Překvapivá sázka na Vejmelku. Zazářil v přípravě a Kořenáře poslal na farmu | iSport.cz
Jan Denemark
12. října 2021 • 19:25

Překvapivá sázka na Vejmelku. Zazářil v přípravě a Kořenáře poslal na farmu

Autor: Jan Denemark
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Pardubice - Sparta: Minčev přidává třetí zásah! Haraslínova patička nastartovala akci
SESTŘIH: Sparta Praha - Kladno 3:4sn. Rytíři otočili skóre v závěru a berou dva body
VŠECHNA VIDEA ZDE

Brankáři z Česka měli v NHL obecně turbulentní léto. Šest z nich v zámoří změnilo dres a očekávalo se, že zhruba stejný počet také naskočí do nové sezony v prvních týmech. To se i potvrdilo, nicméně jedno jméno se liší. V Arizoně totiž nakonec na pozici dvojky povolali Karla Vejmelku. Přitom se všeobecně počítalo, že si místo získá Josef Kořenář, který už v nejlepší lize světa chytal. Nyní však míří na farmu do Tucsonu.Kabina Arizony představovala v letních měsících obchůdek se zbožím. Kdo chtěl, přišel, vybral si, nakoupil. Tamní organizace předvedla silný řez kádrem, kdy do jiných celků zamířila většina hráčů s větší kvalitou. Kapitán Oliver Ekman-Larsson, Conor Garland nebo Christian Dvorak. Za ně přišla ne náhrada, ale vyloženě výplň. Hokejisté za zenitem, kterých se konkurenti chtěli hlavně zbavit kvůli platovému stropu. A také mnoho voleb v draftu. Jasná sázka na budoucnost s tím, že současnost bude hodně bolet.

Přineslo to však pracovní místa. Díky odchodu celého brankářského týmu v čele s jedničkou Darcym Kuemperem i pro maskované muže. Jedním z noviců se stal Karel Vejmelka. „Byl to delší proces, než se může zdát. S Coyotes jsem byl v kontaktu už nějakou dobu. Uvažoval jsem hodně i o tom, že bych v Brně zůstal, ale Arizona projevila velký zájem a nabídla zajímavé podmínky pro můj další rozvoj,“ prohlásil v květnu pro web brněnské Komety poté, co podepsal roční smlouvu na 842 tisíc dolarů.

Pětadvacetiletý brankář vyrostl v Třebíči a první ochutnávku nejlepšího hokeje v tuzemsku dostal v Pardubicích. Před šesti lety si ho však do svého klubu stáhl Libor Zábranský. „Místo si musím zasloužit za každou cenu. Udělám pro to maximum. Jde o to, že si to musím já sám vybojovat,“ vykládal pak Vejmelka před startem poslední sezony. To dokazuje, že přestože se dokázal mezi tři tyče za tu dobu protlačit, nikdy neměl nic jistého.

Zkušený švédský bek Anton Stralman gratuluje Karlu Vejmelkovi k výkonu
Zkušený švédský bek Anton Stralman gratuluje Karlu Vejmelkovi k výkonu

I proto se po oznámení jeho přesunu za oceán počítalo s tím, že půjde ze strany Coyotes vyloženě o sázku. O pokus získat stále mladého brankáře, který v roce 2015 prošel draftem, kdy si ho z pátého kola vybral Nashville, avšak nikdy mu nedal příležitost. „Jsme rádi, že jsme ho podepsali. Má kombinaci velikosti a rychlosti. Těšíme se na vzájemnou spolupráci a na to, jak budeme sledovat jeho vývoj,“ řekl po uzavření dohody generální manažer Bill Armstrong pro nhl.com.

Upřímně, ani Vejmelkovo renomé v rámci extraligy v posledních letech nedosáhlo výšin, že byste si řekli: Jo, ten má z fleku na NHL. Ano, vychytal si pozici jedničky v Brně, nicméně ve všech třech uplynulých ročnících se z hlediska čísel pohyboval okolo desátého místa v extralize. Mnohdy i pod ním. Proto všechny indicie vedly k tomu, že se v zámoří přesune na farmu.

Leč, nestalo se tak. Vejmelka zůstává v prvním týmu. V přípravě odchytal tři duely a dostal pouhé dvě branky. Dokonale se mu povedl i poslední test, kdy pomohl týmu k výhře proti Vegas 3:1 s úspěšností přes 96 procent. A štěstí pro jednoho znamená ve světě profesionálního sportu zákonitě smůlu pro druhého. V tomto případě je to o to pikantnější, že Vejmelka uzmul místo krajanovi Josefu Kořenářovi.

Ten se po letech strávených v San Jose, kde dostal prostor jen na deset zápasů NHL, konečně dočkal změny. Měl se stát tím, kdo podrží jako dvojka zkušeného Cartera Huttona a odchytá něco okolo 25 duelů. A postupně vyroste v případnou jedničku. Místo toho vidí, jak mu příležitost sebral konkurent ze stejné země. Ten, který si už několik let musel všechno vybojovat.

Čeští brankáři v prvních týmech NHL

Petr Mrázek (Toronto) 275 zápasů v NHL
David Rittich (Nashville) 134 zápasů v NHL
Vítek Vaněček (Washington) 37 zápasů v NHL
Pavel Francouz (Colorado)* 36 zápasů v NHL
Dan Vladař (Calgary) 5 zápasů v NHL
Jakub Škarek (NY Islanders) 0 zápasů v NHL
Karel Vejmelka (Arizona) 0 zápasů v NHL
*aktuálně je na listině zraněných hráčů

Čeští brankáři na farmách

Josef Kořenář (Arizona) 10 zápasů v NHL
Lukáš Dostál (Anaheim) 0 zápasů v NHL
Lukáš Pařík (Los Angeles) 0 zápasů v NHL
Jiří Patera (Vegas) 0 zápasů v NHL
Tomáš Vomáčka (Nashville) 0 zápasů v NHL

Arizona Coyotes Vše o klubu ZDE

Vstoupit do diskuse
0
Aktuální zápasy
Články odjinud


Články odjinud