Dojemný příběh loga MS v hokeji: Pocta brankáři, kterého zabil nádor
Koncept loga pro hokejové mistrovství světa je od roku 2005 stejný. Pod nápisem IIHF se objevují tradiční hokejové prvky – hokejista, hokejka, puk. Ani letos tomu není jinak, přesto je však emblém právě probíhajícího šampionátu něčím výjimečný. Poprvé se na něm totiž objevuje konkrétní postava, a to německý brankář Robert Müller, jenž v roce 2009 podlehl nevyléčitelnému nádoru na mozku.
V únoru 2006 si zachytal na olympijských hrách v Turíně, o dva měsíce později pomohl německé reprezentaci k postupu do elitní skupiny mistrovství světa a na podzim patřil v dresu Mannheimu k nejlepším gólmanům nejvyšší německé soutěže. Úspěšný rok však přebilo listopadové neurologicke vyšetření, po němž byl Robertu Müllerovi diagnostikován zhoubný nádor na mozku.
Místo bitvy na ledové ploše jej čekala operace, při níž byla tehdy 26letému brankáři odstraněna část tumoru. I přes nepříznivý zdravotní stav se Müller dokázal vrátit k hokeji, když ještě během chemoterapie naskočil do únorového utkání hvězd nejvyšší německé soutěže. „Je úžasné sledovat, jak se jeho trénované tělo vypořádává s průběhem celé léčby,“ pochvalovali si lékaři.

Návrat mezi tři tyče dokonal Müller v úplném závěru sezony, kdy jej trenéři poslali na led v závěrečných sekundách finálové série proti Norimberku, aby si svůj třetí mistrovský titul v kariéře vychutnal přímo na ledě.
Že tato epizoda nebyla pouze symbolickou tečkou za jeho kariérou, dokázal rodák z Rosenheimu hned v následující sezoně. Z Mannheimu putoval přes Duisburg až do Kolína nad Rýnem, jemuž v následném play off pomohl výraznou měrou k zisku stříbrných medailí. Sezonu zakončil návratem do německé reprezentace, jež i díky příspěvku svého navrátilce mohla slavit postup do osmifinále mistrovství světa.
Comeback i s nevyléčitelným nádorem
Osud však Müllerovi další hokejové úspěchy nedopřál. Tři měsíce po světovém šampionátu podstoupil kontrolní vyšetření, při němž lékaři zjistili, že nádor v hlavě stále roste. Následovala další operace, po níž dostal otec dvou dětí nejhorší možnou zprávu – jeho nádor je nejen zhoubný, ale také nevyléčitelný.
Kdo čekal zlomeného muže, musel být příjemně překvapen. Pouze 172 centimetrů vysoký brankář se navzdory varování lékařů vrátil do kabiny kolínského klubu, aby ještě jednou okusil pocit vítězství. Toho se dočkal v polovině listopadu, kdy jej trenéři poslali do branky na závěrečných osm minut utkání proti Norimberku. Děsivě vyhlížející jizvu zakryl brankářskou maskou a za ovací zaplněné Lanxess Areny pomohl svému týmu k výhře. „Když mi dali trenéři pokyn, abych se připravil, byl to neskutečný pocit,“ popisoval později svůj comeback.
K poslednímu utkání v kariéře nastoupil o několik dní později v Krefeldu, kde naskočil v 56. minutě za nepříznivého stavu 0:6. Domácí fanoušci mu po konci utkání připravili parádní rozlučku; vždyť to byl právě Müller, kdo v roce 2003 vychytal pro západoněmecký klub první titul po 51 letech.
Až následující měsíce ukázaly, jak vážný je Müllerův zdravotní stav. Rychle postupující nemoc jej donutila stáhnout se do ústraní, kde se o něj starali jeho nejbližší. 21. května 2009, pouhých šest měsíců po své derniéře mezi mantinely, zemřel v rodném Rosenheimu ve věku 28 let.
Jeho příběh obletěl svět, svoji soustrast vyjádřila řada slavných osobností hokejového světa, vedení DEL navíc rozhodlo, že číslo 80, s nímž věčně usměvavý Němec nastupoval, už neoblékne žádný hráč nejvyšší německé soutěže.
Vzpomínka na Müllera opět ožila v květnu 2013, přesně čtyři roky po jeho smrti. Organizátoři letošního mistrovství světa zveřejnili logo turnaje, jehož hlavní postavou byl německý brankář s číslem 80. Ačkoliv postupem času došlo k úpravě, při níž z brankářského dresu zmizelo Müllerovo číslo, myšlenka zůstala zachována. Na bývalou oporu německé reprezentace mohou navíc fanoušci vzpomínat symbolicky v Kolíně nad Rýnem, jeho posledním působišti.