Palát pro Devils jako Eliáš, odchodem rozesmutnil Tampu: Vůle byla, jenže…

Český pracant Ondřej Palát si vybojoval smlouvu v New Jersey
Český útočník Tampy Ondřej Palát ve finále Stanley Cupu rozhodl páté utkání, teď ho ovšem čeká angažmá v dresu Devils
Český útočník Tampy Ondřej Palát byl třikrát v řadě ve finále NHL, v New Jersey bude mít patrně skromnější cíle
Čeští hokejisté Ondřej Palát (vpravo) a Jan Rutta (vlevo) nebudou pokračovat v Tampě Bay
Ondřej Palát a jeho bezprostřední zklamání po prohraném posledním finále Stanely Cupu
Radost českého útočníka Tampy Ondřeje Paláta (vlevo) po gólu v šestém finále Stanley Cupu proti Coloradu
Radost hokejistů Tampy po gólu Ondřeje Paláta (uprostřed) v šestém finále Stanley Cupu
13
Fotogalerie
NHL
Vstoupit do diskuse (1)

Jedenáct let. Tak dlouho trvalo spojení Ondřeje Paláta s klubem Tampa Bay Lightning. Pevná vazba, která se v noci ze středy na čtvrtek asi definitivně rozpadla. Zámořští reportéři troubí do světa, že český pracant uzavřel pětiletou smlouvu s New Jersey, ročně si vydělá šest milionů dolarů. Potvrzení ze strany klubů už bude pouhou formalitou. O možném Palátově odchodu z kádru nedávných finalistů se hlasitě špitalo během celé uplynulé sezony, Bolts přesto věřili, že by rodáka z Frýdku-Místku mohli udržet. Škudlili každý dolar, hledali možnosti. Nakonec marně.

Takový poklad vyloví skauti v sedmém kole draftu jednou za život. Ondřeje Paláta si zástupci Lightning před jedenácti lety zvolili z 208. místa ve výběru talentovaných mladíků. Byl absolutním outsiderem, odpadlíkem a zkrátka tím, s kým se v NHL vůbec nepočítá. Jeho osud měl být jasný: navštíví pár tréninkových kempů a alou do Evropy.

Jenže český dříč překvapil. Kousnul se, tvrdě pracoval a už v březnu 2012 poprvé seděl v kabině před venkovním zápasem Tampy Bay. Proti Pittsburghu se na led podíval jen na devět minut, přesto zvládl asistovat. O den později přeletěl s týmem do New Yorku a proti Devils zapsal svou druhou přesnou nahrávku v nejlepší lize planety, navíc přidal tři střely.

Z toho kluka by jednou mohlo něco být, mysleli si tehdy zřejmě fanoušci New Jersey.

Kalendář ukrojil další dekádu a příznivci Devils s největší pravděpodobností budou mít Ondřeje Paláta na očích znovu. Podle neoficiálních, ale velmi důvěryhodných informací zámořských novinářů podepsal pětiletý kontrakt, který mu má vynést rovných 30 milionů dolarů (v přepočtu přibližně 729 milionů korun).

Už není tím vyjukaným mladíkem, ale stal se dvojnásobným ligovým šampionem a jedním z nejlepších hráčů pro play off. Od roku 2017 zvládlo v nejdůležitější části sezony více gólů jen duo Brayden Point (38) a Nathan MacKinnon (39). Palát nasázel 34 branek, hned dvanáct jeho gólů ve vyřazovací fázi nosí nálepku rozhodující.

Přidává i další, méně nápadné dovednosti. „Skvěle se hodí k šikovným hráčům i k bojovníkům. Ať ho postavíte kdekoliv, udělá svou práci, a za to si zaslouží odměnu,“ pronesl během posledního play off pro The Athletic trenér Bolts Jon Cooper.

Nechtěně tak předpověděl další vývoj událostí. Palát si skutečně řekl o další miliony dolarů, které už v pokladně Tampy Bay nezbývaly. Vedení upřednostnilo chráněné volné hráče Michaila Sergačjova, Anthonyho Cirelliho i slovenského zadáka Erika Černáka, všem darovalo štědré osmileté smlouvy. V té chvíli varianta Palát padla.

„Taková je prostě realita. Pod platovým stropem jsme měli těsno a potřebovali jsme podepsat hráče, kteří teď budou ve svých nejlepších letech a stanou se opravdu skvělými,“ obhajuje se generální manažer mužstva z Floridy Julien BriseBois přes Tampa Bay Times. „Věděli jsme, že to bude výzva. Obě strany měly silnou vůli, aby projednaly všechny možnosti. Pustili jsme se do práce, jenže pak nám tak nějak došly nápady.“

Stěhovat se tak musel i český obránce Jan Rutta, na kterého se těší Pittsburgh. To Paláta čeká v New Jersey role lídra kabiny. Společně se Slovákem Tomášem Tatarem a nově příchozím Finem Erikem Haulou bude jedenatřicetiletý křídelník ze Slezska pravděpodobně nejstarším útočníkem týmu. Navíc přináší zkušenosti muže, který ví, kudy vede cesta do finále Stanley Cupu. Za poslední tři roky ji našel pokaždé, měl by být pro Devils dalším Patrikem Eliášem, velkou legendou organizace.

