SESTŘIHY: Nečas září, Palát dva góly. Slafkovský má první trefu v NHL

0
Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?

Český hokejový útočník Ondřej Palát pomohl dvěma trefami New Jersey k výhře 4:1 na ledě NY Islanders. Dva body za gól a asistenci zaznamenal také druhý nejproduktivnější Čech v NHL Martin Nečas, jeho Carolina ale podlehla Edmontonu 4:6. Mezi střelce se ve čtvrtečním programu NHL zapsali také obránci Jan Rutta s Radimem Šimkem a útočník Filip Chytil. Asistenci si připsali Jakub Voráček, Radek Faksa a Tomáš Hertl, jenž tak přispěl k premiérové výhře San Jose v sezoně. David Pastrňák neuspěl v samostatných nájezdech proti Anaheimu, ale Boston vyhrál díky trefě Taylora Halla.

Palát se prosadil podruhé za sebou a dovedl New Jersey k druhé výhře v sezoně. První branku vstřelil těsně před polovinou zápasu, kdy z prostoru mezi kruhy prostřelil brankáře Ilju Sorokina a zvýšil na 2:0 pro Devils.

Podruhé se český útočník radoval pět minut před koncem. Jesper Bratt ujel po pravém křídle a našel ho osamoceného v ideální pozici na ose hřiště. Palát dostal dostatek času, aby zamířil do volného prostoru mezi ruku a tělo brankáře a gólem na 3:0 rozhodl o osudu duelu.

„Jesper (Bratt) a Nico (Hischier) jsou opravdu talentovaní kluci. Pokud budeme hrát rychlý hokej jako dneska, budeme se prosazovat ještě častěji,“ hodnotil hru první útočné formace Palát. Dvojnásobný vítěz Stanley Cupu v létě s New Jersey podepsal pětiletou smlouvu na 30 milionů dolarů.

Islanders v závěru dokázali snížit, kapitán Hischier ale trefou do prázdné branky zpečetil druhou výhru Devils za sebou. Brankář Vítek Vaněček stejně jako při vítězství 4:2 nad Anaheimem zůstal pouze na střídačce.

„V prvních dvou zápasech jsme si vyzkoušeli, co v naší hře funguje, a co naopak ne. Máme hodně mladých a rychlých kluků, což se dnes ukázalo. Neúnavně jsme bruslili a vyhrávali souboje. Hrajeme čím dál lépe. Doufám, že i nadále budeme jako tým růst,“ řekl Palát, jenž byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Carolina proti Edmontonu celý zápas dotahovala. V polovině základní hrací doby zvýšil Evander Kane na 3:1 a Oilers se poprvé dostali do dvoubrankového trháku. Po dvou minutách vrátil Hurricanes do hry Andrej Svečnikov, jenž po Nečasově přistrčení vlétl do útočného pásma a střelou přes bránícího hráče přiblížil svůj tým na rozdíl jediné branky.

Oilers v úvodu třetí části opět odskočili, Svečnikov ale třetím gólem v zápase snížil na 3:4. Neuběhly ani dvě minuty a domácí znovu vedli o dvě branky. Druhou trefou v ročníku se o to postaral Leon Draisaitl.

10. Elias Pettersson 39 63 102 80 16 14 257

Hurricanes se ještě jednou přiblížili, když ve 49. minutě snížil na 4:5 Nečas. Rodák z Nového Města na Moravě zakončil přečíslení dva na jednoho a ve čtvrtém zápase nového ročníku si připsal již sedmý bod. Potvrdil tak pozici druhého nejlépe bodujícího Čecha v soutěži.

„Byl to těžký zápas. Nehráli jsme špatně, ale darovali jsme Edmontonu několik snadných gólů, které nás stály lepší výsledek. Když jako tým dáme čtyři góly, měli bychom vyhrát,“ řekl Nečas, jenž na nejproduktivnějšího krajana Davida Pastrňáka ztrácí jedinou asistenci.

Pastrňák ve čtvrtečním programu bodovou sbírku nerozšířil. Boston i bez jeho příspěvku udolal Anaheim 2:1 po samostatných nájezdech a vyhrál čtvrtý z pěti zápasů rozjíždějící se sezony. Gólem a rozhodujícím nájezdem vystřelil vítězství Bruins Taylor Hall.

Hned tři čeští hokejisté se zapsali do statistik v zápase NY Rangers - San Jose. Úvodní branku domácích vstřelil ve 22. minutě Chytil. Český útočník ve středním pásmu získal puk a střelou z pravého kruhu srovnal na 1:1. O sedm minut později na něj navázal nejproduktivnější hráč soutěže Artěmij Panarin, jenž třetím gólem v sezoně otočil stav zápasu na 2:1.

