Jedenáct let. Tak dlouho trvalo spojení Ondřeje Paláta s klubem Tampa Bay Lightning. Pevná vazba, která se v noci ze středy na čtvrtek asi definitivně rozpadla. Zámořští reportéři troubí do světa, že český pracant uzavřel pětiletou smlouvu s New Jersey, ročně si vydělá šest milionů dolarů. Potvrzení ze strany klubů už bude pouhou formalitou. O možném Palátově odchodu z kádru nedávných finalistů se hlasitě špitalo během celé uplynulé sezony, Bolts přesto věřili, že by rodáka z Frýdku-Místku mohli udržet. Škudlili každý dolar, hledali možnosti. Nakonec marně.
Takový poklad vyloví skauti v sedmém kole draftu jednou za život. Ondřeje Paláta si zástupci Lightning před jedenácti lety zvolili z 208. místa ve výběru talentovaných mladíků. Byl absolutním outsiderem, odpadlíkem a zkrátka tím, s kým se v NHL vůbec nepočítá. Jeho osud měl být jasný: navštíví pár tréninkových kempů a alou do Evropy.
Jenže český dříč překvapil. Kousnul se, tvrdě pracoval a už v březnu 2012 poprvé seděl v kabině před venkovním zápasem Tampy Bay. Proti Pittsburghu se na led podíval jen na devět minut, přesto zvládl asistovat. O den později přeletěl s týmem do New Yorku a proti Devils zapsal svou druhou přesnou nahrávku v nejlepší lize planety, navíc přidal tři střely.
Z toho kluka by jednou mohlo něco být, mysleli si tehdy zřejmě fanoušci New Jersey.
Kalendář ukrojil další dekádu a příznivci Devils s největší pravděpodobností budou mít Ondřeje Paláta na očích znovu. Podle neoficiálních, ale velmi důvěryhodných informací zámořských novinářů podepsal pětiletý kontrakt, který mu má vynést rovných 30 milionů dolarů (v přepočtu přibližně 729 milionů korun).
Už není tím vyjukaným mladíkem, ale stal se dvojnásobným ligovým šampionem a jedním z nejlepších hráčů pro play off. Od roku 2017 zvládlo v nejdůležitější části sezony více gólů jen duo Brayden Point (38) a Nathan MacKinnon (39). Palát nasázel 34 branek, hned dvanáct jeho gólů ve vyřazovací fázi nosí nálepku rozhodující.
Přidává i další, méně nápadné dovednosti. „Skvěle se hodí k šikovným hráčům i k bojovníkům. Ať ho postavíte kdekoliv, udělá svou práci, a za to si zaslouží odměnu,“ pronesl během posledního play off pro The Athletic trenér Bolts Jon Cooper.
Nechtěně tak předpověděl další vývoj událostí. Palát si skutečně řekl o další miliony dolarů, které už v pokladně Tampy Bay nezbývaly. Vedení upřednostnilo chráněné volné hráče Michaila Sergačjova, Anthonyho Cirelliho i slovenského zadáka Erika Černáka, všem darovalo štědré osmileté smlouvy. V té chvíli varianta Palát padla.
„Taková je prostě realita. Pod platovým stropem jsme měli těsno a potřebovali jsme podepsat hráče, kteří teď budou ve svých nejlepších letech a stanou se opravdu skvělými,“ obhajuje se generální manažer mužstva z Floridy Julien BriseBois přes Tampa Bay Times. „Věděli jsme, že to bude výzva. Obě strany měly silnou vůli, aby projednaly všechny možnosti. Pustili jsme se do práce, jenže pak nám tak nějak došly nápady.“
Stěhovat se tak musel i český obránce Jan Rutta, na kterého se těší Pittsburgh. To Paláta čeká v New Jersey role lídra kabiny. Společně se Slovákem Tomášem Tatarem a nově příchozím Finem Erikem Haulou bude jedenatřicetiletý křídelník ze Slezska pravděpodobně nejstarším útočníkem týmu. Navíc přináší zkušenosti muže, který ví, kudy vede cesta do finále Stanley Cupu. Za poslední tři roky ji našel pokaždé, měl by být pro Devils dalším Patrikem Eliášem, velkou legendou organizace.
