Míří za smutným rekordem. NHL hraje bek třetím rokem, ale ještě nedal gól | iSport.cz
10. října 2019 • 14:30

Míří za smutným rekordem. NHL hraje bek třetím rokem, ale ještě nedal gól

Autor: mto
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
SÁZKAŘSKÉ TIPY: Postoupí Bohemians? Má cenu sázet proti Spartě a Plzni?
Straka o Stanciově skandování proti Spartě: Stane se, možná toho lituje
VŠECHNA VIDEA ZDE

V sestavě Montrealu patří už třetí sezonou mezi ty nejnadanější, přesto se blíží ke smutnému milníku NHL a už v jedenadvaceti letech zažívá nepříjemný tlak. Obránce Victor Mete totiž ve 123 zápasech nedokázal vstřelit gól a už jen 32 utkání mu chybí do rekordu celé ligy. Ten klubový už si ve středečním utkání proti Buffalu (4:5 v prodloužení) urval pro sebe.Meteho si Montreal našel na dražbě talentů 2016 a udělal z něj stého hráče draftu. Jaké byly jeho propozice? Kvalitní bruslař s dobrým hokejovým viděním. Nevyniká tvrdou střelou, ale spíš přesně mířenými ranami. V sezoně 2016/17, své poslední juniorské, vstřelil v OHL patnáct branek a byl šestým nejlépe střílejícím obráncem soutěže.

Pak přišel okamžitý přesun do NHL a střelecké ticho. V prvním ročníku nahrál za Canadiens 49 utkání a zapsal 7 nahrávek. V tom minulém už to bylo 71 bitev a asistencí dodal 13. Gól však stále žádný. A zápasy naskakují.

Díky tomu poslednímu, tedy zápasu číslo 123 v kariéře, vytvořil klubový rekord Montrealu, který dosud držel defenzivní expert Mike Komisarek, jenž v kanadském týmu startoval kariéru v roce 2003. A Mete pomaličku míří za úplným prvenstvím v NHL.

To vlastní obránce Steve Halko, který mezi lety 1997-2003 odehrál za Carolina Hurricanes celkem 155 zápasů a ani jednou jedinkrát netrefil přesně. Takhle Mete dopadnout nechce, a přes léto se rozhodl, že na všem zapracuje.

Nebo tedy přes léto, Mete na nic nečekal, a vrhl se do svého projektu už v květnu, tedy v době, kdy vrcholily bitvy o Stanley Cup. Začal spolupracovat s Timem Turkem, mužem, který je expertem na střelbu a s mladým zadákem piloval každý možný detail.

Victor Mete nahazuje puk, takhle ale gól nedá...Victor Mete nahazuje puk, takhle ale gól nedá...Foto Christopher Katsarov/The Canadian Press via AP

Cílem je ukončit střelecké trápení. A neustálé fórky na svou adresu. „Vy se jdete podívat na Střeleckou kliniku Victora Meteho?“ ptal se novinářů The Athletic útočník Jesperi Kotkaniemi.

Finský vtipálek už u tréninku střelby samozřejmě nebyl, to bylo jen mezi Turkem a Metem. A profík přes sílu a kvalitu střely od začátku ukazoval, proč je elitou v oboru. Podle zvuku klidně pozná čím a jak má hráč omotanou čepel, nebo jak silná či slabá vlastně jeho střela byla.

Mete se učil rychle. A hlavně o studium má zájem. „Ne každý hráč je takový, ani v NHL to není pravidlem,“ popisuje Turk, který má v lize mnoho klientů. Každý z nich spoléhá na jeho um.

Mimochodem na zvuku střely si vyučující hodně zakládá. V NHL se vyskytují jen ti nejlepší z nejlepších a brankáři se kolikrát dokáží za střelou pohybovat právě podle zvukové stopy. Tady začalo pilování.

Následovala práce s holí a různé cviky, na které jsou hráči roky zvyklí. Jenže Turk z nich umí vypíchnout detaily, které pomáhají. Ví, že střela není jenom nápřah a rána, všechno je to hodně také o práci těla.

A když do sebe obránce dostal co mohl, následovalo celé léto plné trénování nově získaných vědomostí. Protože cvičení dělá mistra, že?

„Uvidíme, jak pak bude v sezoně vypadat. Budu ho sledovat a když uvidím něco, co se mi nelíbí, pošlu mu textovku. Ať si dá pozor na sklon hole, nebo na svoje boky, a tak. Samozřejmě pokud bude chtít, protože spoustu hráčů je pod velkým tlakem a nechce se nechat rušit,“ řekl Turk.

Jestli už na nějaký kontakt mezi těmito dvěmi došlo se neví, ale nejspíš by mělo. Mete totiž ve třech zápasech sezony ani nevystřelil na branku.

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud