Kapitán Voráček bojoval a pral se za parťáky: Brali jsme jen výhru!

Autor: Daniel Ryl
0
SESTŘIH: Toronto - Boston 2:4. Bruins znovu vedou, Pastrňák asistoval
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák

Když před mistrovstvím světa Tomáš Plekanec přenechával kapitánské céčko Jakubu Voráčkovi, vysvětlil to tím, že přichází jeho čas. Útočník Philadelphie to zatím potvrzuje a proti Bělorusku ho byl plný led. Český kapitán gólem a dvěma asistencemi přispěl k výhře 6:1, ale jako správný tahoun za svůj tým také bojoval a dokonce se nebál vlétnout do mely, aby chránil spoluhráče.

Na ledě Jakuba Voráčka nepřehlédnete nejen kvůli jeho mohutné postavě i vizáži loupežníka, ale také pro jeho hokejový um. I proto je 27letý útočník kapitánem českého týmu na mistrovství světa ve Francii a proti Bělorusku ukázal, že si céčko na dresu zaslouží.

Nejprve nabil Radko Gudasovi na druhý gól, asistenci měl i u čtvrtého gólu Radima Šimka a mezi střelce se zapsal deset minut před koncem, kdy upravil na 5:1. „Nebrali jsme nic jiného než tři body, nemohli jsme si dovolit podruhé prohrát,“ řekl po utkání spokojený Voráček.

Česká hvězda se během zápasu několikrát dostala do křížku se spoluhráči, zejména s bratry Kosticyny, když hájila Radima Šimka. I díky němu se český tým nesložil po snížení Bělorusů z úvodu prostřední části. „Trochu jsme začali létat, dostali jsme branku, ale jak dal Červus gól na 3:1, začali jsme zápas kontrolovat.“

Kapitán Jakub Voráček neváhal stáhnout rukavice a prát se za svůj tým

Gólový účet zápasu se pak rozšířil ještě třikrát a střelcem páté branky byl právě Jakub Voráček, který zakončil svůj bodový příspěvek na třech bodech. Možná tomu prospěla i změna v rozestavení, kdy se v závěru druhé třetiny posunul místo Romana Červenky Tomáši Plekancovi a Davidu Pastrňákovi.

„Chceme oživit Pastu, protože druhá formace není tak úderná, jak by měla být,“ vysvětloval po utkání trenér Josef Jandač . Důvodů ke změnám bylo ovšem více. „Můžeme mít více variant. I proto, kdyby nedej bože přišlo zranění. Kluci nesmí být fixovaní na jednoho spoluhráče. Zachováme nějaké vazby, ale když to nebude ono, zamícháme s tím,“ řekl Jandač.

Jak samotný Jakub Voráček přiznal, během zápasu změnu nepostřehl i kvůli častým přesilovkám. „Mně to říkal Pleky před koncem druhé třetiny. A jestli to prospělo? Ve třetí části jsme dali nějaké góly, což potěší. My jsme ale moc společných střídání neměli,“ přiznal po prvním vítězství hlavní hrdina sobotního utkání.

Domácí: 21:13. Pavlovič

Hosté: 13:16. P. Vrána, 17:30. Gudas, 35:38. Červenka, 47:26. R. Šimek, 49:37. Voráček, 59:44. Kempný

Domácí: Lalande (M. Karnauchov) – Lisovec, Korobov, Šinkevič, Chenkel, Jevenko, Graborenko, Děnisov (A) – A. Kosticyn, S. Kosticyn, Kovyršin – Stas (C), Linglet, Pavlovič (A) – Kulakov, Drozd, Děmkov – Stefanovič, Šarangovič, A. Volkov – Kogalev.

Hosté: Francouz (Mrázek) – Gudas, R. Šimek, Kempný, Rutta, Jeřábek, J. Krejčík, Kundrátek – Jan Kovář (A), Radil, Voráček (C) – Červenka, Plekanec (A), Pastrňák – Birner, P. Vrána, Řepík – Horák, Hyka, R. Hanzl – T. Zohorna.

Brett Iverson (CAN), Mark Lemelin (AUT) – Rene Jensen (DEN), Lukas Kohlmuller (GER)