Crosby platil dresy pro žáčky v hotovosti

Takhle daleko asi nepojedete. Když však náhodou zavítáte do kanadské provincie Nové Skotsko a narazíte na ceduli s nápisem "Domov Sidney Crosbyho", nebuďte překvapení.
Právě jste přijeli do Cole Harbour. Místa, kde se narodil současný hokejový fenomén.Zatímco dvacetiletá hvězda válčí coby kapitán Pittsburghu o Stanley Cup, jeho rodiště se dme pýchou.
Na kanadský severovýchod se vydala reportérka listu Pittsburgh TribuneReview, aby o nejmladším vítězi kanadského bodování NHL v historii slyšela jen to nejlepší.
Pětadvacetitisícový Cole Harbour leží dvacet minut jízdy od Halifaxu, kde se letos hrál světový šampionát. Rodinné domky, pár obchodů, školy, přístav. A nezbytná výbava - hokejová aréna.
Tady malý „Sid the Kid“ uchvacoval svým nadáním coby žáček. „Každý si dodnes pamatuje, jak tehdy dával milion gólů,“ říká Michael O’Brien, majitel baru. „Pořád nemůžu věřit, že to je on, koho sledujeme zářit na špičce NHL.“
Nová ledová plocha má nést Crosbyho jméno. „Na Sidneyho jsme velice pyšní. Není to jen úžasný sportovec, ale i velký džentlmen. Lidé k němu chovají velký respekt a obdiv,“ vzkazuje radní Harry McInroy. Jeho napadlo vyměnit cedule na příjezdové silnici.
V Cole Harbour se kolem slavné sedmaosmdesátky točí všechno. „Vypadá to, že Sidney si dá k večeři křidýlka,“ hlásá reklamní slogan místního golfového hřiště. Právě s Red Wings teď Crosby soupeří ve finále play off . Po hospodách visí útočníkovy dresy a podomácku vyrobené Stanley Cupy s logem Penguins.
Ve sportovním centru jsou na stěně zachyceny milníky jeho kariéry. Děti v základní škole, kam chodil, na chodbě zírají na hokejistův obří plakát. A škola dokonce změnila barvy svých dresů na černou a zlatou. Za maskota má nově tučňáka.
Ve městečku se v posledních letech často objevují fanoušci Penguins. Chtějí vidět rodiště své modly. Přestože je to do Nového Skotska z Pittsburghu pořádná štreka, tisíce kilometrů.
První turisti v dresech se tu prý ukázali hned po draftu v roce 2005, kdy byl Crosby draftován jako jednička.„Pořád slyší, že je ,The next One‘, nástupce Gretzkého,“ připomíná Michael Chiasson.
Mladík, který se současnou superstar odmalička hrál hokej a přátelil se. Dnes spolu tráví chvíle, když se Crosby vrací domů. „Poznávají ho všichni lidi od pěti let a starší. Ale uvnitř je stejný jako ostatní.“
Právě toho si na slavném útočníkovi místní cení nejvíce. I přes závratnou slávu zůstává při zemi. Rozdává podpisy, telefonuje nemocným fanouškům. Bez ohlášení třeba navštíví trénink mladých hokejistů v Cole Harbour.
„A před dvěma lety koupil plnou výstroj pro celý tým žáčků,“ připomíná trenér Brad Crossley. Crosby prý hotově zaplatil sadu dresů. Na nich dnes mají mrňousové vyšité jeho číslo 87 a heslo „Domov Sidney Crosbyho.“
Kdysi dávno si také tehdy neznámý chlapec půjčil v místní knihovně knížku. Jmenovala se „The Stanley Cup.“ A malý Crosby nad ní snil, jaké by to bylo, jednou tuhle trofej vyhrát. Jednomu rodákovi z Cole Harbouru už se to povedlo.
Loni sem Pohár přivezl ukázat Joe DiPenta, obránce Anaheimu. „Bylo by fajn vzít ho sem znova,“ prohlásil Crosby. Třeba se mu přání splní už příští týden. Penguins dotáhl až do finále. Zbývá čtyřikrát porazit Detroit.