Chicago bylo na Mrázkově seznamu přání. Jsem nadšený, jásá po výměně

Český brankář Petr Mrázek se během angažmá u Maple Leafs představil i pod otevřeným nebem, nyní ho čeká štace u Blackhawks
Brankář Petr Mrázek nebude nadále působit v Torontu, během draftu NHL jej získalo Chicago
Brankář Petr Mrázek působil v minulosti také v Carolině
Brankář Petr Mrázek působil v minulosti také v Carolině
Brankář Petr Mrázek působil v minulosti také v Carolině
Hráči Caroliny slavící vítězství v prodloužení se sjíždějí k Petru Mrázkovi
7
Fotogalerie
NHL
Začít diskusi (0)

V nemocničních čekárnách strávil za poslední tři roky více času než mezi tyčemi. Český gólman Petr Mrázek se měl v Torontu rvát o post jedničky s Američanem Jackem Campbellem, z grandiózní bitvy vrstevníků ovšem sešlo. Vítkovický odchovanec v průběhu uplynulé sezony třikrát vypadnul vinou zranění. Teď mu hokejový osud přihrál novou šanci na restart. Výměna před vstupním draftem odvála jasně nejzkušenějšího českého brankáře v NHL do Chicaga.

Torontské klima jako by třicetiletému Mrázkovi znemožňovalo plné zotavení. V půlce října nastoupil ke své očekávané premiéře proti Ottawě, jenže po 40 minutách branku opouštěl s problémem v dolní části těla. Smůla mu u dveří záhy zaklepala znovu. V listopadu si poranil třísla, stejně tak na konci března. Sedmé zranění ve třech letech, nekončící prokletí…

Mrázek přesto věří, že komplikované období po změně dresu hodí za hlavu. „Mé zdravotní trable z minulé sezony jsou už pryč, takže se moc těším na novou výzvu,“ slibuje někdejší reprezentant. V noci ze čtvrtka na pátek ho společně s 25. volbou vstupního draftu NHL (Sam Rinzel) získali Blackhawks, k Maple Leafs naopak putoval výběr z 38. místa.

„Výměny jsou součástí hokejového života, je to prostě business. Věděl jsem, že to může přijít, ale byl jsem v klidu,“ říká po přestupu rodák z Ostravy. „Ve smlouvě jsem měl klauzuli se seznamem týmů, do kterých mě mohli vyměnit. Chicago bylo jedním z nich. V posledních dnech jsem byl s agentem v kontaktu a jsem nadšený, že jdu právě do Chicaga.“

Hawks podnikají krok do neznáma. Neustálé návštěvy lékařů se na Mrázkovi podepsaly a záblesky geniality, které předváděl zejména během předchozího angažmá v Carolině, prozatím pohasly. Sezonu uzavřel s 20 zápasy, z nichž jen 15 chytal od počátku do konce. V rámci úspěšnosti zákroků zapsal hodnotu 88,8 %, přičemž mezi maskovanými muži se stejnou či vyšší porcí utkání ji měli horší pouze Joonas Korpisalo (Columbus) a Jon Gillies (St. Louis, New Jersey).

Pokud však Mrázkovi vydrží zdraví, může z letos jmenovaného generálního manažera Kyla Davidsona udělat jasného vítěze výměny. Blackhawks potřebují brankáře na přechodné období, v němž hodlají vybudovat novou tvář celé organizace. Sázet se bude hlavně na mladé. I proto tým z Windy City v průběhu draftu opustily hvězdy Kirby Dach a Alex DeBrincat. Zvučná jména z ofenzivy zprostředkovala další nákup náctiletých junáků.

Český brankář se bude snažit v klubu bez významnějších ambicí znovu oprášit svou dobrou pověst. Slabší konkurence v podobě Kevina Lankinena či Collina Deliy k tomu vybízí. V létě 2024 bude navíc Mrázek shánět nový kontrakt, potřebuje zazářit.