Vyrovnávací branku Sharks obstaral sváteční střelec Šimek. Obránce, který v 36 zápasech minulé sezony zaznamenal pouze dva kanadské body za gól a asistenci, se dostal do palebné pozice mezi kruhy a poslal zápas do prodloužení. V něm po Hertlově asistenci rozhodl Erik Karlsson.

Skóre duelu Pittsburghu s Los Angeles otevřel po čtyřech minutách obránce Rutta, jenž stejně jako Šimek vstřelil svou první branku v ročníku. Vítěz dvou pohárů s Tampou nahodil puk od modré čáry a brankář Calvin Petersen zareagoval pozdě. Penguins vyhráli 6:1 a bodovali i ve čtvrtém zápase sezony.

Poprvé v ročníku se v brance Winnipegu představil David Rittich. Jihlavskému rodákovi ale soutěžní premiéra v dresu Jets rychle zhořkla. Během prvních patnácti minut čtyřikrát inkasoval a hlavně na čtvrtý gól by nejraději zapomněl. Po jeho špatné rozehrávce se k puku dostal Jack Eichel a pohodlně zvýšil na 4:0. Ve zbytku utkání Rittich neinkasoval, Winnipeg však prohrál 2:5.

Dvě třetiny v dresu Calgary odchytal Daniel Vladař. Brankář, který ve čtvrtek s Flames o dva roky prodloužil smlouvu, nastoupil do zápasu na začátku druhé třetiny poté, co jeho kolega Jacob Markström v úvodní dvacetiminutovce inkasoval tři góly. Ani český gólman neudržel čisté konto dlouho, hned po 46 sekundách ho překonal Alex Tuch a poslal Buffalo do vedení 4:1. Tuch se ve zbytku zápasu prosadil ještě dvakrát a byl hlavním strůjcem výhry Sabres 6:3.

Domácí: 22:31. Hall, . Hall

Hosté: 26:03. Vatrano

Domácí: Ullmark (Swayman) – Reilly, H. Lindholm, Clifton, Forbort, Zbořil, Grzelcyk – Pastrňák (A), Krejčí (A), Hall – DeBrusk, Bergeron (C), Zacha – Coyle, Studnicka, Frederic – Greer, Nosek, N. Foligno.

Hosté: Gibson (Stolarz) – Drysdale, Fowler (A), Klingberg, Kulikov, Shattenkirk, Beaulieu – Terry, Zegras, Henrique (A) – Vatrano, R. Strome, McTavish – Silfverberg (A), Lundeström, Comtois – Regenda, Grant, Max Jones.

South, Brenk – Galloway, Deschamps

TD Garden, Boston

17 850 diváků

Domácí: 22:31. Kerfoot, 41:59. N. Robertson, 63:46. N. Robertson

Hosté: 14:45. Glendening, 47:21. Seguin

Domácí: Samsonov (Källgren) – Rielly (A), Brodie, Sandin, Holl, Giordano, Mete – Bunting, Matthews (A), Marner – N. Robertson, Tavares (C), Nylander – Engvall, Kerfoot, Järnkrok – Aston-Reese, Kämpf, Aube-Kubel.

Hosté: Wedgewood (Oettinger) – C. Miller, Heiskanen (A), Hakanpää, R. Suter, Lundkvist, Lindell – Pavelski (A), Hintz, J. Robertson – Dellandrea, Seguin, Marchment – Gurjanov, W. Johnston, Ja. Benn (C) – Kiviranta, Glendening, Faksa.

Hebert, Markovic – Shewchyk, Knorr

Scotiabank Arena, Toronto

18 488 diváků

Domácí: 01:58. Jos. Anderson, 04:13. Caufield, 07:17. Gallagher, 28:17. Slafkovský, 38:27. Suzuki, 56:36. Monahan

Hosté: 46:20. Moser, 48:18. Boyd

Domácí: Allen (Montembeault) – Savard (A), Guhle, Kovacevic, Harris, Wideman, Xhekaj – Monahan, Suzuki (C), Caufield – Gallagher (A), Dvorak, Dadonov – Jos. Anderson, Dach, Drouin – Hoffman, Evans, Slafkovský.