V klubu z Newarku patrně potká i krajana Vítka Vaněčka, který v minulých dnech přestoupil k Devils z Washingtonu. Šestadvacetiletý brankář ovšem čeká na nabídku na novou smlouvu. Palát se naopak těsně mine s Pavlem Zachou. Ten se stěhuje do Bostonu výměnou za Erika Haulu.
A Tampa Bay? Únik frýdecko-místeckého odchovance bude ještě nějakou dobu vstřebávat. „Jsou hráči, které chcete udržet, zatímco oni chtějí zůstat, ale prostě to nejde. Pod platový strop nevecpete všechny,“ lamentuje manažer BriseBois.
Zprávy ze dne 14. července 2022
Podle informací Bobbyho Margarity by mění adresu útočník Connor Brown. Kanadský dlouhán se chystá do Washingtonu, do Ottawy by míří volba ve druhém kole přespříštího draftu. Dohodu stvrdili Capitals na svých stránkách.
Šéf vedení Washingtonu Brian MacLellan se vyjádřil k brankářské dvojici Ilja Samsonov a Vítek Vaněček, která během tohoto léta z klubu odešla. „Je to frustrující. Věřili jsme, že jeden z nich se stane startérem, ale i když to vypadalo, že by to mohli zvládnout, nakonec se k tomu nikdy nedostali. A nám už došel čas,“ řekl generální manažer Capitals.
Zprávy ze dne 13. července 2022
Smlouvu na 750 tisíc dolarů dle informací stránky PuckPedia získal čtyřiatřicetiletý zadák Matt Irwin, měl by tak hrát v nadcházejícím roce za Washington. Jde o dvoucestnou dohodu, na farmě bude Irwinův plat nižší o 300 tisíc.
Nový brankářský tandem už se utvořil ve Washingtonu. K Darcymu Kuemperovi přibyl Charlie Lindgren, který podepsal tříletý kontrakt na 3,3 milionu dolarů ročně. Měl by dělat dvojku.
Washington oficiálně odtajnil smlouvu s čerstvým šampionem Darcym Kuemperem. Nedávný týmový kolega českého brankáře Pavla Francouze se přesouvá do hlavního města s pětiletým kontraktem v kapse. Celkově si vydělá 26,25 milionu dolarů.
Zdá se, že brankář Darcy Kuemper už má jasno o své další budoucnosti v NHL. Dvaatřicetiletý Kanaďan, který Coloradu vychytal ve finále play off Stanley Cup, nebude pokračovat u Avalanche a podle zámořských médií zřejmě zamíří do Washingtonu. Jak uvádí hokejový insider Frank Seravalli, měl by donedávna parťák Pavla Francouze podepsat smlouvu na pět let s roční odměnou 5,5 milionu dolarů.
Zprávy ze dne 9. července 2022
Švédský útočník Filip Forsberg se po životní sezoně NHL dohodl na pokračování kariéry v Nashvilleu a s Predators prodloužil smlouvu o osm let. Třetí nejproduktivnější hráč týmu v uplynulém ročníku se mohl stát 13. července nechráněným volným hráčem. Klub nezveřejnil finanční podmínky, podle médií ale nový kontrakt zaručí Forsbergovi příjem 68 až 70 milionů dolarů (asi 1,7 miliardy korun).
Zprávy ze dne 21. března 2022
Washington bere z Arizony švédského útočníka Johana Larssona, Coyotes za něj dostanou volbu ve 3. kolem v draftu 2023. Zároveň si ponechají 50 % jeho platu (1,4 milionu dolarů).
Mladý český útočník Jáchym Kondelík podepsal dvouletý nováčkovský kontrakt s Nashvillem, který ho v roce 2018 draftoval z 111. místa. Rodák z německého Hannoveru poslední čtyři sezony působil v NCAA na Univerzitě Connecticut, v aktuálním ročníku dokonce plnil roli kapitána. Po konci sezony se dohodl na smlouvě s Predators, která začne platit od příštího ročníku.
A stěhuje se i obránce Alex Biega, který míří z New York Rangers do Nashvillu. Oba kluby se dohodly na budoucím vyrovnání.
Švédský útočník Marcus Johansson se vrací do Washingtonu, kde působil už v letech 2010-17. Seattle místo něj získal Daniela Spronga a volby ve 4. kole draftu 2022 a v 6. kole draftu 2023. Kraken navíc bude nadále Johanssonovi vyplácet polovinu platu.