Spokojenost mezitím panuje v Torontu. Maple Leafs si odchodem Mrázka zajistili 3,8 milionu dolarů k dobru a mohou usilovat o podpis dosavadní brankářské jedničky Jacka Campbella. „Potřebovali jsme se stát více flexibilní, získat místo pod platovým stropem. I když jsme se samozřejmě nechtěli v draftu posouvat dozadu, naše analýzy nám ukázaly, že to bude dobrý tah,“ řekl o výměně Mrázka generální manažer Toronta Kyle Dubas pro The Athletic.

Nedávná zranění Petra Mrázka

  • dolní část těla (28. dubna 2019)
  • otřes mozku/krk (22. února 2020)
  • palec (30. ledna 2021)
  • dolní část těla (22. dubna 2021)
  • dolní část těla (14. října 2021)
  • třísla (4. listopadu 2021)
  • třísla (29. března 2022)

Zprávy ze dne 19. června 2020

19. června 2020 · 13:15

KONEC - Ruský útočník Nikita Filatov, šestka draftu v roce 2008 (Columbus), se rozhodl ukončit aktivní kariéru, nově bude jedním ze spolupracovníků hráčského agenta Sergeje Isakova. Filatov hrál v minulosti NHL za Blue Jackets a Ottawu, na kontě má 53 zápasů a 14 bodů. Jeho posledním působištěm byla Ufa, během ročníku 2018-18 sehrál 22 zápasů KHL, zaznamenal tři branky a pět asistencí. Více čtěte ZDE.

19. června 2020 · 13:00

PODPIS - Útočník Vancouveru Nikolaj Goldobin podepsal dvouletou smlouvu s CSKA Moskva z KHL. 27. muž draftu 2014, na němž si jej vybrali San Jose Sharks, se stěhoval do Vancouveru v roce 2017. 24letý Goldobin, který se mohl stát chráněným volným hráčem, odehrál v tomto ročníku na farmě 51 zápasů se ziskem 19 gólů a 50 bodů. Za Kosatky naskočil pouze do jednoho klání. Během své kariéry v NHL se objevil celkem ve 125 utkáních, v nichž vstřelil 19 branek a přidal 27 přihrávek.

Zprávy ze dne 18. června 2020

18. června 2020 · 15:50

KONEC KARIÉRY - Třicetiletý ruský útočník Nikita Filatov se rozhodl předčasně ukončit kariéru a zkusit štěstí v podnikání. Šestka draftu z roku 2008 a několikrát oceněný mládežnický reprezentant Sborné by měl spolupracovat s agentem Sergejem Isakovem. V minulé sezoně hrál za Spartak Moskva, Ufu a Něftěkams hrající nižší ruskou ligu VHL.

18. června 2020 · 12:30

NOVINKA - Čistka v Buffalu nabrala neuvěřitelných rozměrů. Po vyhozeném GM Jasonu Botterillovi si musí hledat novou práci dalších 21 zaměstnanců. Klub opouští deset amatérských skautů, ředitel amatérského skautingu i jeho asistent. Z profi skautingu končí sedmašedesátiletý John Van Boxmeer, bývalý hokejista Sabres, asistent trenéra a hlavní kouč Rochesteru v AHL. Z třinácti propuštěných lidí pracujících dosud ve skautingu bylo jedenáct angažováno Botterillem. „Bezprecedentní krvácení. Pokud chtěli majitelé Pegulovi zeštíhlit, tak toho dosáhli. Personál skautingu se smrskl na sedm lidí,“ napsal na twitteru Frank Seravalli, reportér kanadského Sports Network. Komentátor Pierre LeBrun se omezil na jediné slovo: „Brutální.“  

18. června 2020 · 09:42

PODPIS - Švédský gólman Arvid Holm, který dosud chytal za švédský Färjestad, míří do NHL. Dohodl se na nováčkovské smlouvě s Winnipegem, který ho získal v draftu NHL před třemi lety. Holm měl povedený uplynulý ročník, absolvoval 31 utkání SHL s úspěšností zásahů 91,5 procent.

