Tomáš Vrábel
5. května 2016 • 12:56

Kanada odhalila magii před MS. Hvězdy hrají zdarma, řeší se výzdoba

TOP VIDEA
Česká výprava je třetí nejpočetnější v historii. Účast mohla být ještě vyšší, lituje Kejval Česká výprava je třetí nejpočetnější v historii. Účast mohla být ještě vyšší, lituje Kejval
Stanciu míří do Sparty! Podívejte se na jeho statistiky i úspěchy Stanciu míří do Sparty! Podívejte se na jeho statistiky i úspěchy
VŠECHNA VIDEA ZDE

Kanada v Praze ukázala českým trenérům svoji cestu k úspěchu. Na konferenci Mosty, kterou pravidelně pořádá Český olympijský výbor, přednášel celý realizační tým zámořské reprezentace v čele s hlavním trenérem Billem Petersem. V týdnu před začátkem mistrovství světa v Rusku zaujali svojí otevřeností i důkladnou přípravou. „Pozvání je pro nás poctou,“ řekl Scott Salmond, viceprezident tamní asociace Hockey Canada.Znám jenom tři česká slova: děkuji, ahoj a pivo, tak zahájil sympozium v nadsázce Scott Salmond. On s trenéry dorazil do kongresového centra České národní banky na pozvání šéftrenéra svazu Slavomíra Lenera. Českým koučům se tak otevřela nevídaná příležitost, jak posbírat informace ze zákulisí kanadské reprezentace. Zájem byl obrovský a kapacita téměř tří set míst se rychle zaplnila. V sále seděli například liberecký Filip Pešán, Jakub Petr z Vítkovic a další přední trenéři včetně těch od mládeže.

Kdo přednášel?

Scott Salmond, viceprezident kanadské asociace

Bill Peters, hlavní trenér

Mike Yeo, asistent

Dave Cameron, asistent

Misha Donskov, asistent

Andrew Brewer, videokouč

Na úvod zazněla zajímavá informace, že všichni lidé kolem týmu včetně hráčů reprezentují Kanadu na světovém šampionátu bez jakékoli finanční odměny. „Je to o hrdosti a o tom, že se všichni mohou zapsat do historie, pokud přijde úspěch,“ zdůvodnil trenér Bill Peters, který je navíc i hlavním koučem Caroliny Hurricanes.

V prvním bloku konference přednášel Salmond. Popsal vizi a filozofii, jak se všechny reprezentace od sedmnáctky až po seniorský tým řídí, směr se jmenuje „kanadská cesta“. Na úvod pustil emotivní klip plný úspěchů i tvrdého tréninku, v němž promlouvají hvězdy jako třeba Sidney Crosby či mládežničtí reprezentanti. „Video pouštíme všem hráčům naší reprezentace, je to naše identita,“ vysvětlil Salmond. „Pro hokejisty to znamená, že když reprezentují svoji zemi, doléhá na ně velké očekávání, ale to samé platí i o nás (realizačním týmu a vedení),“ dodal.

Salmond zdůraznil tři body, kterými se asociace řídí: profesionalita, příprava a výkony. Vzorem je NHL. Připomněl, jak moc je důležitá například výzdoba kabiny a dalšího zázemí. Jeho příprava na olympiádu v Soči trvala dva roky.

Hráči měli například veškeré informace o turnaji ve svých mobilních zařízeních ve speciální aplikaci: čas odletu, program manželek, harmonogram tréninků a podobně. Přes tablety komunikují i trenéři. „Vždy chceme mít nejpřipravenější asociaci s realizačním týmem na světě,“ pravil Salmond a tím předal slovo Petersovi.

Trenérský plán před každou akcí se skládá ze sedmi bodů, mezi nimiž jsou například detailní rozdělení kompetencí realizačního týmu, představa herního stylu, technická podpora či skautink. „Před loňským šampionátem v Praze jsme si například řekli, že chceme rychlé hráče silné na puku, a přesně tak jsme skládali tým napříč všemi formacemi,“ přiblížil Peters.

Všichni trenéři navíc mají bohaté zkušenosti z NHL, a tak vyprávěli o tom, jak skládají tým, jak přistupují ke krizovým situacím, na čem se zakládá klubová kultura a podobně. To vše v maximální míře otevřenosti a důkladné přípravy.

Teď je na českých trenérech, co si z nabídnutých informací odnesou.

Více o MS v hokeji 2016 čtěte ZDE>>>

SPORT MAGAZÍN: 72 stran k MS v hokeji - český tým, program, soupisky, historie

Vše o zimních olympijských hrách 2018 najdete zde >>

 Klasická verze
Mobilní verze