Rusko zažehnalo blamáž, Kazachy udolalo 6:4. Kanada zničila Maďary

0
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
CESTA ZE DNA: Jsme silnější, než si myslíme, říká zápasník Peňáz

Dalšími dvěma zápasy pokračovalo hokejové mistrovství světa v Rusku. Domácí favorit po prohře s českým týmem zvládl těžký zápas s Kazachstánem a zvítězil 6:4. Ve druhém utkání si Kanada porazila s nováčkem MS Maďarskem 7:1. Kanaďané inkasovali při vedení 2:0, ale jejich cestu za dvanáctou výhrou na MS v řadě to neohrozilo.

Po páteční porážce 0:3 s českou reprezentací se ruští hokejisté mohli na mistrovství světa v domácím prostředí radovat z premiérové výhry, když dnes porazili Kazachstán 6:4. Sborná zlomila odpor houževnatého soupeře, který na úvod turnaje zdolal Švýcarsko po samostatných nájezdech, až ve třetí třetině.

Velkou zásluhu na výhře Ruska měl obránce Anton Bělov, který vstřelil dvě branky a připsal si stejný počet asistencí. Dvakrát se střelecky prosadil i útočník Roman Ljubimov. Kazachům k úspěchu nepomohly ani tři využité přesilové hry a spolehlivý výkon brankáře Vitalije Kolesnika, jenž si připsal 43 zákroků.

Nováček elitní skupiny dokázal po sobotní výhře nad Švýcary dlouho držet krok i s vysoce favorizovanou sbornou. Rusko se sice v 9. minutě dostalo do vedení, soupeř ale v polovině první třetiny vývoj duelu otočil. V přesilové hře vyrovnal Boyd a poté překonal Bobrovského pohotově zakončující Starčenko.

Sborná zásluhou Ljubimova bleskově vyrovnala a Mozjakin v přesilovce pět na tři vrátil Rusku vedení, Kazaši však opět zareagovali. Gólmana Columbusu překvapil nahozením zpoza branky Rymarjev.

Domácí byli střelecky aktivnější, očekávaný tlak si ale nevytvořili. I díky spolehlivému Kolesnikovi byl stav dlouho nerozhodný, gólmana Jaroslavle nepřekonali Antipin, Panarin či Dadonov.

V druhé třetině navíc Rusko přišlo o jedno ze svých ofenzivních es, Panarin se zranil po nezaviněném nárazu do mantinelu.

Ve 39. minutě vrátila sborné vedení přesilovková trefa Bělova. Kazachstán na začátku třetí třetiny ještě jednou vyrovnal, opět v početní výhodě, poté však Rusko duel definitivně zlomilo na svoji stranu. Nejprve se podruhé v zápase prosadil Bělov a v další početní výhodě ho napodobil Ljubimov.

Mistrovství světa v hokeji - skupina A (Moskva):

Rusko - Kazachstán 6:4 (3:3, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 7. Dadonov (Šipačov, Bělov), 10. Ljubimov (Kalinin, Plotnikov), 12. Mozjakin (Dadonov, Šipačov), 39. Bělov (Dacjuk, Antipin), 44. Bělov (Čudinov, Mozjakin), 49. Ljubimov (Bělov, Dacjuk) - 9. Boyd (Bochenski, Dawes), 10. Starčenko (Chuďakov, Rymarjev), 20. Rymarjev (Starčenko), 41. Semjonov (Boyd, Dawes). Rozhodčí: Sidorenko (Běl.), Kubuš - Šefčík (oba SR), Lederer (ČR). Vyloučení: 4:5. Využití: 3:3. Diváci: 10.112.

Rusko: Bobrovskij - Vojnov, Jemelin, Bělov, Čudinov, Zajcev, Marčenko, Antipin - Tělegin, Dacjuk, Mozjakin - Panarin, Šipačov, Dadonov - Ljubimov, Kalinin, Plotnikov - Burmistrov, Širokov. Trenér: Oleg Znarok
Kazachstán: Kolesnik - Trjasunov, Semjonov, Savčenko, Lipin, Korabejnikov, Lakiza, Lobanov, Kairov - Dawes, Bochenski, Boyd - Starčenko, Rymarjev, Ivanov - Chuďakov, Krasnoslobodcev, Puškarjov - Panšin, Šin, Solarjov. Trenér: Andrej Nazarov

Kanada nastřílela Maďarům sedmičku

Hokejisté Kanady zvládli bez větších problémů i druhý zápas na mistrovství světa v Rusku. V základní skupině B obhájci zlata porazili nováčka elitní skupiny Maďarsko vysoko 7:1 a v součtu s loňským šampionátem si připsali dvanáctou výhru za sebou. Maďaři snížili v závěru první třetiny na 1:2, ale po úvodní porážce se Slováky ani tentokrát na body nedosáhli.

Kanaďané na konci šesté minuty využili hned svou první přesilovku zásluhou přesné rány Scheifeleho z mezikruží po rychlé kombinaci a nahrávce od Stonea. V polovině úvodní třetiny nachystal Hall snadný gól pro Perryho, jenž z pár centimetrů doklepl puk za brankovou čáru. Bartalis sice v 19. minutě snížil, když ranou z kruhu pro vhazování zaskočil Pickarda, ale to bylo ze strany snaživých Maďarů vše.

Zámořský favorit zkraje druhé části čelil dalším dvěma velkým šancím, ale pak alespoň na chvíli přepnul z tréninkového tempa do zápasového a mezi 28. a 33. minutou posunul skóre k výraznému vedení 6:1. Postupně se trefili Stone, Marchand, Brassard a Matheson, jenž vyhnal z branky Hetényiho, kterého nahradil Vay.

Ve 45. minutě přidal sedmou trefu Hall, pak už se zápas v poklidu dohrával bez větších šancí a zajímavých momentů.

Mistrovství světa v hokeji - skupina B (Petrohrad):

Maďarsko - Kanada 1:7 (1:2, 0:4, 0:1)
Branky a nahrávky: 19. Bartalis - 6. Scheifele (Stone, McDavid), 11. Perry (Hall, Brassard), 28. Stone (Ceci, Reinhart), 30. Marchand (McDavid, Matheson), 32. Brassard (Tanev, Rielly), 33. Matheson (Hutton, Scheifele), 45. Hall (Matheson). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Öhlund - Malmqvist (oba Švéd.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 6:3. Využití: 0:1. Diváci: 3825.

Maďarsko: Hetényi (33. Vay) - Wehrs, Dudás, Szirányi, Mestyán, Stipsicz, M. Vas, Garát - Sofron, Bartalis, Sebök - Erdély, Sarauer, Galló - Kovács, J. Vas, G. Nagy - Benk, K. Nagy, Magosi - Banham. Trenér: Rich Chernomaz
Kanada: Pickard - Tanev, Rielly, Ceci, Murray, Matheson, Dumba, Hutton - Perry, Brassard, Hall - Stone, Scheifele, Domi - Gallagher, O'Reilly, Jenner - Duchene, McDavid, Marchand - Reinhart. Trenér: Bill Peters.

Program Nominace Vstupenky Sestřihy z MS Výsledky MS v hokeji 2023 MS hokej U20

Mistrovství světa v hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.