18. června 2020 · 09:30

PODPIS - Ruský brankář Artěm Zagidulin pokračuje v Calgary, s vedením klubu se dohodl na roční dvoucestné smlouvě. Bývalý gólman Magnitogorsku přišel k Flames loni a v organizaci plnil roli trojky, čas v brance si dělí David Rittich a Cam Talbot. V NHL se Zagidulin zatím neobjevil, během uplynulé sezony odchytal 30 utkání za farmářský tým Stockton Heat.

18. června 2020 · 09:15

PODPIS - Útočník Ryan Reaves bude nadále působit ve Vegas Golden Knights, s vedením klubu se dohodl na nové dvouleté smlouvě. Ročně si v průměru vydělá 1,75 miliónu dolarů. Reaves v uplynulé sezoně sehrál 71 utkání NHL, zaznamenal 8 gólů a 7 nahrávek. Dřív nastupoval také za St. Louis a Pittsburgh. „Skutečně dobrý podpis pro naši organizaci. Pro náš tým se stal cenným hráčem. V lize ho hodně lidí respektuje, ať už spoluhráči nebo protivníci. Myslím, že svoji tvrdou hrou odvádí opravdu dobrou práci. Je to inteligentní hráč. Realizační tým si velmi cení toho, co dělá pro náš tým,“ uvedl generální manažer organizace Kelly McCrimmon. 

18. června 2020 · 09:00

NOVINKA - K razantní změně došlo v organizaci Buffala Sabres. Jason Botterill byl propuštěn z pozice generálního manažera a na jeho místo nastoupí Kevyn Adams.Více si přečtěte ZDE.

Zprávy ze dne 15. června 2020

15. června 2020 · 06:55

PODPIS - Český hokejový útočník Kristian Reichel podepsal podle jako volný hráč v NHL dvouletou nováčkovskou smlouvu s Winnipegem. Dvaadvacetiletý syn olympijského vítěze z Nagana a trojnásobného mistra světa Roberta Reichla působil v uplynulých dvou sezonách na farmě Jets v Manitobě, s kterou měl kontrakt pro AHL. Více čtěte ZDE >>> 

Zprávy ze dne 14. června 2020

14. června 2020 · 09:12

PODPIS - Ruský útočník Timus Ibragimov, jenž uzavřel nováčkovskou smlouvu se San Jose, stráví příští sezonu ve Finsku. Hokejista juniorky SKA Petrohrad míří do TPS Turku, kde v minulosti působil mj. ruský brankář Alexander Georgijev. Sharks získali Ibragimova ze 164. pozice loňského draftu. 

14. června 2020 · 09:00

SPEKULACE - Švédský gólman Jacob Markström by rád setrval ve Vancouveru. Tohle přání by se rodákovi z Gävle mohlo vyplnit, o jeho služby totiž dle slov generálního manažera stojí nadále také Canucks. „Je to pro nás velmi důležitý chlap. Mým záměrem bude najít řešení, které bude fungovat jak pro něj, tak pro nás. Doufám, že s ním podepíšeme, ale je to součást byznysu. Musíme počkat a uvidíme,“ řekl Jim Benning.

14. června 2020 · 08:45

NOVINKA - Artěmij Panarin v dresu Colorada? Zajímavá alternativa, ke které nebylo tak úplně daleko, jak prozradila hvězda Avalanche Nathan MacKinnon. "Věděl jsem, že bude volným hráčem a že je na odchodu z Columbusu," připomněl kruté léto v Columbusu. Opustit Blue Jackets se před rokem rozhodl nejen Panarin, ale také jeho krajan Sergej Bobrovskij. A MacKinnon si přál, aby Panarin zakotvil pod Skalistými horami. Nabízel mu dokonce své místo v přesilovkovém komandu. Rodák z hornického městečka Korkino ale odolal a rozhodl se pro Manhattan. První sezonu zakončil se ziskem 95 bodů a brzy povede Rangers do předkola rozšířeného play off.

Začít diskuzi

Doporučujeme

Články z jiných titulů