Rutta asistoval při kanonádě, bod i pro Zohornu. V akci Kubalík či Vejmelka

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Hokejový útočník Radim Zohorna přihrál v přípravném utkání NHL na jeden gól Calgary při prohře 3:5 s Winnipegem. Český obránce Jan Rutta podpořil asistencí sedmibrankovou kanonádu Pittsburghu proti Buffalu (7:1). Brankář Karel Vejmelka chytil 28 střel Vancouveru, ale neodvrátil porážku Arizony 0:4.

Pittsburgh umístil před pár dny Zohornu na listinu volných hráčů, odkud si jej stáhlo Calgary a český útočník si připsal ve druhém startu v novém působišti první bod. Po jeho přihrávce snížil Blake Coleman ve 25. minutě z mezikruží na 2:3. Winnipeg ale ještě ve druhé třetině odskočil na 5:2. Jeho výhru řídili Pierre-Luc Dubois (2+0), který se v průběhu utkání zranil, a Kyle Connor (1+2).

Zápasu v Calgary přihlíželi čeští gólmani ze střídačky. Na domácí straně nezasáhl do hry Daniel Vladař, přestože Jacob Markström inkasoval všech pět gólů v úvodních dvou třetinách a celkem zastavil jen jedenáct z šestnácti střel. David Rittich, který minule vychytal čisté konto, kryl záda Connoru Hellebuyckovi.

Po asistenci Rutty zvyšoval Pittsburgh ve 14. minutě na 3:0. Český obránce ale zaznamenal bod trochu náhodně: nevyšla mu střela bez přípravy od modré čáry, ale puk šel přímo na čepel Tye Smithe, po jehož pasu zakončoval do prázdné Bryan Rust. Rutta si připsal i tři kladné body za účast na ledě při vstřeleném gólu a tři hity. Třemi body se podíleli na demolici Buffala Sidney Crosby (2+1), Jake Guentzel (1+2) a Jevgenij Malkin (0+3). Rust skóroval dvakrát.

Vejmelka pustil všechny góly v úvodních dvou třetinách, přičemž už po sedmi minutách byl stav 2:0. Skóre otevřel tečí Bo Horvat a zvýšil Dakota Joshua po chybné rozehrávce Vejmelky za brankou. Českého gólmana ještě překonali Elias Pettersson střelou z levého kruhu a Andrej Kuzmenko z úniku. Dva záporné body měl Jan Jeník, který v závěru dostal osobní trest.

Detroit doma zdolal Toronto 4:2, přestože prohrával už po sedmi minutách o dva góly. U vítězné trefy clonil před brankou Dominik Kubalík, který ale nebodoval stejně jako jeho spoluhráči Filip Hronek, Jakub Vrána a Filip Zadina. Na straně hostů si připsal obránce Filip Král i přes prohru jeden kladný bod a na ledě strávil 21 minut.

Ve zbývajícím utkání pátečního programu přípravných zápasů NHL porazil Edmonton doma Seattle 5:3. Hlavním strůjcem výhry Oilers byl Leon Draisaitl, který vstřelil gól a na tři přihrál.

Přípravné zápasy před startem NHL:

Pittsburgh - Buffalo 7:1 (3:0, 2:1, 2:0)
Branky:
10. a 31. Crosby, 14. a 60. Rust (na první Rutta), 8. Guentzel, 32. T. Smith, 46. Heinen - 26. Hinostroza.

Detroit - Toronto 4:2 (1:2, 1:0, 2:0)
Branky:
18. a 60. Bertuzzi, 31. Soderblöm, 49. Veleno - 2. Abruzzese, 7. Sandin.

Edmonton - Seattle 5:3 (1:1, 0:1, 4:1)
Branky:
20. Barrie, 45. Puljujärvi, 56. Draisaitl, 59. E. Kane, 60. McDavid - 13. Sprong, 32. Beniers, 58. McCann.

Calgary - Winnipeg 3:5 (1:3, 1:2, 1:0)
Branky:
16. Toffoli, 25. Coleman (R. Zohorna), 57. Kadri - 5. a 18. Dubois, 9. Ehlers, 30. Connor, 37. Scheifele.

Vancouver - Arizona 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)
Branky:
4. Horvat, 7. Joshua, 29. E. Pettersson, 40. Kuzmenko. Brankář Karel Vejmelka odchytal za Arizonu celý zápas, inkasoval čtyři góly z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 87,5 procenta.