V klubu z Newarku patrně potká i krajana Vítka Vaněčka, který v minulých dnech přestoupil k Devils z Washingtonu. Šestadvacetiletý brankář ovšem čeká na nabídku na novou smlouvu. Palát se naopak těsně mine s Pavlem Zachou. Ten se stěhuje do Bostonu výměnou za Erika Haulu.

A Tampa Bay? Únik frýdecko-místeckého odchovance bude ještě nějakou dobu vstřebávat. „Jsou hráči, které chcete udržet, zatímco oni chtějí zůstat, ale prostě to nejde. Pod platový strop nevecpete všechny,“ lamentuje manažer BriseBois.

Zprávy ze dne 7. července 2023

Pittsburgh
7. července 2023 · 23:05

Zkušený americký útočník Vinnie Hinostroza se dohodl na roční smlouvě za ligové minimum s Pittsburghem. Naposledy působil v Buffalu, ale během kariéry v NHL už prošel i Chicagem, Arizonou a Floridou.

Zprávy ze dne 6. července 2023

Důležitý moment
LA Kings
6. července 2023 · 23:40

Kapitán hokejistů Los Angeles Kings Anže Kopitar prodloužil s klubem smlouvu o další dva roky, během kterých si vydělá 14 milionů dolarů. Velmi štědré podmínky. Kontrakt vstoupí v platnost za rok, až slovinskému útočníkovi vyprší stávající osmiletá smlouva na 80 milionů dolarů. Kings o podpisu informovali na svém webu. 

Zprávy ze dne 4. července 2023

Pittsburgh
4. července 2023 · 06:28

Další příklad toho, že hokejový koloběh umí být někdy krutý. Obránce Will Butcher, svého času považovaný za výkvět amerického univerzitního programu (dokonce obdržel cenu Hobey Baker Award pro nejlepšího hráče NCAA), se v Pittsburghu dohodnul pouze na dvoucestné smlouvě. Během nováčkovského ročníku 2017/18 na něj hodně sázeli v New Jersey, když zvládnul 81 utkání se 44 body. Velmi slušné na ligového zelenáče! Jenže pak nastal úpadek, který nebere konce. Vloni už Butcher NHL vůbec nehrál. Pokud se do ní zase vrátí, uvidí na výplatní pásce 775 tisíc dolarů. 

LA Kings
4. července 2023 · 06:23

Levý křídelník Charles Hudon, který má v nejlepší lize poměrně bohatou zkušenost 134 odehraných zápasů, podepsal poněkud překvapivě kontrakt pouze na úrovni AHL. Zlanařilo ho Ontario, farma Los Angeles. Ještě v sezoně 2017/18 naskočil Hudon do akce 72krát v dresu Montrealu a nastřádal rovných 30 bodů (10+20). Vloni působil v devíti případech v Coloradu.

Zprávy ze dne 3. července 2023

Pittsburgh
3. července 2023 · 22:46

Pittsburgh na svých stránkách definitivně potvrdil podpis českého útočníka Radima Zohorny, který se vrací do klubu, jenž ho vytáhnul do NHL. Nedávný reprezentant na mistrovství světa bude pobírat ligové minimum v hodnotě 775 tisíc dolarů. Zároveň se fanoušci Penguins dočkali oznámení smluv u brankáře Magnuse Hellberga (1 rok, 785 tisíc) a útočníka Marca Johnstona (2 roky, 775 tisíc). 

Zprávy ze dne 2. července 2023

Důležitý moment
Pittsburgh
2. července 2023 · 16:12

Radim Zohorna se vrací do Pittsburghu Penguins! Domluvil se na jednoleté, dvoucestné smlouvě. Pokud se celou sezonu udrží v hlavním týmu, vydělá si 775 tisíc dolarů.

Pittsburgh
2. července 2023 · 15:57

Carolina a Pittsburgh stále patří mezi největší zájemce o Erika Karlssona ze San Jose. Oba týmy s Sharks jednají už několik dnů. Penguins v jednu dobu byli údajně dokonce hodně blízko.

Zprávy ze dne 1. července 2023

Důležitý moment
LA Kings
1. července 2023 · 23:31

David Rittich našel nové angažmá! Na 1 rok podepsal s Los Angeles Kings! Vydělá si 875 tisíc dolarů.

Pittsburgh
1. července 2023 · 22:57

Lars Eller je další posilou Pittsburghu. Podepsal na 2 roky a ročně si přijde na 2,45 mil. USD.

Pittsburgh
1. července 2023 · 22:09

Ryan Graves se dočkal velkého kontraktu! Dostal v Pittsburghu smlouvu na 6 let, ročně si vydělá 4,5 milionů dolarů.

Pittsburgh
1. července 2023 · 22:08

Penguins přivedli do svých řad také brankáře Alexe Nedeljkovice. Ten podepsal na 1 rok za 1,5 mil. dolarů. Pittsburgh má momentálně na soupisce hned tři brankáře. Že by plánoval vytrejdovat Casey DeSmitha?

Vstoupit do diskuze (1)

Doporučujeme

Články z jiných titulů