Hosté: Ingram (Vejmelka) – Stecher, Moser, J. Brown, Gostisbehere, Mayo, Välimäki – Crouse (A), Boyd, Keller (A) – Fischer (A), Bjugstad, O'Brien – Guenther, Hayton, N. Ritchie – Kassian, McBain, Maccelli.

Furlatt, Anderson – Smith, Nansen

Bell Centre, Montreal

20 691 diváků

Domácí: 04:04. Rutta, 14:35. Guentzel, 18:19. Rakell, 24:13. Petry, 43:01. Carter, 44:38. Poehling

Hosté: 57:32. Grundström

Domácí: Jarry (DeSmith) – Letang (A), Dumoulin, Petry, M. Pettersson, Rutta, P. Joseph – Rakell, Crosby (C), Guentzel – Rust, Malkin (A), Zucker – Kapanen, Carter, Heinen – Archibald, Poehling, McGinn.

Hosté: Petersen (21. Quick) – Doughty (A), Mik. Anderson, M. Roy, Durzi, S. Walker, Clarke – Kempe, Kopitar (C), Fiala – Arvidsson, Danault (A), T. Moore – Vilardi, Byfield, Kaliyev – Grundström, Lizotte, Lemieux.

Dunning, Pochmara – Kovachik, MacPherson

PPG Paints Arena, Pittsburgh

17 136 diváků

Domácí: 36:14. Bean, 40:38. J. Gaudreau, 52:07. Danforth, 58:37. Blankenburg, 59:15. J. Gaudreau

Hosté: 03:16. Jeannot, 10:45. Johansen, 37:38. Trenin

Domácí: Merzlikins (Tarasov) – Werenski (A), Blankenburg, Gavrikov, Peeke, Bean, Gudbranson – Nyquist (A), Jenner (C), J. Gaudreau – K. Johnson, Sillinger, Voráček – Danforth, Roslovic, Činachov – E. Robinson, Kuraly, Olivier.

Hosté: Lankinen (Saros) – Josi (C), A. Carrier, McDonagh, Ekholm (A), Borowiecki, Fabbro – F. Forsberg, Granlund (A), Duchene – Niederreiter, Johansen, Tolvanen – Trenin, Sissons, Jeannot – Co. Smith, Glass, Sherwood.

Schlenker, Halkidis – Cormier, Alphonso

Nationwide Arena, Columbus

14 691 diváků

Domácí: 21:50. Chytil, 29:05. Panarin

Hosté: 06:02. Couture, 33:10. Šimek, 60:49. E. Karlsson

Domácí: Šesťorkin (Halák) – R. Lindgren, Fox, K. Miller, Trouba (C), Zac. Jones, Schneider – Kreider (A), Zibanejad, Kakko – Panarin (A), Trocheck, Lafreniere – Blais, Chytil, Goodrow – Vesey, Carpenter, Reaves.

Hosté: J. Reimer (Kähkönen) – Megna, E. Karlsson, Benning, M. Vlasic, Ferraro (A), Šimek – Meier, Hertl, Barabanov – Bonino (A), Couture (C), Kunin – Gadjovich, Sturm, J. Svečnikov – Nieto, Lorentz, Lindblom.

McIsaac, Rooney – Tobias, Hughes

Madison Square Garden, New York

17 083 diváků

Domácí: 25:48. Batherson, 27:39. Batherson, 45:53. Pinto, 59:24. Motte, 59:55. DeBrincat

Hosté: 10:01. Oshie, 10:35. Mantha

Domácí: A. Forsberg (Hellberg) – Zub, Chabot (A), Hamonic, Sanderson, Holden, Brännström – Batherson, Stützle, B. Tkachuk (C) – Giroux (A), Norris, DeBrincat – M. Joseph, Pinto, Motte – Watson, Kastelic, Kelly.

Hosté: Kuemper (C. Lindgren) – Carlson (A), Orlov, Jensen, Fehérváry, T. van Riemsdyk, E. Gustafsson – Sheary, Eller, Ovečkin (C) – Oshie (A), D. Strome, Protas – Mantha, McMichael, M. Johansson – Hathaway, Dowd, Snively.

Joannette, Blandina – Fournier, Barton

Canadian Tire Centre, Ottawa

14 210 diváků

Domácí: 56:44. Lee

Hosté: 21:35. J. Hughes, 28:09. Palát, 55:28. Palát, 59:25. Hischier

Domácí: Sorokin (Varlamov) – Pulock, Pelech, Dobson, Romanov, Mayfield, Salo – Palmieri, Barzal, Beauvillier – Wahlstrom, Nelson, Lee (C) – Bailey (A), Pageau, Parise – Clutterbuck (A), Cizikas, M. Martin.

