Marko Daňovi, pozici druhého nebo třetího centra by mohl do pár let uzmout velký dříč a pracant Tomáš Nosek.
Svou nejspíš poslední šanci v NHL by mohl využít Jíří Hudler, který rozhodně není po zraněními poničeném ročníku v Dallasu mužem na odpis. Nebude hrát za moc, předvést ale může hodně a přetrhne se, aby dokázal, že na NHL stále má. Jako tvář a lákadlo bereme Joe Thorntona a klidně mu na rok nasypeme balík.
Kdo se nevešel
Tomáš Plekanec (Montreal) - 6 milionů dolarů
Tobias Enström (Winnipeg) - 5,7 milionu dolarů
Reilly Smith (Florida) - 5 milionů dolarů
Sami Vatanen (Anaheim) - 4,8 milionu dolarů
Marco Scandella (Minnesota) - 4 miliony dolarů
Mikkel Boedker (San Jose) - 4 miliony dolarů
Jamie McGinn (Arizona) - 3,3 milionu dolarů
Josh Bailey (NY Islanders) - 3,3 milionu dolarů
Carl Gunnarsson (St.Louis) - 2,9 milionu dolarů
Luke Glendening (Detroit) - 1,8 milionu dolarů
Michael Grabner (NY Rangers) - 1,6 milionu dolarů
Calvin Pickard (Colorado) - 1 milion dolarů
Mark Barberio (Colorado) - 750 tisíc dolarů
Bryan Rust (Pittsburgh) - 640 tisíc dolarů
Pontus Aberg (Nashville) - RFA
Josh Anderson (Columbus) - RFA
Martin Frk (Detroit) - RFA
Z toho potenciálu se až točí hlava. George McPhee musel mít mnohokrát těžké spaní z toho, jaké hráče musel nechat stávajícím klubům. Co třeba takový Bryan Rust, pětadvacetiletý dvojnásobný vítěz Stanley Cupu, který hraje jen za 640 tisíc dolarů? Zářnou budoucnost má před sebou mistr a vicemistr světa z posledních dvou let Calvin Pickard.
Vynikajícím materiálem je také Josh Anderson, který nebojácně vozí po ledě svých sto kilogramů, střílí góly, pere se... Michael Grabner zase sedmadvacetkrát překonal v posledním ročníku gólmana. Sice mívá výkyvové sezony, ale proč to za tuhle cenu nerisknout?
Téměř šedesátibodovou sezonu má za sebou Josh Bailey z Islanders, ale vážně byste ho vzali raději za Brocka Nelsona? No možná ano, kdo ví. Na seznamu nevyužitých by zůstal také Tomáš Plekanec z Montrealu.
Však si zkuste zahrát na manažera sami, ještě na to máte pár hodin.