Stejný rébus řešil trenér Josef Jandač i před olympiádou. Kdo bude lídrem a kapitánem národního týmu? Vybral Martina Erata. Ten se osvědčil, ale po Hrách svou reprezentační kariéru uzavřel. Před mistrovstvím světa se tak na roli šéfa kabiny opět vypisuje konkurz. „Úloha je to nesmírně důležitá. Pokud chcete myslet vysoko, bez správného lídra to nejde,“ tvrdí bývalý kouč reprezentace Vladimír Vůjtek. Podle něj se správným tahounem musí hokejista narodit. Proč by takovým hráčem na blížícím se šampionátu mohl být zkušený Tomáš Rolinek, mistr světa, který v sezoně táhl obrozené Pardubice?

Je to role, která není vnějšímu pozorovateli zdaleka tak zřejmá. Její důležitost navenek stěží docení. Pro tým je ale nezbytnou součástkou nutnou k dosažení úspěchu. Kapitán. Šéf kabiny. Borec, který třeba není zrovna nejproduktivnějším mužem týmu, ale ostatní za ním jdou, poslouchají ho. Když něco řekne, platí to. Hráči ho respektují. Místo lídra je zatím před květnovým mistrovstvím světa neobsazené.
Kapitán olympijského celku Martin Erat už reprezentační dres nikdy neoblékne. Veledůležitý post je volný. „Před šampionátem se ale musí obsadit. Pokud chceme myslet na přední příčky, je to nutnost. I bez lídra se dá udělat dobrý výsledek, ale když toužíte dojít až na úplný vrchol, bez šéfa to nejde,“ myslí si bývalý trenér národního mužstva Vladimír Vůjtek.
Požadavky? Vůle vítězit, mít pevný názor. Nebát se vzít si slovo v klíčových chvílích. Lídra v podstatě ani nejde určit. Musí to vyplynout samo, přirozeně. Musí jím prostě být. Není možné říct hráči: Ty budeš kapitán, veď tým. Takhle to nefunguje. Přišitím céčka na dres se kápem v pravém smyslu slova hokejista nestane.