Hosté: Blackwood (Vaněček) – Hamilton, Siegenthaler, Marino, Graves, Severson, Br. Smith, Bahl – Bratt, Hischier (C), Palát (A) – Mercer, J. Hughes (A), Šarangovič – Wood, Haula, Tatar – M. McLeod, Bastian.

Charron, Lee – Toomey, Kelly

UBS Arena, New York

16 046 diváků

Domácí: 04:37. Zuccarello, 19:00. Steel, 48:31. Zuccarello, 63:02. Kaprizov

Hosté: 07:58. Horvat, 16:47. Aman, 33:37. Joshua

Domácí: M. Fleury (Gustavsson) – Spurgeon (C), Middleton, Dumba (A), Brodin, Addison, Goligoski – Zuccarello, Hartman, Kaprizov – M. Foligno (A), Eriksson Ek, Greenway – Boldy, Rossi, F. Gaudreau – Jost, Steel, Duhaime.

Hosté: Demko (S. Martin) – L. Schenn, Q. Hughes, T. Myers, Ekman-Larsson (A), Burroughs, Stillman – Michejev, J. Miller (A), Garland – Kuzmenko, E. Pettersson, Podkolzin – Boeser, Horvat (C), Pearson – Lazar, Aman, Joshua.

Lambert, O'Rourke – Q'Quinn, Pancich

Xcel Energy Center, St. Paul

17 323 diváků

Domácí: 04:21. Mangiapane, 39:57. Lewis, 41:09. Zadorov

Hosté: 06:34. Cozens, 10:49. Dahlin, 13:10. Mittelstadt, 20:46. Tuch, 45:41. Tuch, 58:35. Tuch

Domácí: Markström (21. Vladař) – R. Andersson, Mackey, C. Tanev (A), Weegar, Mi. Stone, Zadorov – Toffoli, E. Lindholm, Huberdeau (A) – Mangiapane, Kadri, Dubé – Lewis, Backlund (A), Coleman – B. Ritchie, Rooney, Lucic.

Hosté: Comrie (Cra. Anderson) – Dahlin (A), Samuelsson, Jokiharju, Power, Fitzgerald, Bryson – Tuch, Ta. Thompson, J. Skinner – Peterka, Cozens, Hinostroza – Olofsson, Mittelstadt, Asplund – Okposo (C), Girgensons (A), Krebs.

Hanson, Dwyer – Hunt, Mills

Scotiabank Saddledome, Calgary

17 080 diváků

Domácí: 08:22. Hyman, 28:20. R. McLeod, 30:21. E. Kane, 41:24. Nugent-Hopkins, 45:16. Draisaitl, 59:50. McDavid

Hosté: 21:38. A. Svečnikov, 32:35. A. Svečnikov, 43:38. A. Svečnikov, 48:55. Nečas

Domácí: Campbell (S. Skinner) – Ceci, Nurse, Bouchard, R. Murray, Barrie, Kulak, Niemeläinen – Yamamoto, McDavid (C), E. Kane – Hyman, Draisaitl (A), Nugent-Hopkins (A) – Puljujärvi, R. McLeod, Foegele – Ryan, Shore.

Hosté: Andersen (Raanta) – Burns, Slavin (A), Pesce, Skjei, Chatfield, de Haan – Jarvis, Aho, Teräväinen – Nečas, Kotkaniemi, A. Svečnikov – Fast, J. Staal (C), Stastny – Noesen, Stepan, Martinook (A).

Nicholson, Skilliter – Gibbons, Flemington

Rogers Place, Edmonton

16 023 diváků

Domácí: 04:23. Eichel, 06:12. W. Karlsson, 10:08. Stephenson, 15:17. Eichel, 59:39. Marchessault

Hosté: 27:23. Dubois, 50:35. Pionk

Domácí: Hill (Lo. Thompson) – Martinez, Pietrangelo (A), McNabb, Theodore, Hague, Whitecloud – Re. Smith (A), Eichel, Kessel – Howden, Stephenson, Ma. Stone (C) – Marchessault, W. Karlsson, Amadio – W. Carrier, N. Roy, Kolesar.

Hosté: Rittich (Hellebuyck) – Morrissey (A), Pionk, Stanley, DeMelo, Dillon, Schmidt – Connor, Scheifele (A), Appleton – Perfetti, Dubois, Wheeler – M. Barron, Lowry (A), Mäenalanen – Jonsson Fjällby, D. Gustafsson, Gagner.